Mikä idea on mennä. ravintolaan? Avatkoon ovensa, en mene tuntemattomien ihmisten ja kokkien yms räittäväksi. Nyt ottaneet taloudellista takapakkia. Lautasella voi olla mitä vain.
Syön ja juon kotona
Anonyymi
2652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Minä en mene enää muutenkaan Kotkalaisiin ravintoloihin. Parempaa ruokaa, juomaa ja seuraa on omassa kodissa. Jollain Helsingin reissulla voi sitten käydä hyvässä ravintolassa kun siellä niitä vielä on.
Olet siitä jo keronut fakebookissa, isolla kirkolla hyvä mäkkäri ja viini.Seura kodissa ilman lapsia on kiehtovaa.
Sehän on ihan Sinun oma päätös. Miksi kirjoitat sen tänne ?
Minäkin olen päättänyt olla kusematta sähköpaimenen lankaan.
Minulla on sille ihan oikea syy ja Sinulla on omat syysi.
No miksi kirjoitat tänne kusikeikoistasi torvelo?? Vai pitääkö sanoa ravintoloitsija?
Jos en kuse, niin se ei ole kusikeikka. Mitä et ymmärtänyt ?
Oikea syy vai? Osuiko pikkuveitikka lankaan vai mitä täällä läpätät jostain sähköpaimenista.
Täällä on näköjään rajoitettu sananvapaus. Syökää ihmiset kotona hyvää kotiruokaa, kiitos ja hyvää sunnuntaita!
Syön ravintolassa ma-pe, viikonloppuna teen ruokaa kotona.
Arkiruokailu maksaa 5x 9,50, kauppaan menisi väh. sama hinta.
9,50?! Tohon hintaanhan tekee vaik mitä kotona. Ihan gourmeetakin saa jos viitti miettiä asiallisen viinin päälle. Vieläkun odottelet sitä jostain ruokalasta jossain styrokskupissa niin justiinsa.
Siinäpä syöt. Minä teen ruokaa kotona. Eikä maksa 9,50 kpl. Kaikkien, etenkin nuorten tulisi opetella laittamaan ruokaa, leipomaan etc. Säilömään, kuivattamaan ja pakastamaan ruokia. Ravintolat esim. heittää ruokaa roskiin ihan järkyttävät määrät. Itse tekemällä tiedät kenen sormet oli sopassa.
juu on nyt tullu harrastukseks koko perheen kesken laitella ruokaa ja tänään grilli täyteen!
Me karkkarissa me vaan njuodaan öölytta Sen on puddasta energia!
Karkkarin koulusta ne fiksut tuli.
Osa koulun oppilaista, jatkaa korkeakoulussa----METSOLASSA!
juon kotona viiteen käsidesiä maskissa/mäskissä.
Perheen kanssa hieno päivä tänään! Uskomaton sää ja paras piknik poikakaltsulla.
Ei mitään järkeä mennä sairastumaan ravintolaan. Kotka ei ole kovinkaan kuuluisa hyvistä ravintoloista.
Edelleen syön ja juon kotona. Huono aika yrittää syöttämällä ja juottamalla tienata. Ihmisten terveydestä on kysymys! Pysykää kotona jos mahdollista, suojautukaa maskilla kaupassa, peskää kätenne hyvin, rakentakaa läheistenne kanssa oma terassi. Grillatkaa kotona. Älkää kuolko.
Mutta jos jumakauta menee kuolemaan, niin ei voi saada koronaa !
Mistäs asiasta sitten paniikkia levitetään molemmin käsin turpa vaahdossa ja joka suuntaan ?
Kuoleminen on kielletty niin kauan, kun yksikin panikoiva reppana on jäljellä !
Muuten heiltä viedään se ainoa syy elää. Tai sitten pitää keksiä uusi aihe panikoinnille.
Mikähän se olisi ?
Ehdottaisin aina varmaa kilpirauhasen vajaatoimintaa vaikka labratestit on kohillaan.
Mitä että ainoa syy elää on mikä?
Katooo trumppilainen avaa suusa on varmaan isoo vikaa/vihaa sinussaki. Et vissii kestä normaalii keskusteluu. Just tehtii läskisoossii, tuuppa paniikis vaik syömää.
Vaahto taitaa tulla sieltä? Raivotauti myös päällä? Oma järki haloo
Meillä tänään miilunpolttajanspagettia lapset mukaan hommiin parasta
Meillä parmankinkkua artisokkaa ja buffalaa pizzan päällä & pari coronaa kyytiläisiks hyvääää
Miulla oli Persevero viini viikonloppu ja jälkkäriksi Ruonalan Siwan herkullisia Pirkka kalapuikkoja nugetilla MLL hengessä.
Etenki nyt jos ne avaa. Hinnat voi olla katossa ja halvalla ei saatu ennenkää
Kyllä kotkalainen kulttuuri pitää ravintolat yllä. Etenkin nämä pikkukaupungin pikkurikkaat punanenät jotka herrastelee ravintoloissa pääasiassa vetämässä viinaa ”hyvän ruuan” varjolla. Ongelma näkyy täällä erittäin hyvin. Onneksi karsii myös tehokkaasti.