Ohjeet mökin ostoon

Anonyymi

Ensimmäiseen esittelyyn paikalle ja täyden hinnan tarjous heti pöytään.

Toisaalta tämä ei välttämättä riitä. Varmempaa on yrittää varata yksityisesittely ennen ensimmäistä yleisesittelyä ja siinä sitten tarjous 10-20% yli pyyntihinnan.
Yleisesittelyssä melske saattaa myös olla sellainen, ettet onnistu lähestymään esittelijää.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000006519079.html

4

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nyt on myyjän markkinat, mutta halvalla saa kohteen, joka ei muita kiinnostaa!

      • Anonyymi

        Voi olla Pirkanmaalla ja jossakin ruuhkaisemmassa Suomessa, kuravellin rannallakin myyjän markkinat.
        Itä-Suomessa ei ole heilahtanut käytännöllisesti katsoen tippaakaan mihinkään suuntaan. Täällä on rehevöityneimpien vesistöjen rannoilta lähes turha edes tarjota, koska täällä riittää puhtaampiakin vesistöjä.
        Muutama torin kautta myyvä on kylläkin kiskonut murjunsa hinnan liian ylös ja välillä pyytävät ilmaista hinnoitteluapua.
        Kaikki eivät ymmärrä, että se mitä Etelä-Suomessa tapahtuu ei koske itäisempiä alueita.


    • Anonyymi

      Jaa, enpähän väittämään että Itä-Suomen mökit eivät mene kaupaksi. Kyllä Saimaan alue on hyvinkin haluttua mökkialuetta. Pielinen, Koitere ja Höytiäinen alkavat olla sitten jo kauempana pk-seudusta mutta ne ovat puhdasvetisiä alueita joten etenkin kalastuksesta innostuneet ostajat voivat hyvinkin olla kiinnostuneita niistä. Koskee etenkn niitä jotka ovat itse alunperin kotoisin Itä-Suomesta tai joilla on sukujuuria siellä (kuten mm minä).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3607
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      64
      3232
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2714
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2533
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe