Olen ihastunut erääseen suht KAUKAISEEN sukulaiseeni.. Olen sen kanssa jo.. Miten onko tuo "Väärin" jos on kaukaisen sukulaisen kanssa, että katsovatko porukat hieman kieroon jos tuon sukulaiseni kotiin tyttöystävänä... Meidän perheemme ei ole tuttuja, mutta isäntä sattuu tietämään että ne ovat meille jotain kaukaista sukua... Tämä on tärkeää!
Sukurutsaus?
epätoivoinen_3
146429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ei se paha oo.. oudolta vähän kuullostaa mutta ei se on muiden mielipide. jos olette rakastuneita niin onnea ja pitkää ikää teille!! :)
Niin kauan saat seurustella vaikka oman siskosi kanssa, kunhan ette tee lapsia. Toisaalta teidän tapauksessanne varmaan lapsien tekokaan ei ole suuri riski, koska olette vain etäistä sukua. Mutta tietysti geneettisten piilevien sairauksien riski suurenee. Mutta suomalaisethan ovat kaikki jotain etäistä sukua toisilleen, joten tämän teorian perusteella olisi hyvä, jos kaikki naisivat ulkomaalaisen =)
Avioliiton jne. serkun ja sitä kaukaisempien sukulaisten kanssa.
"Muita avioliiton solmimisen esteitä ovat mm. alaikäisyys ja voimassa oleva avioliitto. Avioliitto ei ole sallittu läheisten sukulaisten kesken."
Ketkä ovat lähisukulaisia? Ei ole nyt kyllä avioliitto mielessä kun olen 15v, mutta periaate =)
lähisukulaisia on aiti, isä, sisko ja veli....:)
Mie luulin että tässä tapauksessa listaan kuului myös tädit, sedät ja enot, mutta kertokaa ihmeessä jos mielikuvani on aivan väärä. Isovanhemmista/lapsenlapsista kukaan ei onneksi taidakaan olla kiinnostunut.
Eiköööö? XD
Suomen laki sallii serkuksien avioliiton, mutta en usko, että oman vanhemman sisaruksen kanssa avioituminen menisi läpi.
Onhan serkuksillakin ollut oikeus mennä naimisiin. Harvemmin kyllä sattuu. Eno, setä,tädit, veli, sisar, äiti ja isä ovat toki kiellettyjen listalla. Samaa sukua naivilla on suurempi riski saada jokin geenivirhe tms. lapsilleen. Suvuissa kulkevat periytyvät tauditkin ovat todennäköisempiä, kun on kaksi mahdollista kantajaa. Kun puhutaan sisäsiittoisista eläimistä, myös ihmisistä, puhutaan juuri näistä asioista. Eläimillä sisäsiittoisuus voi esiintyä luonnehäiriöinä ja olen kuullut, että joskus myös sisäsiittoisissa suvuissa on ollut normaalia enemmän kehitys- ym. vammaisuutta. Kyse kuitenkin sukupolvia jatkuneesta sarjasta. Monilla pienillä maalaispaikkakunnilla tämä on ollut yleistäkin, että serkukset naivat toisiaan.
Minulla on yksi sukulaispariskunta, jotka ovat serkuksia ja he ovat naimisissa ja heillä on myös kaksi ok lasta. Itsekin seurustelin aikanaan salaa oman serkun kanssa ja mietin tuota muiden ajattelemisia. Meillä meni kuitenkin tosi hyvin ja olimme aikamme onnellisia. Se kieltämättä mietitytti joskus panemisen jälkeen, että millainen vaara mahdollisella lapsella on olla kehitysvammainen.
Tiedän pariskunnan jotka ovat serkkuja keskenään ja ovat olleet vuosia yhdessä.
Tuntuvat ihan onnellisia olevan. En voi valitettavasti kommentoida miten heidän suku on reakoinut moiseen kun ei olla koskaan puhuttu..
En itse näe mitään väärää jos rakkaus olisikin serkku.
Minkäs niille tunteille mitään voi!
Vai sellainen tyttö olet.
Vaikka serkusten kesken liitot ovatkin sallittuja, niin silti minusta tuntuu hämmentävältä ajatus, että omat lapseni kenties joskus seurustelisivat serkkujensa kanssa tai menisivät jopa naimisiin. Ollaan niin läheisissä tekemisissä keskenämme, että jotenkin vain tuntuu "liiaan läheisiltä", vaikkei laki kielläkään. Asennevamma itselläni, siis.
Meidänkin suvussa on aviopari jotka ovat sukua keskenään. Kaukaista hekin! Ei sitä ole katsottu kieroon, koska ovat jotakin pikkupikkuserkkuja