Aikoinaan meidän keskuudessa liikkui opetusta, että homoseksuaaliset taipumukset ovat syntiä ja niistä on syytä taistella eroon. Moni seksuaalivähemmistöön kuuluva uskovainen painiskeli itsensä kanssa ja tuskaili, kun eivät ajatuksilleen ja vieteilleen mitään voi. Aika kului ja kului. Monille sateenkaari-ihmisille aika oli tukalaa. Heidän kun täytyi salata omat ajatuksensa ikään kuin sairaina ja syntisinä.
Sitten tultiin lähemmäksi 2000-lukua ja tieto seksuaalivähemmistöistä parani. Kiitos siitä myös Setan aktiivisen tiedottamisen. 2000-luvun alkupuolella muutamat uskovaiset vanhoillislestadiolaiset homoseksuaalit uskaltautuivat julkisesti ulos kaapista. SRK:n kanta oli tuolloin: seksuaaliset taipumukset eivät ole syntiä, mutta niiden toteuttaminen on. Eli jos on syntynyt homoseksuaaliksi, niin se täytyy ottaa ikään kuin ristinä. Että voi ymmärtää ja hyväksyä oman suuntautueisuuden , mutta on elettävä selibaatissa. Oli paljon homoseksuaaleja, joille tämä selibaatissa eläminen ei onnistunut. Moni kielsi uskon jotta saisi toteuttaa itseään vapaammin. Sitten oli niitä vanhoillislestadiolaisia, jotka päättivät elää selibaatissa ja sairastuivat todella vakavaan masennukseen jne. Ja näissäkin tapauksissa usko yleensä jäi vakavien mielenterveysongelmien vuoksi. Tilalle saattoi tulla päihteiden käyttöä yms.
Nyttemmin on tultu siihen tilanteeseen, että seksuaalivähemmistöjen asema on paranemassa. Monet uskovaiset ovat sitä mieltä, että homoseksuaaleilla uskovaisillakin on oikeus mennä naimisiin. Itsekin tunnen muutamia seurustelevia sateenkaaripareja jotka ovat vanhoillislestadiolaisia. Heitä tervehditään edelleen Jumalan terveellä ja etenkin nuoremmat hyväksyvät jo aika hyvin samaa sukupuolta olevien seurustelusuhteet. Uskon, että samaa sukupuolta olevien avioliittoihinkin tullaan jatkossa suhtautumaan suopeammin. Valtaosa nuoremmista vanhoillislestadiolaisista hyväksyy täysin samaa sukupuolta olevien uskovaisten avioliitot. Vanhemmat vielä karsastavat ajatusta, mutta hekään eivät ole ajamassa tällaisia ulos. Uskon, että viimeistään 2030-luvulla SRK tulee ottamaan kannanoton, jossa se hyväksyy samaa sukupuolta olevien avioliitot täysin samanvertaisina kuin muutkin. Nyt sitä kannanottoa ei vielä uskalleta tehdä, koska se saattaisi tässä vaiheessa aiheuttaa turhaa hämmennystä.
Seksuaalivähemmistöjen asema kristillisyydessämme paranee!
11
109
Vastaukset
- Anonyymi
KAIKENLAISTA käsitystä tuostakin "sateenkaari" perheistä, VL- väen "hyväksymänä"!!
Ei tule onnistumaan tuo ajatus, tai sitten ollaan eri "leirissä" vaeltamassa.
Mitäs Raamattu sanoo tuollaisesta elämäntavasta, olisiko syytä vilkaista pyhiä kirjoituksia, ja ajatella vielä vaikka kaksi kertaa mitä tänne kirjoittelee !
On maailma "mallissaan" nyt ! Huh !!- Anonyymi
Ajat ja asenteet muuttuvat. Ei uskoa tarvitse kieltää, vaikka joitain asenteita ja tapakäsityksiä tarkasteleekin. Eihän nykyään esimerkiksi moniavioisuuttakaan hyväksytä, vaikka Raamatun aikana se oli todella normaalia ja moni voisi sanoa jopa, että Raamatun mukaista! Nykyisinhän moniavioisuus ei ole enää OK. Eikä enää kivitetäkään ketään. Ja opetus ”joka vitsaa säästää, se vihaa lastaan” on jätetty vanhan aikaisena romukoppaan. Samoin käy tämän avioliittokysymyksenkin kanssa. Moniavioisuus ja samaa sukupuolta olevien avioliitot tullaan vielä hyväksymään yleisemminkin Jumalan lasten keskuudessa. Jo nyt moni on sen kannalla, ettei siinä yksinkertaisesti ole mitään väärää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajat ja asenteet muuttuvat. Ei uskoa tarvitse kieltää, vaikka joitain asenteita ja tapakäsityksiä tarkasteleekin. Eihän nykyään esimerkiksi moniavioisuuttakaan hyväksytä, vaikka Raamatun aikana se oli todella normaalia ja moni voisi sanoa jopa, että Raamatun mukaista! Nykyisinhän moniavioisuus ei ole enää OK. Eikä enää kivitetäkään ketään. Ja opetus ”joka vitsaa säästää, se vihaa lastaan” on jätetty vanhan aikaisena romukoppaan. Samoin käy tämän avioliittokysymyksenkin kanssa. Moniavioisuus ja samaa sukupuolta olevien avioliitot tullaan vielä hyväksymään yleisemminkin Jumalan lasten keskuudessa. Jo nyt moni on sen kannalla, ettei siinä yksinkertaisesti ole mitään väärää.
Homoseksuaalista suhdetta ei voi rinnastaa moniavioisuuteen. Moniavioisuudessa miehellä oli monta samanaikaista avioliittoa, mutta samaa sukupuolta olevien välinen seksi on eläimeensekaantumisen tavoin luonnonvastaista. Luonnonjärjestys (ihmisen anatomia) ei ollut muuttunut Paavalin päivinä siitä, mitä se oli luomisesta alkaen, eikä ole vielä nykypäiväänkään mennessä muuttunut. Siksi voin myös ratkaista kaikkien tulevien kirkolliskokousten kannan niiden puolesta homoseksuaalisuuteen jo nyt: Se on väärin aina, sillä luonnonjärjestys ei tule ikinä tulevaisuudessakaan muuttumaan, koska se tarkoitettiin tietynlaiseksi. Toisaalta mitään kirkolliskokouksia tai tieteellisiä tutkimuksia aiheesta ei edes tarvita. Hengittäminen, ravinnon- ja unentarve, painovoima... Ne kuuluvat luomisjärjestykseen ja ovat jokaiselle itsestäänselviä asioita. Samalla tavoin luonnonjärjestyksen mukainen heteroseksuaalisuus on, tai ainakin pitäisi olla, kaikille itsestäänselvää. Jopa Raamatun pyhiä kirjoituksia tuntematta muissakin kulttuureissa on tajuttu luonnon heteronormatiivisuus. Esim. jälleensyntymiseen perustuvissa uskonnoissa homoseksuaalisuutta selitetään sillä, että henkilö on ollut aiemmassa elämässä eri sukupuolta ja tuntee siksi nyt vääriä tuntemuksia. Epäilen, että muita koitetaan painostaa hyväksymään homoseksuaalisuus, koska homoseksuaalit itsekin jollain tasolla tiedostavat toimintansa vääräksi ja yrittävät vaientaa omatuntonsa äänen. He eivät voi hyväksyä eri mielipidettä asiasta, vaan koittavat ainakin vaientaa eri mieltä olevat, koska valheellinen maailmankatsomus ei kestä totuudelliseen maailmankatsomukseen vertaamista. Oikean maailmankatsomuksen omaavan ei tarvitse vaientaa muita, sillä se voi osoittaa ne vääriksi ja naureskella niille. Valheellinen seksuaalivähemmistöjen maailmankatsomus sen sijaan ei kestä kilpailua ja siksi se ei voi hyväksyä muita mielipiteitä asiasta.
- Anonyymi
Vanhoillislestadiolaisuudessa ei tulla hyväksymään samaa sukupuolta olevien avioliittoja koskaan, koska tästä asiasta on Raamatussa harvinaisen selkeästi kirjoitettu. Lukekaa vaikkapa Päivi Räsäsen kannanottoja, nekin ovat Raamatun mukaisia.
Vl:ien mukana liikkeessä on monenlaisia, myös henkilökohtaisesta uskosta ja Pyhästä Hengestä osattomia. Heillä voi olla tässäkin asiassa poikkeavia käsityksiä, mutta heidän mielipiteensä ei muuta uskon ja Raamatun oppia miksikään. Raamattua ei pidä yrittää muuttaa oman mielen mukaiseksi.
Tarkennan vielä, että ne vanhoillislestadiolaiset, jotka kokevat olevansa homoja, mutta tahtovat elää Jumalan sanan mukaisesti, ovat rakkaita uskonveljiä ja -sisaria.- Anonyymi
Jos hyväksymme homouden ja lesbouden, hylkäämme silloin Pyhän Raamatun!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos hyväksymme homouden ja lesbouden, hylkäämme silloin Pyhän Raamatun!
Kun ihminen väittää olevansa uskossa ja kuitenkin tekee tekoja vastoin Raamatun opetuksia, voi sanoa, ettei hänellä ole elävää uskoa. Itselleen voi uskotella, mutta uskoava ei todellakaan voi toimia vastoin Raamattua, jos kunnioittaa Jumalaa!
Raamatun mukaan lopun aikoina ihmiset elävät omien halujensa mukaan ja se heille suodaan. Seuraukset vain tulevat ikuisuudessa vastaan.
Jumala antaa jokaiselle voiman ylhäältä muuttaa elämänsä suuntaa. Oma voima siihen ei riitä, mutta kun on halua muuttaa elämäänsä, siihen saa voiman sitä pyytäessään Herralta.
Jos homoja tervehtitään Jumalan terveellä, miksi meitä rauhansanalaista ei voida tervehtiä samalla tervehdyksellä?
- Anonyymi
Kyllä osa tervehtiikin. Ei pidä yleistää!
- Anonyymi
Homous on yhtälailla synti kuin kommunismi tai vihreet. Matkalla kadotustietä.
- Anonyymi
Vieteilleen ei mitään voi. Mutta seksuaaliseen pelehtimiseen samaa sukupuolta olevan kanssa voi. Kysymys on kuitenkin kadottavasta synnistä, ellei tämänkaltainen elämä tule synniksi.
Mutta tällaisten kiusausten kanssa kamppailevat henkilöt tarvitsevat esirukouksia rakkautta ja tukea, voidakseen kamppailla himojaan vastaan ja etsiä toisenlaista elämäntapaa. Tämä on yksi risti, kenellä tällainen himo ja halu on. Toisella voi olla heteroseksuaalisia vaikeuksia himojensa kanssa. Komannella voi olla rahanhimo, joka pyrkii hallitsemaan hänen elämäänsä. Olemme kaikki eri tavoin rikkinäisiä ihmisiä, jotka armoa Kristukselta rukoillen kompuroimme elämäntiellä.- Anonyymi
Myös kommunistiseen tai vihreisiin kuuluvien puolesta olisi rukoiltava, että tekisivät parannuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136985Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1084752L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa564000TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133354Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6962085Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2391450- 661368
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581338Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521287Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12982