Haluaisin opetella www-ohjelmointia siten, että oppisin vaikka PHP:llä tai Pythonilla tekemään kotisivuja. Tarvitsenko tällaiselle maksullisen www-hotellin vai pärjäänkö ilmaisversioilla? Vai tarvitsenko virtuaalipalvelimen?
Voiko kotisivujen tekoa harjoitella kunnolla ilmaiseksi?
9
289
Vastaukset
- Anonyymi
Teitä niitä sivuja millä hyvänsä, sinun on tunnettava HTML5 ja CSS. Noista kun aloitat, matkan varrella varmasti selviää esittämäsi kysymyskin.
- Anonyymi
Joo. Teinkin github sitesiin ensimmäiset kotisivut liittyen kevytyrittäjyyteeni. Mutta siellä ei kai ole mahdollisuutta tehdä yhteydenottolomake, kun meilaaminen vaatisi back-end-koodia. Mietin vaan, että mikä olisi järkevin hotelli PHP:n harjoitteluun, kun tavoitteena olisi saada mahdollisuus lähettää sähköpostia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Teinkin github sitesiin ensimmäiset kotisivut liittyen kevytyrittäjyyteeni. Mutta siellä ei kai ole mahdollisuutta tehdä yhteydenottolomake, kun meilaaminen vaatisi back-end-koodia. Mietin vaan, että mikä olisi järkevin hotelli PHP:n harjoitteluun, kun tavoitteena olisi saada mahdollisuus lähettää sähköpostia.
Sekö ei onnistu localhostina?
- Anonyymi
Asenna WAMP tai XAMPP omalle koneellesi niin sinulla on "virtuaalipalvelin" heti käytössäsi ja localhost toimii domainina harjoittelun ajan etkä heti tarvitse mitään maksullisia web-hotelleja.
https://www.apachefriends.org
Sitten vain kunnollinen editori ettei mene hermot heti kättelyssä ja hotellin hankintaa harkitset sitten kun jotain niin uskottavaa on syntynyt että sitä voi maailmalle jakaa :) - Anonyymi
Minäkin siirryin vähän aikaa sitten Manjaron käyttäjäksi, koska siellä nämä verkkosovellusten asentamiset tapahtuu hiukan eri lailla kuin olin niitä Mintissä asennellut, olen testi mielessä jo kerinnyt muutamia asentamaan, tässä Question2Answer joka on ilmainen ja avoimen lähdekoodin alusta Q&A-sivustoille.
https://s7.gifyu.com/images/Localhost-QA---Chromium_078.png - Anonyymi
Joskus 10 v. asensin Windows XP koneeseen apache-palvelimen ensikertalaisena juurikin sitä varten, että piti testata perustettavan nettikaupan toimintaa offline ennenkuin sivusto ladattiin varsinaiselle palvelimelle toimivaksi kaupaksi.
Ei ollut edes vaikeaa. Pienellä harjoittelulla pääsi peukaloimaan PHP-koodiakin sen verran kuin oli tarpeen kaupan sivuston muokkaamiseksi.- Anonyymi
Ja kun on tietokantaa käyttävä sovellus, on ainakin config.php tiedostoa ronkittava, hyvin usein myös suomenkielelle ei ole käännöksiä, joten myös ne joutuu käymään läpi. Asennus saattaakin kestää useita viikkoja ennen kuin se on palvelimelle siirrettävissä.
- Anonyymi
Herokulla ainakin on ilmaisia suunnitelmiakin.
- Anonyymi
Itellä kun kokeilin nii linuks rikkoi koneen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3593895Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun252547Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos152050Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5011716Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141685Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t491631Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist3011576- 171354
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631156- 211134