Miten unohtaa työasiat kotona?

Anonyymi

Alkuun heti sanon että kukaan töistä ei saa minuun yhteyttä vapaalla enkä lue sähköposteja.
Mutta työasiat vain pyörii mielessä kaiken aikaa, aivan sama mitä tekee. Luen tai nostelen painoja niin aina ne on mielessä.
Olen kuulemma liian tunnollinen mutta eikö työntekijän kuulukin olla?

1

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      IT-alalla olin ja viimeiset reilu pari vuotta oli tuollaista, kesälomia myöten (kohta palattava taas sinne..) Periaatteessa olin yli 2 vuotta töissä 24/7 aivotoiminnan puolesta, yöunia myöten. Monie asioiden summa että työt eteni tuohon (kollegat irtisanottiin säästöjen myötä, työtehtävät oli yhä vain haastavammat jne..).
      Lopulta kun oli viettänyt kaksi noin kolmen viikon sairaslomaa, katsoin että ei tämä sairaslomilla hoidu. Työnantaja / esimies ei ollut mitenkään negatiivinen että taas olit saikulla, mutta sama työtilanne odotti kuin lomalta palasin töihin.
      Oireet unettomuuksineen johti siihen että katsoin että nyt on irtisanouduttava. Sitten vein paperin esimiehelle että tämä oli tässä. Ilman mitään tietoa tulevasta.

      Helpotus oli suuri. Sitten iski paniikki että mitäs nyt, mistä saan tuloja? IT-alalle en ole palannut tuon vuoden takaisen jälkeen. Nykyisessä työssäni palkka on puolet siitä mitä aiemmin tienasin, mutta elämänlaatuni on nykyisin loistava!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe