Kohta Kallen kirja kouraan

Anonyymi

On se kumma, miten paljon yhden ihmisen elämäntyö vaikuttaa koko paikkakunnan tunnettavuuteen! Taivalkoski on kovin tuttu lukevien suomalaisten keskuudessa. Sattui sinne syntymään ihan erikoinen kirjailija, joka ei tyytynyt pelkkään fiktioon, vaan kirjoitti ainutlaatuisen omaelämäkerran. Siinä samalla tuli Taivalkoskesta tunnettu paikka, vaikka muuten se olisi jäänyt monille tuntemattomaksi maankolkaksi. Kalle Päätalo kirjoitti tuotantonsa juuri oikeaan ajankohtaan. Jos nyt joku yrittäisi samaa, kukaan ei kiinnostuisi.

12

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä kaikilla pitäisi ottaa Kallesta oppia ;)

      • Anonyymi

        Kyllä useammasta Kallen parhaista puolista olisi hyvä ottaa elämisen mallia.
        Toisen vaimon perhe-elämä tyttärineen taisi mennä täysin Kallen kirjoittamisen ehdoilla, mistä me lukijat olemme saaneet hyötyä.


    • Anonyymi

      Olet varmasti yli 60 vee... katotaan kahden kymmenen vuoden kuluttua päätaloviikon meininkiä.

      • Anonyymi

        Tapiksella hyytyy kaikki. Puuttuu tekemisen meininki. Mitä se hyvejää.
        Perselä.


    • Anonyymi

      Ilman Kallea Taivalkoski olisi vain läpiajopaikka kun mennään Kuusamoon, tai palataan sieltä!

    • Anonyymi

      Niin keuhkolla......

    • Anonyymi

      Tosi on, että yhdellä ihmisellä voi olla suuri vaikutus paikkakunnan tunnettavuuteen. Kyllä Kalle Päätalo teki Taivalkoskelle suuren palveluksen, kun nosti sen yleiseen tietoisuuteen. Tosin vain suomalaisen kirjallisuuden lukijat saivat hänen ansiostaan tietää missä on Taivalkoski. Mutta sata muuta Suomen kuntaa jäi tietoisuuden ulkopuolelle, kun heiltä ei noussut Kallea vastaavaa henkilöä.

    • Anonyymi

      Kalle toi Taivalkosken lukijan tietoisuuteen.
      Kirjoillaan hän kuvasi elämisen historiaa, jota ei juurikaan muualta olisi saanut.
      Lentävä keuhkotauti ja sen niittämä sato oli minulle täysin vierasta, Kalle valisti lukijaansa aika monilla asioilla ja tuo oli vain yksi esimerkki.

    • Anonyymi

      Sitä olen ihaillut ja hämmästellyt, kun Kalle kertoo niin monta kertaa Taivalkosken suurista pirteistä. Siellä on tainnut olla monista muista paikkakunnista poiketen paljon mahtitaloja pitäjän eri puolilla? Ja aina on porissut hällällä lihavelli tai maitovelli! Ei ole Taivalkoski ollut mikään nälkämaa, vaikka onkin sijainnut kaukana suurista kaupungeista. No, onhan sekin jotakin, että Kalle sattui syntymään entiseen kirkonkylään. Jos hän olisi syntynyt jossain synkässä sydänmaassa ja ihan köyhään kotiin, olisiko hänestä tullut koko kansan kirjailijaa. Ehkä hänen juurensa olivat juuri oikeassa, vähän karussa, mutta ei kuitenkaan luolettavan tylsässä maaperässä.

    • Anonyymi

      Lihavellejä nostettiin pahkakuppeihin lähinnä öhytalojen pirteissä, pikkumökeissä 'kessäytynyt särki' oli tutumpaa ravintoa.
      Poikkeuksena oli tuo 'itäpään keisari', jonka sanottiin syöneen lihavelliä, Herkon sanassa, 'akkain pyykkipaan' kokosesta kulhosta.

    • Anonyymi

      Näkkyypähän, sanoi Hiltu-Nakki kun optikolla kävi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1445
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      33
      1365
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1361
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1309
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      316
      1077
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe