Miten unohtaa työasiat kotona?

Anonyymi

Alkuun heti sanon että kukaan töistä ei saa minuun yhteyttä vapaalla enkä lue sähköposteja.
Mutta työasiat vain pyörii mielessä kaiken aikaa, aivan sama mitä tekee. Luen tai nostelen painoja niin aina ne on mielessä.
Olen kuulemma liian tunnollinen mutta eikö työntekijän kuulukin olla?

1

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      IT-alalla olin ja viimeiset reilu pari vuotta oli tuollaista, kesälomia myöten (kohta palattava taas sinne..) Periaatteessa olin yli 2 vuotta töissä 24/7 aivotoiminnan puolesta, yöunia myöten. Monie asioiden summa että työt eteni tuohon (kollegat irtisanottiin säästöjen myötä, työtehtävät oli yhä vain haastavammat jne..).
      Lopulta kun oli viettänyt kaksi noin kolmen viikon sairaslomaa, katsoin että ei tämä sairaslomilla hoidu. Työnantaja / esimies ei ollut mitenkään negatiivinen että taas olit saikulla, mutta sama työtilanne odotti kuin lomalta palasin töihin.
      Oireet unettomuuksineen johti siihen että katsoin että nyt on irtisanouduttava. Sitten vein paperin esimiehelle että tämä oli tässä. Ilman mitään tietoa tulevasta.

      Helpotus oli suuri. Sitten iski paniikki että mitäs nyt, mistä saan tuloja? IT-alalle en ole palannut tuon vuoden takaisen jälkeen. Nykyisessä työssäni palkka on puolet siitä mitä aiemmin tienasin, mutta elämänlaatuni on nykyisin loistava!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe