Telttojen vesipilari

Anonyymi

Teitääkö joku kuinka paljon merkitystä on noiden telttojen vesipilareilla?
Esimerkkinä mietin että onko 2000mm ulkoteltalle liian vähän? (meinaan tuleekohan läpi kunnon sateella?)

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu teltan mallista. Jos siinä on harjakatto, niin riittää, mutta tunneli- tai kupoliteltassa, jossa on keskellä tasaista pintaa, on hieman naftisti.

      Pohjassa vesitiiveys on tärkeintä, koska sitä hangataan märkää maata vasten.

      Esimerkiksi Hillebergillä vaellustelttojen tiiveysarvot ovat 5000mm katossa ja seinissä, 15000 lattiassa. Retkikunta/talviteltoissa vielä enemmän.

      Sitten taas vaikkapa 60-luvun hienoin himalaja -kevyttelttakangas oli käytännössä kyllästämätöntä egyptinpuuvillaa (2 hengen teltta painoi alle 2 kiloa muuten), ja sen tiiveys johtui pelkästään pintajännityksestä, teltan pintaan piti varoa koskettamasta sateella ettei vesi tullut läpi. Toisin sanoen ei ole mitään eksaktia sääntöä millä tulee toimeen ja millä ei.

      Teltan päälle ja alle voi ostaa Tesa Molle Polycro ikkunakalvoa, joka on ihmeen sitkeää, kevyttä ja halpaa. Claes Olsonista saa 1,7x1,5m paloja 12,99€ kpl, jos haluaa isompia joutuu tilaamaan vaikkapa Saksan Bauhausista, nekin alle 20€ 4 metrin pätkä. Tuo pienempi pala painaa noin 50 grammaa ja kestää maavaattenakin monta kymmentä käyttökertaa.

    • Anonyymi

      Se varsinainen teltta voi olla kevyt ja hengittävä. Katolle tulee sateella sitten täysin vedenpitävä ja kevyt nailonpeite. Narun, kiinnikeet sun muut ovat jo valmiina.

      Yhdistelmä on kevyempi ja parempi kuin se umpivesitiivis teltta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe