kuulut????
Mihin uskontokuntaan sitten...
Anonyymi
36<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
En mihinkään. Pidän uskontokuntia hullujen hätäuloskäyntinä taivaaseen.
Hyvä vastaus! Taivaspaikkaa odotellessa niiden hullujen elämä jää elämättä.
Ja ihan kuin sillä minkä sinä koet elämässä saavuttamisen ja tekemisen arvoiseksi olisi jotain merkitystä. Vain totuudella on merkitystä, sillä mikä on totta sinun ja kaikkien muiden mielipiteistä huolimatta. Totuus määrittää asioiden todellisen arvon, ei ihminen eivätkä ihmiset.
Tämän ainutkertaisen elämän jälkeen et ole muuta kuin matojen ruokaa, tai tuhkaa.
Juuri näin. t Edellinen. Tuo toinen on joku muu.
Tämän ainutkertaisen elämän jälkeen et ole muuta kuin matojen ruokaa kadotuksessa jos et usko Jeesukseen.
Ja+mistä+sinä+olet+saanut+tämän+tiedon?+Universumissa+on+n.+95+%+tutkimatonta,+pimeää,+missä+vallitsevat+tuntemattomat+lait,+mutta+Sinä+olet+se+,+joka+tietää+kaiken,+varmasti.
Koita+asettaa+ihmisen+käsityskyky+tuohon+kontekstiin,+sinä+tietäjä.
körtti
mitä se tarkoittaa? estääkö se rakastumisen?
Juu estää. Yks jeesustelun alalaji.
Ihan kristitty vain olen. Kohtaloni ei ole sidottu mihinkään uskontokuntaan tai lahkoon, niin, että lankeaisin tai pelastuisin niiden mukana, vaan yksin Jeesukseen Kristukseen. Jeesus on elämänpuuni ja tahdon olla oksana Hänessä.
Sinun pitää sitten uskoa hänestä, että juuri hän on se sinun Jeesuksesi. Uskot vain häneen!
Uskon ja annan muiden uskoa kuten haluaa.
Tärkeintä on oikeudenmukaisuus ja vilpitön apu lähimmäisille.
Tärkeintä ei ole oikeudenmukaisuus ja vilpitön apu lähimmäisille, vaan usko Jeesukseen. Hitlerkin toimi omasta mielestään oikein ja varmasti auttoi lähimmäisiään vilpittömästi. Lähimmäisiä toki sopii aina auttaa ja aina kuuluu olla oikeudenmukainen. Mutta ne eivät saa tulla suuremmaksi kuin Jumala, koska jos ne tulevat suuremmaksi alkaa ihminen jakamaan omaa oikeuttaan, ei Jumalan oikeutta. Hyvän ja pahan tietoa ei alunperinkään tarkoitettu ihmisille. Siksi maailmanrauhaa ei ole koskaan ollut eikä tule ihmisten toimesta, paitsi tietenkin Antikristuksen rauha, joka on valhe. 18.05 vastaa.
Jeesus tuntee ihmisten sydämet. Se on juuri uskoa oikeudenmukaisuus. Minkä teette lähimmäisellenne, sen te teette minulle sanoi Jeesus. Ja sanoo edelleen.
Jumala on rakkaus. Rakkaus on Jumala.
Lähimmäinen on kaikki ihmiset hädän tulessa. Ei auteta ihmisiä valikoiden.
Pelastuminen ja vanhurskaus tulee yksin armosta ja uskosta Jeesuksessa. Oikeudenmukaisuus on uskon hedelmä, ei uskoa itsessään. Kukaan ei teoin pääse taivaaseen. Teoilla ei voi korvata uskoa. Sosiaalinen oikeudenmukaisuus ei ole Kristinuskoa. Ei ole koskaan ollut. Ei Jeesus taistellut naisten tasa-arvon puolesta. Ei köyhyyttä vastaan. Ei orjuutta vastaan. Ei muukalaisten oikeuksien puolesta. Hän tuli valittujansa noutamaan. Ei korjaamaan maailmaa vaan sovittamaan ihmisten synnit, niiden ketkä katuvat ja tekevät parannuksen.
Johanneksen evankeliumi 17.9-10
"Minä rukoilen heidän edestänsä; en minä maailman edestä rukoile, vaan niiden edestä, jotka sinä olet minulle antanut, koska he ovat sinun - ja kaikki minun omani ovat sinun, ja sinun omasi ovat minun - ja minä olen kirkastettu heissä."
Jos kristitty tekee oikeasti hyvän teon, on se Jumalan vaikuttama teko. Jumala antaa siihen viisauden, rohkeuden, tahdon ja haluamisen. Ilman Jeesusta ihminen ei voi tehdään mitään oikeasti hyvää. Vain ne teot, jotka Jumala tekee meidän kauttamme ovat hyviä koska ne ovat totuudessa tehtyjä.
Pelkästään ihmisen luonteenpiirre jo kertoo uskostaan.
Epäily, mustamaalaus esim ei kuulu uskoon.
Uskon kautta olette pelastetut. Heikompien auttaminen tulee pyhästä hengestä. Armo ja anteeksiantamus synnille on Jeesuksen armotekoja. Jokainen kompastelee ja saa anteeksiantamuksen. Kompasteluista ihmisen kuuluu oppia.
Usko on valintainenkysymymyös. Siihen ei voi pakottaa. Nuoret monesti oppivat vasta elämänkompastusten vuoksi hakemaan Jeesuksen apua. Jeesus on siellä missä sinäkin, jos et erota itseäsi hänestä omalla paremmuudellasi.
Tämän voi helposti ymmärtää väärin. Minulla ei ole mitään kirkkoja tai seurakuntia vastaan. Niissä on paljon aitoja ja oikeita uskovia eikä kirkkoon kuuluminen ole mitenkään huono asia minusta kunhan ei kuvittele, että kirkko tai seurakunta takaa pelastuksen.
evankelisluterilainen olen, ennen olin helluntailainen
Vaikka kuulunkin kirkkoon niin olen nyt riitaisissa väleissä Jeesuksen kanssa.
Haluatko kertoa miksi?
Sitten? Hieno kysymys, hankala vastaus. https://m.youtube.com/watch?v=NFf5iVBuQlo
Miksi uskoa vain yhteen uskontoon?
Se tekee vain ihmisestä fanaattisen, ei uskovaisen.
En ymmärrä sanaa eri uskonnot. On yksi Jumala ja yksi poika ja voima pyhähenki. Jumala ei vaihda puheitaan vaan ne pysyy samana. Eri uskontokunnat vaihtaa niinkuin olisi kaksi Jumalaa.
Niin sinun vanhempasi ja koulu on opettanut sinulle uskontoa. Mutta ovatko he oikeassa?
Miksei voi hyväksyä eri uskontoja?
Koska kaikki uskonnot ovat ristiriidassa Kristinuskon kanssa. Jeesus sanoi "kukaan ei tule Isän luo kuin minun kauttani". Eli kukaan ei voi tuntea Jumalaa kuin uskomalla Jeesukseen. Raamattu sulkee kaikki muut tiet Jumalan luo. Se on täysin sovittamaton kaikkiin muihin oppeihin ja uskontoihin. Juutalaisuuden mukaan Jeesuksen opetuslapset huijasivat kaikkia ja varastivat Jeesuksen ruumiin. Islamin mukaan Jeesus ei ole Jumalan ainoa Poika ja maailman pelastaja. Hindulaisuuden mukaan Jumalan luo on useita reittejä (Jeesuksen mukaan ei).
Olet kävelevä ristiriita jos uskot kahteen uskontoon tai useampaan, koska niissä on toisensa poissulkevia väittämiä.
Entäs ortodoksit?
Moniin seurakuntiin ja kirkkoihin on otettu epäraamatullisia oppeja, kaavamaisuutta ja rituaaleja, vaikka Raamattu opettaa, että ihmisen tulisi elää Jumalan yhteydessä, ei kirkkoisien tai pappien armoilla. Raamatusta luettuna et voi sovittaa Kristinuskoa mihinkään muuhun oppiin.
Johanneksen evankeliumi 14.6
Jeesus sanoi hänelle:"Minä olen tie ja totuus ja elämä, ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani".
Raamattu opettaa, että Jeesus on Jumalan Poika ja Hänen kauttaa ihmiset voivat tulla tuntemaan Jumalan. Siihen ei tarvita välikäsiä. Ainoastaan usko.
Minun mummo ja vaari olivat ortodokseja. Isäni he kastoivat kristinuskoon jottei lasta kiusattaisi koulussa.
Olen siis pohjimmaltani ortodoksi, saanut kristillisen kasvatuksen mutta hyväksyn muutkin uskonnot.
2000 vuotta sitten ihmiset eivät matkustelleet juurikaan ja avaruudessa ei oltu käyty. Yleensäkin koneista ei tiedetty mitään ja nettiä ei ollut. Joten minusta nykypäivänä Raamatun oppia ei pitäisi fanaattisesti omaksua. Sen sijaan netistä löytyy paljon viisautta nykypäivään.
Sunni
Aamutähden lahkoon
Minä taasen uskon että tuolla jossain on Galaktinen Neuvosto joka lähetti miehen ja naisen maapallolle, koska enkeleiltä meinas loppua työt.
Ja jos enkeleiltä olisi loppunut työt, niin koko maailma olisi romahtanut.
Niinpä olemme täällä tekemässä enkeleille töitä.
Ja Galaktiseen neuvostoon kuuluu kaikki avaruuslaisia myöten.
En mihinkään.
Rakkaus älä kysy tätä minulta! tiedät että en täällä voi kirjoittaa kommenttia tähän viestiin!!! RAKASTAN sinua!!!
Niin.. Kyllähän minä kuulun erääseen uskontokuntaan. Mutta olen alkanut miettimään, että mikä saa ihmiset uskomaan tarinoita, jotka on kasattu kuulopuheiden perusteella kirjaksi jopa satoja vuosia oletettujen tapahtumien jälkeen? Toisaalta nuo jutut on aika tuoreita verrattuna ihmisten historiaan maapallolla. Vain kaksi tuhatta vuotta sitten seikkailleesta tyypistä jälkikäteen keksittyjä tarinoita. Millaista elämä on ihmisillä sitten ollut esimerkiksi 12000 vuotta sitten? Niiltä ajoilta on ympäri maapalloa monenlaisia rakennelmia joita nykyihmisten käytössä olevalla tekniikalla ja tietämyksellä ei pystyttäisi rakentamaan. Silti niiden aikojen muistoksi ei järjestetä tilaisuuksia joka sunnuntai. Lisäksi erilaisten uskontojen takia on käyty kautta aikojen paljon sotia ja tapettu ihmisiä enemmän kuin minkään muun syyn takia. Vain siksi kun se oma uskonto on parempi kuin se mihin se toinen uskoo. Eli kysymys on siitä kumman tarina on parempi. Tai miten uskottavasti sitä kerrotaan. Osa ihmisistä on herkempiä vaikutteille ja siten helpompi saada uskomaan erilaisia asioita. Ennen tätä avustettiin pelolla ja ihmiset saatiin aivopestyä tai ainakin pysymään hiljaa. Nykyisin useammat osaavat ajatella asioita ihan itsekin.
En mihinkään yleisesti tunnustettuun..
Sanotaan nyt vaikka että mystiset, näkymättömät mietiskelijät.