Muulivaunu kannattaa kiertää kaukaa.
https://www.is.fi/autot/art-2000006519081.html
Muuli.....
11
1704
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän Muuli vaihda pikaisesti akselistonsa kestävämmäksi, ennen kuin jatkaa myyntiä.
Kannattaa muistaa sekin että usein nuo kevytperäkärryt lastataan huomaamatta reippaaseen ylikuormaan. Vaikka 1.6. alkaen niitä saakin vetää 100 km/h niin useimmissa akselisto on mitoitettu maksimissaan 80 km/h nopeuteen.- Anonyymi
Muuli on surkee vaunu, piste.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuli on surkee vaunu, piste.
Miten on mahdollista että noin heikkoja kärryjä valmistetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten on mahdollista että noin heikkoja kärryjä valmistetaan.
Minulla on ollut Muuli jo yli 40v eikä ole yhtäkään akselia tarvinnut vaihtaa. Tuollainen testi ei vastaa normaali ihmisen ajokäyttäytymistä. Laittaisin nämä testaajat omaan arvoonsa. Taannoin testasi Tekniikan Maailma joka totesi ettei Muuli ole kuumasinkitty? vaikka todellisuudessa kaikki vaunut ovat kuumasinkittyjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on ollut Muuli jo yli 40v eikä ole yhtäkään akselia tarvinnut vaihtaa. Tuollainen testi ei vastaa normaali ihmisen ajokäyttäytymistä. Laittaisin nämä testaajat omaan arvoonsa. Taannoin testasi Tekniikan Maailma joka totesi ettei Muuli ole kuumasinkitty? vaikka todellisuudessa kaikki vaunut ovat kuumasinkittyjä.
Voit kiittää onneasi ettei kohdallesi ole osunut koskaan äkkinäistä väistötilannetta jossa testissä ollut kärrykin vaurioitui.
- Anonyymi
Muulia on kahta mallia, tätä halppista ja sitten on se Pro joka on ihan priima tuote.
- Anonyymi
Vaihtaako muuli kestävämmät akselit takuu kärryihin?
- Anonyymi
Täällähän se selviää !
- Anonyymi
Ei vaihda. Muulin meriselitys on luettavista täältä.
https://muuli.fi/ajankohtaista/asiakastiedote/
Meriselitys on surkuhupaisa. "Muuli-perävaunun akselin taipuminen tapahtui turvallisesti ja suunnitellusti. Kärry kulki väistön jälkeen tasaisesti, pyörän alle taittumisesta ei aiheutunut lisävaaraa liikenteelle ja väistön jälkeen vaurio oli helposti havaittavissa. Tilanne on merkittävästi parempi kuin esimerkiksi akselin katkeamisesta johtuva pyörän irtoaminen."
Montako akselia testissä katkesi? Monestako irtosi pyörä? Mitkä kärryistä olivat liikennekelpoisia testin jälkeen ja mikä kärry ei ollut? Mutuna väitän että joka kärryllä kuljetetaan jossakin vaiheessa maa-aineksia ylikuormaksi asti. Liian ohut akseli on liian ohut akseli, eikä siinä auta mitkään selitykset. Mikä on Muulin akselin varmuuskerroin lujuuslaskennassa, onko yli vai alle ykkösen?
- Anonyymi
Muuli 1600:sta kokemus, että akseli on niin pehmeä että täydellä kuormalla sujuu keskeltä mutkalle. Akseli on pitkä, mutta ei kai se normaalikuormalla saisi vielä taipua? Seurauksena renkaat kuluvat sisäsyrjältä ensin. Ilman kuormaa sentään akseli on suorassa. Tässä kärryssä ei ole kuljetettu mitään "älyttömiä ylikuormia".
- Anonyymi
Siltä tämä muutto rumpu tyyli tuntuu aina ovat kasvoja kasvo kuvaa pahlinpitelemässä Ns johtava hoitaja eros ja muuto kuulemma .muuli,muut saa väkivalta kärsimystä Sanna Liimatainen Pyhäjärvi TK nurkka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1112406- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169