Muutimme 4 vuotta sitten nykyiseen taloyhtiöön, joka on rakennettu 1989. Muuton yhteydessä teimme isohkon pintaremontin ja uusimme molemmat kylpyhuoneet.
Nyt tuli yhtiökokouskutsu ja siellä on aiheena taloyhtiölaina kylpyhuoneremontteja varten. Parissa asunnossa on havaittu kosteusvaurioita viime vuoden aikana ja hallitus on päättänyt uusia kaikki kylpyhuoneet ja niiden vesieristeet.
Oma remppani on varsin uusi ja isännöitsijän hyväksymä. En nyt haluaisi, että tämä rempataan uudestaan johonkin taloyhtiön muotoon. Toisaalta en välittäisi myöskään osallistua mihinkään taloyhtiön yhteislainojen maksutalkoisiin.
Taloyhtiössä on 18 asuntoa, joista muutama muukin on rempannut kyppärit. Isännöitsijä (vaihtunut viime vuonna) oli sitä mieltä, että kaikki kannattaa rempata ja varmistaa nykysäädösten mukaiseksi.
Mitä kannattaisi nyt tehdä, ei kai kannata remppaa vastustaakaan noiden korjamattomien osalta.
Nyt tuli yhtiökokouskutsu ja siellä on aiheena taloyhtiölaina kylpyhuoneremontteja varten. Parissa asunnossa on havaittu kosteusvaurioita viime vuoden aikana ja hallitus on päättänyt uusia kaikki kylpyhuoneet ja niiden vesieristeet.
Oma remppani on varsin uusi ja isännöitsijän hyväksymä. En nyt haluaisi, että tämä rempataan uudestaan johonkin taloyhtiön muotoon. Toisaalta en välittäisi myöskään osallistua mihinkään taloyhtiön yhteislainojen maksutalkoisiin.
Taloyhtiössä on 18 asuntoa, joista muutama muukin on rempannut kyppärit. Isännöitsijä (vaihtunut viime vuonna) oli sitä mieltä, että kaikki kannattaa rempata ja varmistaa nykysäädösten mukaiseksi.
Mitä kannattaisi nyt tehdä, ei kai kannata remppaa vastustaakaan noiden korjamattomien osalta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
taloyhtiöllä maksattaa vesieristykset ja kuivaukset, koska ne kuuluu taloyhtiölle. Laatat taas kuuluu huoneiston haltijalle joten yhtiön rahoja ei niihin kannata kiinnittää. Yleensä tehdään tälläinen ratkaisu, että yhtiö tekee pohjat ja asukas pinnat.
Eikö se yleensä mene niin, että jos teet rempan kylppäriin niin, ettei siellä ole ollut kosteusvahinkoa tms. maksat kaiken itse. Jos on kosteusvahinkoja tms. ja pinnat ovat alkuperäisessä kunnossa eli remppaa ei aikaisemmin ole tehty niin kosteusvahinko tapauksessa taloyhtiö vastaa vesieristykseen asti. Jos teet rempan vain uusiaksesi pintoja eikä kosteusvahinkoa ole tapahtunut niin silloin voi taloyhtiö, riippuu miten asiasta on sovittu yhtiökokousessa jne., osallistua vesieristyksen tarvikekustannuksiin. Käsittääkseni taloyhtiö ei maksa kenenkään remppaa jos ei ole vahinkoja ilmaantunut.
Tuntuu vähän hölmöltä jos isännöitsijä/taloyhtiö haluaa uusia myös nämä uudehkot kylpyhuoneet.
Mikäli nämä jo remontoidut kylpyhuoneet on tehty nykyaikaisilla vesieristys ym. menetelmillä ja nämä on valvottu/hyväksytty taloyhtiön puolesta niin kaikenhan pitäisi olla näiden osalta hyvässä kunnossa. Nykyaikaiset vesieristeet ja "standardit" ovat ymmärtääkseni tulleet käyttöön 1998-1999.
Yhtiön elinkaariajattelun kannalta ehkä voi tuntua järkevältä, että kaikki asunnot ovat suunnilleen samanikäisiä jolloin jatkossa kaikki vastaavat "massaremontit" voidaan tehdä yhtäaikaa.
Taloyhtiön ottamien lainojen suhteen meneekin sitten hankalaksi. Luulen että joudut niihin jokatapauksessa osallistumaan vaikkei nyt kylpyhuoneesi kuuluisikaan tähän tulevaan remontiin.
