Käypä hoito -suositus (artikkelin tunnus: nix01665 (001.665) © 2020 Suomalainen Lääkäriseura Duodecim) sivulla on esitetty IBW (ideal body weight) arvoon 23 kg/m2 pohjautuva proteiinien saantisuositus. Tuon sivun otsikkona on: "Proteiinin tarve painonhallinnassa", en ymmärrä miksi se on rajattu painonhallintaan, kaikki tarvitsevat proteiinia oikeamääräisesti.
Noh, mielestäni tuo kaava: IBW23 0,25 x (nykypaino-IBW23)] x 1,2 g ei voi olla voimassa tilantessa jossa henkilön BMI on alle 23 kg/m2. Minun BMI on nyt 17.77 kg/m2, ja minun pitäisi tuon kaavan mukaan saada proteiinia 1.44 g per kehonpainokilo per vuorokausi. Mitä pienempi BMI on, sen enemmän tuo kaava suosittaa proteiinia. Jos ryhdyn syömään kaavan mukaan niin minusta tulee ainakin BMI 23 kg/m2 paksukainen.
Mikä mahtaa olla järkevin suositus? WHO, USA, UK, Suomi?
Noh, mielestäni tuo kaava: IBW23 0,25 x (nykypaino-IBW23)] x 1,2 g ei voi olla voimassa tilantessa jossa henkilön BMI on alle 23 kg/m2. Minun BMI on nyt 17.77 kg/m2, ja minun pitäisi tuon kaavan mukaan saada proteiinia 1.44 g per kehonpainokilo per vuorokausi. Mitä pienempi BMI on, sen enemmän tuo kaava suosittaa proteiinia. Jos ryhdyn syömään kaavan mukaan niin minusta tulee ainakin BMI 23 kg/m2 paksukainen.
Mikä mahtaa olla järkevin suositus? WHO, USA, UK, Suomi?
Vastaukset 9
Vanhimmat
No se kaava ei ole ihan kiveen hakattu totuus. Yleisesti on todettu, että alle 0,8 kg proteiinia per todellinen painokilo ei ole hyväksi ja toisaalta yli 2 g/kg voi olla jo haitallistakin tai ainakin tarpeetonta. Tuo 1,2 g/mukautettu paino on yksi kaava kaavojen joukossa, ei mitään sen enempää.
Lisään vielä sellaisen disclaimerin, etten siis omaa läketieteellistä koulutusta.
Muuten koko BMI-juttu on melkoinen kompromissi. Vaarallisinta on vyötärölihavuus, jolle omat kriteerinsä.
Laitan tähän vielä linkin uhalla, että viesti poistetaan: https://www.kaypahoito.fi/nix00163
Tietenkin,++kaikkihan+ne+ovat+arvioita.+Mutta+huomatttavan+ylipainoiselle+laihdutuksen+aloittavalle,+esimerkiksi+1.80+m+ja+150+kg+tuo+kaava+tarjoaa+proteiinia+vain+112.1+g/vrk+(eli++noin+0.75+g+per+kehonpainokilo+per+vrk)+ja+jos+se+riittää+niin+se+auttaa+laihdutuksen++alkuvaiheessa.++Suositus+1+g+per+kehonpainokilo+per+vrk+puolestaan+olisi+siis+150+g/vrk+joka+on+merkittävästi+enemmän+silloin+kun+ylipainoinen+pyrkii+suureen+energiavajeeseen.+Jos+kyseinen+laihduttaja+olisikin+200+kg+painoinen,+niin+kaava+tarjoaa+proteiinia+127.1+g/vrk+(eli+noin+0.64+g+per+kehonpainokilo+per+vrk),+tätä+vähenemääkään+en+ymmärrä,+että+miksi+se+50+kg+lisäläski+vähentää+proteiinin+tarvetta.
Suomen+ilmeisesti+voimasssa+oleva+"ravitsemussuositukset_2014_fi_web_versio_5"+suosittaa+näin:
"Aikuiset+ja+yli+2-vuotiaat:+Proteiinien+saantisuositus+on+10–20+E%.+
Yli+65-vuotiaat:+Proteiinien+saanniksi+suositellaan+15–20+E%+ja+energiansaannin+vähetessä+(<+8+MJ/vrk)+proteiinien+osuuden+tulisi+vastaavasti+nousta.
Painokiloa+kohden+proteiinien+saantisuositus+on+1,1–1,3+g/kg+18–64-vuotiaille+ja+1,2–1,4+
g/kg+65+vuotta+täyttäneille."
Hmmm.+10–20+E%+olisi+minulle+39.4+...+78.8+g/vrk.
Mutta+1,1–1,3+g/kg+olisi+minulle+68.4+...+80.8+g/vrk.
Ja+"käypä+hoito"+kaava+suosittaa+minulle:+90.3+g/vrk.
Jos+nyt+lisään+proteiinin+saantia+"käypä+hoidon"+tasolle+niin+painonhallinta+karkaa+käsistä,+koska+heidän+kaava+vie(nee)+kaikkia+BMI+=+23+tietämille.++
Kaavan+pitäisi+antaa+ihmisen+itsensä+valita+mikä+oma+ideaali+BMI+on.+Kun+muutan+"käypä+hoidon"+kaavassa+IBW23:n+arvoon+IBW18,+niin+saan+74.7+g/vrk+saantitarpeen.
En tee tiedettä enkä usko kaavamaisiin lausuntoihinkaan.
Väitteissä on vaihtelua. 1g - 2g / painokilo. Läsli ei tarvinne protskua?
Treenaan salilla 6 krt/ vko ja olen laskenut protskutarpeekseni 2g/rasvaton painokilo.
Rasvaton painoni perustuu kerran vuodessa käymäni InBody720:n tulosteeseen.
En ole mikään rakentelija vaan iltaruskon kuntoilija joka menettää lihasmassaa jähyämisestä huolimatta. Tuskin kuitenkaan protskuvajauksen vuoksi!
Proteiinien laaduissa myös isoja eroja, esimerkiksi lähikaupan proteiinijauheita harvoin kannattaa ostaa vaan käyttää mielummin luomukananmunia niin saa rahoille paljon paremman vastineen.
Minulla on taulukkolaskentaohjelmassa kerättynä pieni taulukko, jossa on listattu eri proteiinilähteiden hintoja.
Halvimmat 20 g proteiinia saa kaurahiutaleista (0,11 euroa). Soijarouhe tulee seuraavaksi (0,23 euroa.) Soijan ja viljan proteiini täydentävät toisiaan hyvin
Myös maidon proteiini (0,33 euroa/20 g) on edullista, samoin kuin HK:n halvimpien lihapyöryköiden (0,36 euroa/20 g).
S-ryhmän Rainbow-proteiinipatukoissa 20 g proteiinia maksaa peräti 1,49 euroa.
Mikä lie kaurahiutaleen hinta, mutta 20 g proteiinit siitä saa massiivisella 528.6 kCal energiakuormalla. Maidosta keskimäärin 241.8 kCal. kuormalla.
Kananmunanvalkuaisilla energiakuormaa tuleee vain 84.8 kCal. Siika, savustettu, kuormittaa hieman enemmän eli 105.2 kCal mutta samalla saa D-vitamiinia 21.1 µg joka on 2x aikusen suositussaanti ja 1x vanhuksen suositussaaanti.
Kaikkea ei tarvitse optimoida. Jos proteiinin toivottu päiväsaanti on 90 g ja sen jakaa tasaisesti maidon, soijarouheen ja kaurahiutaleiden välille, kokonaisenergiamääräksi tulisi näiden kolmen ruoka-aineen osalta vain 1352 kaloria. Siihen päälle kasviksia, hedelmiä ja rypsiöljyä, ollaan vielä 1600–2000 kalorissa.
Mittaamatta+grammoja+ja+laskematta+kaloreja+tai+killinkejä.+Varmistan+protskutarpeeni+päivittäisellä+80%:n+jauheella.+Jauhetta+noin+50-60g.
Viikon+mittaan+noin+10+kanamunaa,+10+litraa+maitoa+ja+kilo+rasvatonta+raejuustoa+15%.
Nämä+eläkeläisen+normaalin+kotiruuan+lisäksi.