Neuvoja kaivataan

Anonyymi

Seuraan aktiivisesti tätä palstaa koska minua kiinnostaa asoasuminen tulevaisuudessa. Ensimmäinen numeroni on 29*** ja asun nyt velkaisessa omistusasunnossa, velkaa vielä 10 v. Neljän vuoden päästä (55-v) voisin hakea hasoasuntoa etelä-HKI alueelta ja samalla pääsisin veloista. Mutta ehditäänkö minut pudottaa vanhan numeron vuoksi? Tyrehtyykö uusien haso-talojen rakentaminen etelä-HKI alueella? Mitä itse tekisit tilanteessani?

12

776

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jätkäsaari-Hernesaari -aluetta rakennetaan 2030 asti, joten muutama haso on vielä tulossa. Mutta jos uusi asolaki tulee voimaan suunnitellun mukaisesti, vanhan numerosi käyttäminen neljän vuoden päästä ei enää onnistu. Eli menetät sen hyödyn mitä 90-luvulla hankitusta järjestysnumerosta nyt saat.

      Velkainen omistusasunto ei ole este ason hankinnalle. Siinä on tietyt kriteerit kuinka paljon omaisuutta saa olla. Olikohan se puolet sopivan kokoisen asunnon hankintahinnasta alueella jonne hakee? Joka tapauksessa kannattaa selvittää tuokin asia. Sinun nykyisellä numerollasi voi saada vaikka kuinka kivan asunnon. Omistusasunto pitää vain myydä siihen mennessä kun kohdetalo valmistuu. Asoa varten otettavasta lainasta maksetaan rakentamisvaiheessa usein vain pelkät korot. Jos olisin sinä, toimisin nyt enkä odottaisi sitä neljää vuotta.

    • Anonyymi

      Ei muuta ku haet niitä asuntoja jotka hyvältä tuntuu. Uudisasunnoissa on vaan se pieni ongelma, että sun pitää maksaa asomaksu jotakuinkin heti vaikka talo valmistuu vasta noin 1-2:n kuluttua eli täppiä pitää löytyä semmonen 25-35 tuhatta euroa. Toki jos sun nykyinen laina on vain esim. 20 prosenttia asunnon arvosta niin saattaa olla ettei stadi hyväksy sua asumisoikeuden saajaksi, mutta mitään et menetä kokeilemalla hakua.

      Jätkäsaaresta alkaa tontit loppua, Hasolta on tulossa enää Jamaika, Atlantinkaari ja Naurusaari ja Naurusaarikin saattaa mennä vuoden 2023 puolelle jolloin numerosi on jo vanhentunut. Toki lakia ei ole vielä uudistettu eli se numeron vanheneminen on vasta aikomusten tasolla.
      Hernesaareen ei taida vanhoilla numeroilla ehtiä.
      Myös Kalasatama taitaa olla vanhoilta numeroilta ohi poislukien HASO Vinsentti.

    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista, taidan laittaa haun vireille. Millä perusteella vanhat numerot skipataan, esimerkiksi pitääkö numeron olla tietyn ikäinen?

      • Anonyymi

        Jos laki tulee voimaan nykysuunnitelman mukaisena niin uuden järjestelmän mukaisia numeroita alettaisiin jakamaan 1.1.2022 ja nykyisen järjestelmän mukaiset numerot vanhenisivat kaikki 31.12.2022.


      • Anonyymi

        Numerot ovat olleet tähän asti ns. elinikäisiä eli ne poistuvat vasta sitten käytöstä kun niillä on asunto otettu vastaan. Uudessa laissa numerot ovat muuttumassa määräaikaisiksi 2vuotta ja vanhoilla numeroilla on pieni siirtymäaika eli vuoden 2022 loppuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Numerot ovat olleet tähän asti ns. elinikäisiä eli ne poistuvat vasta sitten käytöstä kun niillä on asunto otettu vastaan. Uudessa laissa numerot ovat muuttumassa määräaikaisiksi 2vuotta ja vanhoilla numeroilla on pieni siirtymäaika eli vuoden 2022 loppuun.

        Ahaa. Eli laitan haun vireille ja pyrin saamaan asunnon vielä ennen 31.12.2022 nykyisellä numerollani. Koska uusi laki vahvistetaan, eli koska tulee tieto? Minulla on useita numeroita, skipataanko kaikki?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahaa. Eli laitan haun vireille ja pyrin saamaan asunnon vielä ennen 31.12.2022 nykyisellä numerollani. Koska uusi laki vahvistetaan, eli koska tulee tieto? Minulla on useita numeroita, skipataanko kaikki?

        Laki vahvistetaan 1.1.2021 ja se tulee voimaan 1.1.2022 jos siis suunnitelmat pitävät, viimeksi eivät pitäneet eli muutoksia voi olla luvassa. Syksyllä laki pitäisi antaa eduskunnalle eli silloin tiedetään enemmän.
        Kaikki vanhat numerot vanhenee 31.12.2022 ja uuden systeemin mukaisia numeroita sallitaan vain yksi kappale per hakija kerrallaan.

        Toki lain yksityiskohtia saatetaan tarkentaa asetuksilla vielä säätämisen jälkeenkin.


    • Anonyymi

      Myy asuntosi ja muuta vuokralle. Vasta sen jälkeen haet asoa. Silloin sinä olet papereiden perusteella vähävarainen vuokralainen, joten asunnon saanti ei jää ainakaan liiasta omaisuudesta kiinni.

      • Anonyymi

        Hyvänen aika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvänen aika.

        Kuinka niin "hyvänen aika"? Noin se menee. Asunto katsotaan varallisuudeksi, pankkitalletus ei.


      • Anonyymi

        Oon samaa mieltä.Olisin myös noin ohjeistanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oon samaa mieltä.Olisin myös noin ohjeistanut.

        Kannattaa pysyä siinä velkasessa asunnossa. Jos olisin tiennyt minkälainen hulabaloo pyörii näissä asoissa olisin maksanut mukisematta sen putkirempan vaikka 100% prosentin korolla. Tyhmä temppu tuli tehtyä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe