Tailor ompelukone - Lidlin ompelukone

Anonyymi

Tyyppi 611F, miten tuollaisessa toimii puolaus, onko paikalla osaajia?

Ostin käytettynä ja taisin rikkoa tai oli rikki jo valmiiksi. En löytänyt mitään kytlkintä miten puolaus menee päälle eikä netistä löytynyt ohjekirjaa. Väänsin sitten käsin niin katkesi missä se puolantappi on kiinni tai luultavasti oli ennenstään poikki, tosi heikkoa metallia. Eipä tuota kannata korjauttaa mutta ajettelin uteliaisuutta kysyä mikä systeemi siinä on.

Pystyy sillä sentään ompelemaan vielä, joutuu vaan käsin puolaamaan. En löytänyt myöskään onko siinä hidasta ompelua saumakohtaan. Puolan kiinnityskin tosi kummallinen, en ole missään muussa koneessa nähnyt läheskään yhtä hankala. Maksoi varmaan 50€ kierrätyskeskuksella romu.

Kannattaisiko ostaa Lidlin ompelukone, ovatko kunnollisia? Ei ole paljon käyttöä, farkkuja lyhentää, joskus verhoja ommella tms. Verkkokaupassa Signer 99€, liian kallis, joskus taisi olla 69€ vai olisiko ollut Silvercrest. Kai niitä jostain muualatakin voisi löytää halpoja.

3

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vääntämällä näkyy olevan joissakin muissakin koneissa, melkoisen huonoa laatua kun menee rikki.

      • Anonyymi

        "Verkkokaupassa Signer 99€, liian kallis"
        No ompelukoneeksi tuo on halpa, MUTTA tilasin Singerin hinta 119e, sitä oli haukuttu huonoksi , luulin, että syy on tikissä, Singer oli ennenkin tarkka , että sama lanka on puolassa ja päällä.
        Ei ollut, kone HAISI, aivan järkyttävälle, ihan kuin ois valeltu jlk. myrkyllä.
        Ompeli kyllä hyvin tikissä ei mitään vikaa, mutta haju ja tehot todella surkea, puolasin lankaa niin moottorin teho oli täysillä. Palautin takaisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Verkkokaupassa Signer 99€, liian kallis"
        No ompelukoneeksi tuo on halpa, MUTTA tilasin Singerin hinta 119e, sitä oli haukuttu huonoksi , luulin, että syy on tikissä, Singer oli ennenkin tarkka , että sama lanka on puolassa ja päällä.
        Ei ollut, kone HAISI, aivan järkyttävälle, ihan kuin ois valeltu jlk. myrkyllä.
        Ompeli kyllä hyvin tikissä ei mitään vikaa, mutta haju ja tehot todella surkea, puolasin lankaa niin moottorin teho oli täysillä. Palautin takaisin.

        Kun on vähän ommeltavaa niin ei viitsi maksaa yhtään liikaa, käytetyt vaan voi olla mitä tahansa. Haju haittaisi lähinnä jos kaapissa tartuttaa muihin tai leviää huoneeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe