Myyntifirmoista ja tuotteista

Anonyymi

Varsinkin jos kyseessä on hieman kalliimpi tuote niin on ristiriitaista ja järjenvastaista olla välittämättä siitä mihin myyntifirmaan sitä tuotetta lähtee tarjoamaan, koska huonoja puhelinmyyntifirmoja piisaa. Niitä ei siellä kiinnosta kuin raha ja useimmiten niitä norsunluutornissa istuvia juuri. Teetetään provikoilla (joskus toki ymmärrettävää) ja ei opasteta kunnolla. Koulutus on mun mielestäni kaiken alku ja juuri. Oon itse miettinyt oman myyntitoimiston perustamista joskus ja nähnyt monia tässä muutaman vuoden varrella.
Joku ihan järkevä ja laadukas tuote saattaa saada huonon myynnin takia huonon maineen. Tottakai myyjissä on eroja eikä voida tietää kelle työ sopii ennen kokeilua. Siksi alalla on iso vaihtuvuus.
Mun mielestä se tois parempaa mainetta ja menestystä firmoille, kun nähtäis vaivaa eikä heitetä suoraan syvään päätyyn.
Tuotteitakin on laidasta laitaan. Myynti on äärimmäisen vaativa ja raskas laji. Toisilta sujuu itsestään ja toisilta ihmisiltä ei. Pitää olla vahva luonne ja ajatella, että se on sun työ. Ole siitä ylpeä. Jos et pysty, ota loparit.

Jostain syystä hyvistä myyjistä on aina pulaa ja osaksi se johtuu myös tästä, että otetaan nuoria kesätöihin ja työttömiä jotka nyt sillä hetkellä ei muuta saa. Ne jotka pärjää tässä työssä ei välttämättä koskaan hae edes.

1

146

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Plus kyllä. Hyvä sitkeä myyjä tienaa parhaillaan realistisesti 2000-6000 euroa kuukaudessa. Toi jälkimmäinen pääty on useimmiten kokeneilla myyjillä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1359
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      650
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      81
      639
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe