https://www.operosus.fi/?page_id=159
" Korkea henkinen älykkyys edellyttää, että olemme itsellemme rehellisiä. Se vaatii, että otamme vastuun valinnoistamme ja tiedostamme, että joskus oikeat valinnat ovat vaikeita. Korkea henkinen älykkyys vaatii, että emme kiellä vaikeita, tai tuskallisia totuuksia itsestämme tai elämästämme. Mutta ennen kaikkea henkinen älykkyys vaatii, että pysymme avoimina elämälle, että uudistamme kykymme nähdä elämää tuorein silmin.
Mutta pysähdymmekö todella olemaan vai täytämmekö jokaisen hetkemme turhanpäiväisellä viihteellä ja suorituspisteillä?
Henkisen älykkyyden kehittymistä olisi tuettava erityisesti lapsuudessa ja nuoruudessa vaikka se tietysti onkin elinikäinen prosessi. Erityisen suotavaa henkinen älykkyys olisi yhteisiä asioita ajavilla poliitikoilla, valtion ja kunnan virkamiehillä, talous-elämän asiantuntijoilla, johtajilla, esimiehillä ja henkilöstöllä – Suomen kansalaisilla, ihmisillä työntekijänä.
Yritetään elää ihmisiksi, henkistä älykkyyttä rakentaen ja hyödyntäen! Typeryydelle ja idiotismille saa olla allerginen.
Mitä sitten on henkinen älykkyys? Älykkyyden tutkimuksessa vallitsee tiedepiireissä lukuisia eri koulukuntia eikä älykkyyden käsitteelle ole tähän päivään mennessä onnistuttu löytämään yhtä yleisesti hyväksyttyä määritelmää.
Lähellä konsensusta, ainakin länsimaissa, ollaan kuitenkin siinä, että älykkyys liittyy keskeisesti päättelykykyyn ja ongelmanratkaisuun.
Yksilötasolla älykkyyden voisi määritellä siten, että se on tarkoituksenmukaista suoriutumista ja ongelmanratkaisua ongelmatilanteissa.
Sen keskeisiä toimijoita ovat ihmisen hermosto ja sen tarkoituksenmukainen toiminta suhteessa kehon rajoituksiin.
Entisaikaan älykkyyttä on ajateltu hyvin yksilökeskeisesti, mutta nykyisin sitä tutkitaan jo sosiaalisenakin ilmiönä olettaen, että älykkyys rakentuu myös sosiaalisessa yhteisössä ja ympäristössä eikä pelkästään yksilön puitteissa.
Sitä on ilman muuta vaikea määritellä. Jos kognitiivinen älykkyys on ajattelemista, tunneäly tuntemista, niin henkinen älykkyys on olemista. Henkinen älykkyys on ihmisen kyky esittää eksistentiaalisia kysymyksiä elämän tarkoituksesta.
Merkkejä korkeasta henkisestä älykkyydestä ovat esimerkiksi joustavuus, itseymmärrys, kyky kohdata kärsimystä ja tuskaa, innoittuminen arvoista ja visioista, vastahakoisuus tuottaa tarpeetonta kärsimystä, holistisuus, taipumus kyseenalaistaa itsestäänselvyyksiä ja etsiä vastauksia perustavanlaatuisiin kysymyksiin sekä rohkeus olla erilainen.
Ihmisten tarpeet, toiveet ja unelmat elämässään ja työssään eivät ole vain fyysisiä, psyykkisiä ja sosiaalisia, vaan myös emotionaalisia, ammatillisia, teknistaloudellisia ja elämyksellisiä viihtyvyystekijöitäkään unohtamatta. "
Mitä on henkinen älykkyys ? Uupuuko se 4,5 milj. suomalaisestalta ?
5
64
Vastaukset
- Anonyymi
Tuli tämmöisiä ajatuksia mieleen. En tiedä hyödyttääkö näitä kirjoittaa...
Jos ajattelee olevansa korkealla henkisen älykkyyden tasolla ja kokee ylpeyttä siitä, on harhainen, mutta parempi sekin kuin olla uliseva typerys. Jos se että kokee tietävänsä jonkin asian laidan, estää näkemästä kokonaista totuutta, on se "tietäminen" itse tietämättömyys. Joku julkea teini saattaa tietämättömyyttään pilkata jonkun ulkonäköä, vaikkei tiedä että juuri se ihminen voisi täyttää hänen kaikki unelmansa. Sitä on tietämättömyys. Hän luulee tietävänsä paremmin, joten hän ei pääse näkemään totuutta. Myöskään viisaan mielessä ei nouse ajatusta, että ko. julkea teini olisi hyvä oppilas, tai että hänelle edes voisi opettaa mitään, mistä olisi hänelle hyötyä (koska hänhän tietää jo paremmin).- Anonyymi
Pointtina oli että nöyryyttä vaaditaan oppimiseen. Se taito puuttuu monilta, jotka eivät menesty yhteiskunnan normien puristuksessa. Joillakin sitä taas on liikaa ja heiltä puuttuu (terve) ego ja terve itsepuolustuskyky.
Kyllä kannattaa kirjoittaa, ainakin itsellesi, koska kirjoittaessa aivot joutuvat analyyttiseen tilaan ja joutuvat johdatelluksi loogiseen ajatteluun !
Anonyymi kirjoitti:
Pointtina oli että nöyryyttä vaaditaan oppimiseen. Se taito puuttuu monilta, jotka eivät menesty yhteiskunnan normien puristuksessa. Joillakin sitä taas on liikaa ja heiltä puuttuu (terve) ego ja terve itsepuolustuskyky.
Eräs professori sanoi: "Aina kannattaa opiskella, koska silloin sinä kehityt henkisesti !"
Opiskelulla sinä hallitset aivojasi.
Jos et opiskele, niin joku muu olio ohjaa sinun aivojasi !
Ja nyt koronakriisin aikana moni lapsiperhe kärsi tämän olion ohjauksesta.
Etenkin sellaiset vanhemmat, joilla ei ole varaa tietokoneeseen ja Internettiin.
Ei ole mielenkiintoa lapsiensa tulevaisuudelle ! Lapset joutuvat häpeämään sitä, ettei heillä ole "tulevaisuutta" ?- Anonyymi
irekki kirjoitti:
Eräs professori sanoi: "Aina kannattaa opiskella, koska silloin sinä kehityt henkisesti !"
Opiskelulla sinä hallitset aivojasi.
Jos et opiskele, niin joku muu olio ohjaa sinun aivojasi !
Ja nyt koronakriisin aikana moni lapsiperhe kärsi tämän olion ohjauksesta.
Etenkin sellaiset vanhemmat, joilla ei ole varaa tietokoneeseen ja Internettiin.
Ei ole mielenkiintoa lapsiensa tulevaisuudelle ! Lapset joutuvat häpeämään sitä, ettei heillä ole "tulevaisuutta" ?Onko tämä oiva esimerkki eräissä maissa harrastettavasta lasten aivopesusta eräissä uskonnollisissa instituutioissa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset16711008Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146242Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1715591Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..865501Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1744487Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut784382Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa483989Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät553856Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali233524IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k853120