Veneen tuulilasin korjaus / Yamarin 600 BR

Moi,

Mulla on otsikossa mainittu Yamarin 600 BR vene ja tässä vuosien saatossa on päässyt tuulilasi ja sivuikkunat halkeamaan todennäköisesti liian raisusta ajosta. Noh, suomen talvikin on varmasti tehnyt tehtävänsä kun tuota on mökin pihalla säilytetty pressujen alla kylmässä ;D

Nyt olisi halu laittaa nuo lasit / pleksit kuntoon. Todennäköisesti en tätä osaa tehdä itse ja kysynkin teiltä veneilyn ystävät että mihin te itse veisitte tuon veneen tämän tuulilasi keissin osalta korjattavaksii?

Uskaltaako joku heittää suuruusluokkaa mitä tuo tuulilasin / sivuikkunoiden uusiminen töineen tulisi maksamaan?

Vene täällä Kemiönsaarella ja koti pk-seudulla.

Kiitos avusta!

Masa

11

2482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Plexit lienee kahteen suuntaa taivutettuja? Niiden uusinta vaatii muotin, joka on syytä löytyä. Muuten tulee kalliksi eikä se ihan halpaa ole valmiilla muoteillakaan. Kannattaa varmaan kysellä Yamarin-edustajan kautta missä plexit on tehty. Tai eikös Seiliö tehnyt noita uudestaan muutamia kappaleita jokunen vuosi sitten.

    • Moi,

      Kiitos kommenteista.

      Joo, mä laitoin Yamarin centeriin viestiä viikko takaperin mutta ei ole kuulunut mitään. Mitään muotteja / mittoja minulla itselläni ei ole.

      Nyt siis käännyt teidän palstalaisten puoleen että mitäköhän tässä kannattaisi tehdä?

      Kiitos avusta!

      • Anonyymi

        Olin ostamassa 10 v sitten venettä, jossa oli muutama taivutettu plexi ja kaikissa halkeamia, jotka lähtivät kìinnitysruuveista. Muotteja ei löytynyt. Ne olisi pitänyt teettää vanhoista plexeistä. Hintaa olisi tullut plexeille 10 tonnia, joten vene jäi ostamatta.

        Suora plexi on helppo ja halpa. Senkun leikkaa muotoon. Taivutettu pitää paistaa muotissa.

        Noita tekijöitä ei montaa Suomessa ole ja niillä saattaa olla vielä muotit. En muista enää firmojen nimiä, mutta kyselemällä löytyy.


      • Anonyymi

        "Yamarin centeriin viestiä viikko takaperin mutta ei ole kuulunut mitään."

        Ja tuskin tulet saamaankaan, sellaista palvelua siellä.

        Soita suoraan tuotepäällikölle tms.


    • Pystyykö tänne liittämään kuvia niin voin huomenna laittaa kuvan?

      Pleksi siis sivuilla "suoraa" mutta tuulilasi on sellainen taivutettu versio...

    • Anonyymi

      Ok, täytyy tuota jostain selvitellä.

      Jännä, että Yamaha-Center ei osaa auttaa vaikka itse ovat noita veneitä vuosikymmeniä myyneet?

      Jos jollain joku idea niin laittakaas infoa.

    • Jeps,

      Nyt tuli Yamaha-Centeristä viestiä että löytyy alkuperäinen lasitus tuohon ja hintaa VAIN 2400 euroa.

      Ajattelin tonnilla selviäväni mutta nyt kuulostaa aika kalliilta ;D

      • Anonyymi

        Ottavat varmasti katteet välistä. Ehkä saat suoraan tekijältä selvästi halvemmalla. Ongelma voi tietysti olla, että muotit ovat Yamarinin omaisuutta tai jopa hallinnassa, jolloin muille ei tehdä.


    • Niinpä.

      Tietäisi vain että kuka noi Yamarin lasit/pleksit tekee?

    • Missäs olette omat tuulilasinne korjanneet?

      Vinkkejä, ehdotuksia...?

      Tattis!

      • Anonyymi

        Soita Seiliö Boatsiin. He tekivät viimeisen sarjan noita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4997
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3292
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3039
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      28
      1862
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      118
      1427
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      116
      1116
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1089
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1047
    Aihe