Miksi kaikkia tv-lähetyksiä ei salata, niin loppuisi se lupatarkastajista pähkäily. Teknisesti salaaminen on kyllä mahdollista.
Aivan samoin kuin nettiyhteyksien kohdalla. Eli jos et tilaa liittymää etkä maksa laskua, niin nettiyhteys katkaistaan operaattorin toimesta.
Mutta tällaista tilannetta ei tule kuulemma tv-verkkoon, koska tv-lähetykset pitää näkyä maksaa tai ei, se on joku lakisääteinen juttu. En ole varma asiasta, mutta näin olen käsittänyt.
miksi tv-lähetyksiä ei salata?
5
825
Vastaukset
Ja sitten kaikilla olis satelliittilautaset.
YLE menisi äkkiä konkkaan etenkin nykyisellä ohjelmatarjonnalla..Ja televisiolupamaksu olisi taas korkeampi.Ja pitäisi olla salauksenpurkukortit ja kortilliset boxit,jne..
Notta sellasta!Aatteleppa ite!- jepsistäjeps
Televisiolupamaksu kokonaan pois. Aivan samalla tavalla maksukäytäntö kuin nettiyhteyksien kohdalla. Jokainen tilaisi haluamansa kanavat.
Satelliitin kautta, kaapelin kautta tai maanpäällisen verkon kautta, ihan miten jokainen asiakas haluaa tilata.
ja
jos YLE täytyy olla olemassa, niin:
YLE rahoitettaisiin suoraan verorahoista. Lupamaksut pois, niin ei olisi siinä mielessä enää väärinkäytöksiä, kun YLE:n rahoitus tulisi suoraan verorahoista. jepsistäjeps kirjoitti:
Televisiolupamaksu kokonaan pois. Aivan samalla tavalla maksukäytäntö kuin nettiyhteyksien kohdalla. Jokainen tilaisi haluamansa kanavat.
Satelliitin kautta, kaapelin kautta tai maanpäällisen verkon kautta, ihan miten jokainen asiakas haluaa tilata.
ja
jos YLE täytyy olla olemassa, niin:
YLE rahoitettaisiin suoraan verorahoista. Lupamaksut pois, niin ei olisi siinä mielessä enää väärinkäytöksiä, kun YLE:n rahoitus tulisi suoraan verorahoista.Ei kun yksityistetään YLE ja muutetaan samalla mainosrahoitteiseksi kanavaksi niinkuin muutkin niin loppuu turha liirumlaarumi tästäkin aiheesta.
- montenegro
PirunNyrkki kirjoitti:
Ei kun yksityistetään YLE ja muutetaan samalla mainosrahoitteiseksi kanavaksi niinkuin muutkin niin loppuu turha liirumlaarumi tästäkin aiheesta.
Yksityisenä Yle menee konkurssiin nykyisellä ohjelmatarjonnallaan, joten ohjelmistosta poistuvat opetusohjelmat, ruotsinkieliset, kulttuuriohjelmat yms. ja ne korvataan amerikkalaisella viihteellä. Tv-luvan muuttaminen suoraan verovaroista otettavaksi olisi suositeltavampaa, mutta silloin älähtävät tv:tä omistamattomat henkilöt.
montenegro kirjoitti:
Yksityisenä Yle menee konkurssiin nykyisellä ohjelmatarjonnallaan, joten ohjelmistosta poistuvat opetusohjelmat, ruotsinkieliset, kulttuuriohjelmat yms. ja ne korvataan amerikkalaisella viihteellä. Tv-luvan muuttaminen suoraan verovaroista otettavaksi olisi suositeltavampaa, mutta silloin älähtävät tv:tä omistamattomat henkilöt.
Ainakin olevinaan markkinataloudessa?
Jos menee konkkaan niin menköön!Goodbye And Good Riddance!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058