Monia kertoja luin kehuja siitä, miten Panda on hyvä virusohjema. Voi toki monien mielestä ollakin, ei kuitenkaan minun. Tein havainnon joka yllätti, mutta toisaalta ei mitenkään outo koska kaikki virusohjelmat tekevät samaa.
Olin poistanut pariksi päiväsi koneen netistä, virrat pois ja niin kone huilasi ilman mitään käyttöä. Otin sitten käyttöön, ajattelin, katsonpa Pandan onko siellä örkköjä. ei ollut mutta hirveä tiedostojen määrä siitäkin huolimatta ettei kone ollut minkään piuhan päässä. Katkaisin nettiyhteyden, ajattelin seuraan pandaa mitä tekee kun ei ole nettiyhteyttä.
Ensin oli tarkistuksen jälkeen 36000 tiedostoa tarkastettu, kone huilasi tuon kaksi päivää ilman virtaa tai yhteyksiä. Tiedostoja oli 332 114 tarkistettuna, ja vaikka ei ollut netissä, tiedostojen määrä raksutti kaikenaikaa lisää, pian oli 333 640 tiedpstoa.
Joten Panda keksii lisää tiedostoja joita luo näytteeksi koneelle uskotellen, miten hyvä ohjelmisto on. Samaa tekevät muutkin virustorjunta ohjelmat, laittavat omia tekeleitään näytölle, poistettu näin ja näin paljon viruksia vaikka ne ei ole muuta kuin niiden itsensä tekemiä valheviruksia. Jolla pyritään näyttämään miten hyvä juuri meidän ohjelma on. Niinpä poistin Pandan kaikkine törkyineen lopullisesti, meinasi alkaa isottelemaan luullen ettei sen kaikkia osia noin vain poistetakaan. Mutta ennen koiralta kusi loppuu kuin minulta keinot ja sehän lähti kuin kuppa töölöstä.
Virustorjunnasta
6
56
Vastaukset
- Anonyymi
Olisko tuossa käynyt niin, että Panda käytti joutoajan tekemällä koneelle täystarkastuksen, kyllähän noita tiedostoja koneella löytyy, windows kansiossa yksinään jo yli 150 000 tiedostoa. Omilla koneilla ei ole Pandaa.
- Anonyymi
Nykyään ei tarvitse asentaa torjuntaa. Sellainen on jo Windowsissa valmiina..
- Anonyymi
Panda oli jokunen vuosi sitten yksi parhaista ilmaisista virustutkista, mutta niinkuin markkinoilla tuotteille ajanmyötä käy niin kilpailija(t) ajoi ohituskaistaa edelle ja juuri tätä kirjoittaessa Panda ei kuulu kärkipään virusohjelmiin.
Peruspertit pärjää kyllä Windowsin omalla Defenderillä. Jos kokee olonsa turvattomaksi niin on jokaisen oma valinta mihin uskoo ja kenelle haluaa rahansa lahjoittaa.- Anonyymi
Kaikki pärjää sillä. Muuta ei nykypäivänä tarvita.
- Anonyymi
Jospa siinä tiedostojen määrässä on mukana myös poistetut tiedostot. Nehän eivät oikeasti poistu ennenkuin levylle tiedoston päälle jotain muuta kirjoitetaan.
- Anonyymi
Ei voi olla koska näitä tiedostoja ei käytännössä enää ole olemassa järjestelmän mielestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24017292Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654918MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194900Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.244024Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja113529Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3151705