Teitääkö joku kuinka paljon merkitystä on noiden telttojen vesipilareilla?
Esimerkkinä mietin että onko 2000mm ulkoteltalle liian vähän? (meinaan tuleekohan läpi kunnon sateella?)
Esimerkkinä mietin että onko 2000mm ulkoteltalle liian vähän? (meinaan tuleekohan läpi kunnon sateella?)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riippuu teltan mallista. Jos siinä on harjakatto, niin riittää, mutta tunneli- tai kupoliteltassa, jossa on keskellä tasaista pintaa, on hieman naftisti.
Pohjassa vesitiiveys on tärkeintä, koska sitä hangataan märkää maata vasten.
Esimerkiksi Hillebergillä vaellustelttojen tiiveysarvot ovat 5000mm katossa ja seinissä, 15000 lattiassa. Retkikunta/talviteltoissa vielä enemmän.
Sitten taas vaikkapa 60-luvun hienoin himalaja -kevyttelttakangas oli käytännössä kyllästämätöntä egyptinpuuvillaa (2 hengen teltta painoi alle 2 kiloa muuten), ja sen tiiveys johtui pelkästään pintajännityksestä, teltan pintaan piti varoa koskettamasta sateella ettei vesi tullut läpi. Toisin sanoen ei ole mitään eksaktia sääntöä millä tulee toimeen ja millä ei.
Teltan päälle ja alle voi ostaa Tesa Molle Polycro ikkunakalvoa, joka on ihmeen sitkeää, kevyttä ja halpaa. Claes Olsonista saa 1,7x1,5m paloja 12,99€ kpl, jos haluaa isompia joutuu tilaamaan vaikkapa Saksan Bauhausista, nekin alle 20€ 4 metrin pätkä. Tuo pienempi pala painaa noin 50 grammaa ja kestää maavaattenakin monta kymmentä käyttökertaa.
Se varsinainen teltta voi olla kevyt ja hengittävä. Katolle tulee sateella sitten täysin vedenpitävä ja kevyt nailonpeite. Narun, kiinnikeet sun muut ovat jo valmiina.
Yhdistelmä on kevyempi ja parempi kuin se umpivesitiivis teltta.