Kolinaa etupäässä!

Volvo 460

Tervehdys!

460 Volvon etupäästä on alkanut kuulumaan kolinaa. Iskarit pitäisi olla testin mukaan hyvässä kunnossa. Mistähän voisi ruveta etsimään välystä, josta kolina johtuu. Onko etuakselistossa jokin tietty akilleenkantapää jota voisi epäillä?

Kiitos jo etukäteen vastauksista.

4

666

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metallimies

      Tarkista etujousien yläpää joka on moottoritilassa, jos näkyy kumissa pölyä tai halkeamia= Vaihto, ja osa ei löydy autotarvikeliikkeistä. Maksaa 55 euroa Volvo-varaosana
      Voi olla myös kääntölaakeri joka sijaitsee jousen alapäässä iskunvaimentimen kupissa
      Vaatii koko etunurkan purkua...

    • voovo

      Ei muuta kuin montulle ja alle ihmettelemään taskulampun kanssa. Ekana tulee mieleen koiranluut (eli kallistuksenvakaajan pystytangot, etuvakaajatangot tai miten niitä nyt halutaankaan kutsua). Jossain vaiheessa alkavat kolistaa joka autossa. Montulla kannattaa kokeilla alustan osat sekä pyörät ilmassa että maassa. Jotkut väljyydet kun tulee esiin vain joko tai. Mieleen tulee myös raidetangon päät. Sekä ne että koiranluut ovat melko edullisia osia.

      Mutta mitä sitä epäilemään, mikä mättää, alle vaan syynäilemään.

      • Eikka

        Itsehän kun keikutan autoa niin lonkse kuuluu siitä iskunvaimentajan yläpään tukilaakerista. Kattelin tuossa hintoja Motonetistä 13,12€/kpl näkyi olevan vaihdan molempiin ja jouset 29,90€/kpl samalla kun tässä vähän rikastuu.


      • Eikka
        Eikka kirjoitti:

        Itsehän kun keikutan autoa niin lonkse kuuluu siitä iskunvaimentajan yläpään tukilaakerista. Kattelin tuossa hintoja Motonetistä 13,12€/kpl näkyi olevan vaihdan molempiin ja jouset 29,90€/kpl samalla kun tässä vähän rikastuu.

        Vaihdoin ne kääntölaakerit, vanhat olivat 4 osassa siellä ja hiekkaa täynnä. Ei silti tuntunu auttavan mitään, mutta onpahan yksi paikka taas katottu. Oikealta puolelta oli menny se kallistuksenvakaajan tanko väljäksi 2 vuodessa vaikka ei sillä ole rallia ajettu. Taidan seuraavaksi etsiä niitä kehuttuja TRW:n tekemiä vaikka olisivatkin tuplasti kalliimpia kun ei viitsis noin tiuhaan vaihtaa. Molemmilta puolilta yläkupit oli raiskattu kunnolla sitten viime näkemän, joku kirjotti että 55 €/kpl maksavat eikä saa kuin Volvolta voi ristus ja alakupeissakin oli ruostereikiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1335
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1287
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      99
      1051
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      945
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      21
      739
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe