3hehtaaria suurta kuusipuuta ja koivua

Anonyymi

En tiedä mitään metsän hoidosta. Mulla 5 hehtaarin tontilla reilu kolme hehtaaria runsaskasvuusta puustoa, kuusta ja koivua. Kalliota myös missä kookkaita kuusia kaatuneena sikin sokin. Mitä metsän siivoaminen ja puiden pois vienti mahtaisivat maksaa?

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäisenä tulee mieleen, että otapa yhteyttä paikalliseen Metsänhoitoyhdistykseen ja pyydä virkailija käymään paikan päällä katsomassa tilannetta. Ne on siellä yhdistyksessä ammatti-ihmisiä, osaavat neuvoa.

    • Anonyymi

      Eikö itselläsi ole tarvetta polttopuille?
      Älä päästä niitä kaatuneita kuusia lahoamaan. Ne voivat olla ihan hyviä puita vielä.
      Pystyyn kuolleet kuuset voivat olla täysin kunnollista hyvää puuainesta vaikka omaan käyttöön sahatavaraksi. Kirveellä voisit testata kuusia eri puolilta ja tarkistaa ovatko ne jo lahoja. Joskus voi olla lahoa vain pari metriä, sitten oikein hyvää puuta loput.

      Minulla on sama tilanne.
      Täällä on myrskyn kaatamia puita. Kirveellä voin tutkia, miten lahoja ne ovat. Lahousaste voi olla erilainen eri päässä puuta. Kovin lahoja ei kannata edes polttopuiksi ottaa. Pystyynkuivanut kuusi on enimmäkseen hyvin kuivaa ja siitä saa ilman kuivatusta valmista polttopuuta.

      Voisit ehkä antaa sopiville kesämökkeilijöille luvan viedä noita kaatuneita puita polttopuiksi. Polttopuun teossa on kovin monta vaihetta, joten oikeasti jos ei ole kalliita työvälineitä, niin on iso homma ennenkuin puu on saatu klapeiksi.

      Minullakin on puusto etupäässä kuusia, osa kaatuneina, osa pystyynkuolleina kuivina runkoina. Pystyynkuolleet ovat monasti ihan kovaa kunnon puuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1391
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1205
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      808
    Aihe