Nestepaasto, Paasto.

Anonyymi

Onko kokemusta paastosta pelkillä nesteillä? Olen nyt ollut yhden päivän syömättä, juomina yrttiteet, kahvi, sitruunamehu tupakkaa. Olo tänään tosi jäykkä, kaikki lihakset ihan jumissa, etenkin hartiat. Kielestä jo eilisestä alkaen irronnut kuollutta ihosolua. Normaalia?
Etsin täältä Anoreksia-palstoilta tietoa ko. asiasta, mutta keskustelut jo niin vanhoja että...
Neljä päivää yritän nyt paastota yhteensä. Alipainoinen olen hiukan, jos vaikuttaa mitenkään paastokokemukseen.
Googlettanut asiasta olen myös, monesti tullut vastaan informaatiota, että toinen päivä kaikista vaikein. Josko olo huomenna sitten helpottaisi..?

4

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kielessä ei ole ihoa.

    • Anonyymi

      kuulostaa ihan normaalilta. mullaki lihakset tuntuu tosi jäykältä nestepaaston aikaan. pahinta on silti päänsärky ja hirvittävät mielihalut kaikkee mahdollista ruokaa kohtaan.

    • Anonyymi

      Hyvä tietää ja paasto tosiaan eilen illalla katkesi, kun sorruin syömään sitten kuitenkin. Tänään paljon pirteämpi olo. Täytyy kokeilla aloittaa viikonloppuna uudestaan...
      Mukavaa, että täällä käy muutakin porukkaa kuin pikkutyttöjä ja SYLI-työntekijöitä. Elo niin yksinäistä välillä syömishäiriön kanssa, kun hoitomotivaatio vielä(kin) hukassa.
      Terv. AP

    • Anonyymi

      Nestepaaston ensimmäiset kolme päivää voivat olla aika helvettiä, mutta kun niistä yli pääsee, niin olo kyllä kirkastuu ja energiaa tuntuu olevan vaikka mihin. Jättäisin nuo stimulantit listaltasi pois, eli kahvi ja rööki. Nestettä riittävästi, pieni määrä sokeria mukaan. Joskus 80-luvulla oli muotia vaahterasiirapista ja sitruunamehusta tehty paastojuoma, eli pienellä sokerilisällä se pahin vaihe tasoittuu ja sortumisia ei tule huonon olon takia. Hiilareita ei kuitenkaan saa tulla liikaa, vain muutama sata kcal päivässä, muutoin laukeaa näläntunne.
      Paastoamisessa kannattaa aloittaa yhden päivän lepäilevällä kokeilulla. Sitten vetää 3 päivää, sitten viikko. Aina ruokapäiviä näiden välissä. Itse olen kokeillut 21 päivää, enkä muista yhtä pirteää oloa, pitääkin ottaa taas pitempi paasto kesäsuunnitelmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      892
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      200
      889
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      822
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      781
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      746
    Aihe