Nestepaasto, Paasto.

Anonyymi

Onko kokemusta paastosta pelkillä nesteillä? Olen nyt ollut yhden päivän syömättä, juomina yrttiteet, kahvi, sitruunamehu tupakkaa. Olo tänään tosi jäykkä, kaikki lihakset ihan jumissa, etenkin hartiat. Kielestä jo eilisestä alkaen irronnut kuollutta ihosolua. Normaalia?
Etsin täältä Anoreksia-palstoilta tietoa ko. asiasta, mutta keskustelut jo niin vanhoja että...
Neljä päivää yritän nyt paastota yhteensä. Alipainoinen olen hiukan, jos vaikuttaa mitenkään paastokokemukseen.
Googlettanut asiasta olen myös, monesti tullut vastaan informaatiota, että toinen päivä kaikista vaikein. Josko olo huomenna sitten helpottaisi..?

4

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kielessä ei ole ihoa.

    • Anonyymi

      kuulostaa ihan normaalilta. mullaki lihakset tuntuu tosi jäykältä nestepaaston aikaan. pahinta on silti päänsärky ja hirvittävät mielihalut kaikkee mahdollista ruokaa kohtaan.

    • Anonyymi

      Hyvä tietää ja paasto tosiaan eilen illalla katkesi, kun sorruin syömään sitten kuitenkin. Tänään paljon pirteämpi olo. Täytyy kokeilla aloittaa viikonloppuna uudestaan...
      Mukavaa, että täällä käy muutakin porukkaa kuin pikkutyttöjä ja SYLI-työntekijöitä. Elo niin yksinäistä välillä syömishäiriön kanssa, kun hoitomotivaatio vielä(kin) hukassa.
      Terv. AP

    • Anonyymi

      Nestepaaston ensimmäiset kolme päivää voivat olla aika helvettiä, mutta kun niistä yli pääsee, niin olo kyllä kirkastuu ja energiaa tuntuu olevan vaikka mihin. Jättäisin nuo stimulantit listaltasi pois, eli kahvi ja rööki. Nestettä riittävästi, pieni määrä sokeria mukaan. Joskus 80-luvulla oli muotia vaahterasiirapista ja sitruunamehusta tehty paastojuoma, eli pienellä sokerilisällä se pahin vaihe tasoittuu ja sortumisia ei tule huonon olon takia. Hiilareita ei kuitenkaan saa tulla liikaa, vain muutama sata kcal päivässä, muutoin laukeaa näläntunne.
      Paastoamisessa kannattaa aloittaa yhden päivän lepäilevällä kokeilulla. Sitten vetää 3 päivää, sitten viikko. Aina ruokapäiviä näiden välissä. Itse olen kokeillut 21 päivää, enkä muista yhtä pirteää oloa, pitääkin ottaa taas pitempi paasto kesäsuunnitelmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      218
      4430
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      443
      3266
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2158
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1810
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      961
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    Aihe