Rekisterihaut poliisin järjestelmissä

Osaako joku neuvoa miten kannattaa edetä selvittääkseen poliisien nimet jotka ovat tehneet hakuja poliisin järjestelmissä? Täytyykö olla rikosilmoitus tehtynä, täytyykö hoitaa lakimiehen välityksellä vai voiko itse selvittää asiaa?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eipä siihen lakimiestä tarvita. Voit tehdä rikosilmoituksen virkavelvollisuuden rikkomisesta, mutta sinulla on oltava epäillyn nimi, tai nimet ja perusteltu syy. Jos teet rikosilmoituksen, että onko joku Suomeen 7500, tai Helsingin 1500 poliisista on tehnyt luvattoman haun poliisin tietojärjestelmiin, niin sellaista ei ryhdytä tutkimaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Osaako joku neuvoa miten kannattaa edetä selvittääkseen poliisien nimet jotka ovat tehneet hakuja poliisin järjestelmissä? Täytyykö olla rikosilmoitus tehtynä, täytyykö hoitaa lakimiehen välityksellä vai voiko itse selvittää asiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu