Moottorin hienosuodatin

Vaihdan aina moottorin hienosuodatin keväällä ensimmäisen koeajon jälkeen. Ne jotka vaihtavat filtterin jo syksyllä ovat joskus saanut vaikeuksia, moottori ei saa polttoainetta.
Olen siinä uskossa että se on paraffiini joka tukkii suodattimen mutta kaveri puhuu jostain biomassasta!? Mikä biomassa se olisi siinä naftassa? Toisessa saitissa oli puhetta lisäaineesta naftaan,puhuttiin myös Famesta, mitä se taas on?
Auttakaa hyvät asiantuntijat, kuka on väärässä ja kuka on oikeassa?
591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tilanteessa jossa vene on syksyllä (lämpimään aikaan) täytetty kesädieselillä ja keväällä yritetään käynnistää kun lämpötila on vielä reilusti miinuksen puolella, niin parafiini hiutaleet voivat tukkia suodattimen.
Kesädiesel alkaa kiteytä -6 ˚C , joten se täytyy muistaa aina jos sitä on tankannut tankin täyteen ja aikoo pakkasilla konetta käynnistää.
Mitään vaaraa tuosta kiteytymisestä ei ole ja ne alkavat jälleen sulaa kun lämpötila nousee.
Näistä dieselbakteeriasioista on hyvät selostukset Racorin sivuilla englanniksi.
Voi niitä juttuja olla myös suomalaisilla sivuillakin.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta! Tarkistan Racorin sivustosta. Hyvää kesää!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta! Tarkistan Racorin sivustosta. Hyvää kesää!

    Nykydieseleissä on aina seassa biokomponentteja ja tällaisen dieselin sekaan kun pääsee vettä niin alkaa bakteerit kasvamaan. Ja tämä on ihan todellinen ongelma johon moottorin valmistajatkin ovat heränneet. Jollei vettä päädy dieselin sekaan niin kaikki on kunnossa.
    Tuo perus Racor ei ole kovinkaan kummoinen veden poistaja, halpa kylläkin.

    Äänestä

Dieselit sisältvät myös biopohjaista tavaraa ja jotkut ketjut käyttävät FAMEA eli rypsiöljyn metyyliesteria kun taas Nesteellä on HVO:ta eli vedytettyä kasvi tai eläin öljyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4JHDTE kirjoitti:

Vaihdan aina moottorin hienosuodatin keväällä ensimmäisen koeajon jälkeen. Ne jotka vaihtavat filtterin jo syksyllä ovat joskus saanut vaikeuksia, moottori ei saa polttoainetta.
Olen siinä uskossa että se on paraffiini joka tukkii suodattimen mutta kaveri puhuu jostain biomassasta!? Mikä biomassa se olisi siinä naftassa? Toisessa saitissa oli puhetta lisäaineesta naftaan,puhuttiin myös Famesta, mitä se taas on?
Auttakaa hyvät asiantuntijat, kuka on väärässä ja kuka on oikeassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu