vuosikymmen sitten, tuossa 1950-60 luvuilla oli aika paljonkin vanhoja ihmisiä, jotka eivät osanneet ajaa polkupyörällä. Tietenkin ennen pyörät olivat kalliita ja tiet ison osan vuotta ajokelvottomia polkuja.
Nyt samanikäiset ihmiset ajoo hurruuttelevat autoillaan asfalttiteitä pitkin ympäri Suomen maata kuin tyhjää vaan. Iso on ollut muutos näinkin lyhyessä ajassa kun vertaa kaukaisempiin aikoihin jolloin mikään ei muuttunut vuosisatoihin.
Niin ne ajat muuttuu. Vielä jokunen
10
152
Vastaukset
Lehdestä olen lukenut, että vielä joilla yli 10 v on kortit ja ajelee autolla. Minäkin juuri uusin kortin ja kerralla meni läpi. Näkökin riitti ainakin ulkonäkö ;-))
No voe tokkiisa, piti olla yli 100 v.
No onhan tuokin totta jotta yli 10 olevilla on korttija, enhän sanonna, miten paljon yli.
Harvonhan niitä tuota nuoremmilla on.- Anonyymi
Mutta harva nykynuoripa osaa ajaa hevosta. Ennen osasi kaikki.
- Anonyymi
110 vuotta sitten kukaan ei osannut ajaa mopedilla.
Minäkin jouduin armeijassa muutamassa harjoituksessa hevosmieheksi, kun ei ollut ketään muuta joka olisi osannut ajaa metsässä hevosia, eikä muutenkaan.
Tiellä vielä joku voi vähemmälläkin kokemuksella ajaa, mutta metsässä, niin että ammuslaatikot ja ruokatonkat, samoin vesitonkat pysyy pystyssä.
Ne hevoset eivät olleet mitenkään helpoimmasta päästä käsiteltäviä.
- Anonyymi
Kamuttajalla olio silloin mopo se on ite sen kertonu ja osas hyvin ajaa.
Juu, Piiroislouhen rinteillä ajoin motocrossia joskus 1900 luvun alkuvuosina.
Siellä oli monta Lieksan legendaa mukana.
- Anonyymi
Minä ajon hevosella kymmenvuotiaana yksinnään lavetilla halakkoo metästä. Tukkirekkiin piällä lavetti. Sitte heinnee heinähäkillä.
Välillä tässä matkan varrella tul rahhoohi niin paljo, jotta oes voenu heinähäkillä ajjoo, vaen ei ne pysynnä kyyvissä. Liian väljät ravot häkissä vissiin. Onneks nämä leukaluut o vielä kohttuukunnossa. Ei niinku suuresti kunnioittamani Esa Pakarinen oli sanonu viimmisinä aekonnaan: On nii huonot luut, jottei koerallekkaa keleppoo. - Anonyymi
Minä ajoin hevosella lavettireillä halakkoo laanniin kymmenen ikäsenä täättä piätä.
Sitte välillä heinähäkillä heinnee joutopäevinä. - Anonyymi
Toisaalta vasteeton autaminen, sillä kokonaisuuvella ihmiskunta tuhotaan vessulaksi ja huuhaiksi taikaseinä sekoilijoiksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375076- 823606
- 302983
- 612975
- 92886
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411828
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91770- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1351629