Ei taloyhtiön kannata korjata juuri korjattuja kylppäreitä, vaan tinkiä niiden osuus pois kokonaihinnasta. Sillä perusteella voidaan katsoa, että olet osasi jo maksanut, mutta jos voidaan sopia, että jos olet möhlinyt, eli remppaa ei ole tehty kunnolla, maksat itse vahingosi. Kaiketi olet tarkastuttanut sen asianmukaisesti.
Kylppärin repiminen aukia ja remppaaminen maksaa siinä 5000 euroa.
se nyt vaan menee niin, jos teillä tehdään vaikka 4 asuntoon se kylpyhuoneremppa ja kahdessa ollut kosteusvaurioita niin vakuutusyhtiö maksaa niistä kahdesta asunnosta osan.ja loput tulee talonyhtiölle= osakkaille. ja sääntöjen ja lakipykälien mukaan se maksetaan vaikka 50 eskoo osake ja kaikkien osakkeenomistajille tulee silloin lasku.
noin suurta remonttia; yhtiökokous päättää ja voi samantien antaa monoa hallituksen kannikkaan, ja uusi hallitus tekee saman isännöitsijälle!
Kaikki on mahdollista sanoi lukkoseppä.
Meillä on vanhemmassa (40v) ja aika paljon suuremmassa (lähemmäs 200 asuntoa) taloyhtiössä samantapainen tilanne sikäli, että kosteusvaurioita on löytynyt ja tarkoitus on korjata niitä yhtiön piikkiin. Erona on se, että täällä yhtiö korjaa vain löytyneet vialliset kylpyhuoneet, jotka ovat alkuperäisiä eli taloyhtiön korjausvastuulla (kun kyse on vesieristeiden vaurioista).
Tästä on tietysti kahta kantaa: Enemmistön mielestä yhtiön pitääkin korjata kosteusvauriot ja siten osaltaan ehkäistä pahempien vaurioiden ilmaantumista esimerkiksi putkistoon. Vähemmistön mielestä yhtiön vain muutamiin asuntoihin kustantamat korjaukset ovat epäoikeudenmukaisia muita asukkaita - varsinkin juuri oman kylpyhuoneensa omalla kustannuksellaan kunnostaneita - kohtaan.
Taloyhtiössä kun ollaan, niin enemmistön mukaan toimitaan, eikä myöskään ole tarkoitus poiketa vastikkeen neliöperusteesta.
tilanteesta. Jos oma remonttisi on tehty c2- määräysten mukaan ja siitä on dokumentti, joudut osallistumaan muiden kylpyhuoneiden yhtiölle kuuluvien osien (vesieristeet)osalta remonttien maksuun. Mutta osakkaiden tasavertaisuudesta johtuen yhtiö on velvollinen hyvittämään sinulle vesieriteet, jotka olet itse kustantanut. Noin uuden, juuri remontoidun kylpyhuoneen uudelleen remontoinnissa ei ole mitään järkeä. Oikein tehdyn kh-remontin sykli ei ole muutamaa vuotta!
Yhtiö ei tietenkään mielellään hyvitä, mutta yhdenvertainen kohtelu on aika kova sana as.oy-laissa!Älä anna periksi eli älä suostu periaatteessa maksamaan lähes kahta kh-remonttia muutamassa vuodessa. Pyydä neuvoa Kuluttajaliiton asumisneuvonnasta tai Kiinteistöliitosta!
15 vuotta vanha talo ja kaikki revitään auki. Tuntuu aika tyhmältä. Teillä on joku yli-innokas hallituksessa. Korjaisitte sitä mukaan kun vahinkoa syntyy.
Se, että kokouskutsussa on käsiteltävänä aiheena kylpyhuoneremontit, ei vielä tarkoita sitä, että remontit tehdään tai että jo remontoidut kylppärit revitään.
Ota yhteyttä nyt niihin naapureihin, joiden tiedät tehneet rempan, joka vastaa nykyvaatimuksia. Ottakaa sitten yhdessä selvää hallituksen puheenjohtajalta, minkälaajuisesta remontista on kyse, ja onko tarkoitus kokouksessa keskustella vai päättää asiasta.
Ei kai remontista edes kannata päättää, ennen kuin on tehty jonkinlainen tarvekartoitus ja kysytty tarjouksia remontista.
Jos tarjoukset on pyydetty käymättä esimerkiksi asunnossanne toteamassa, että remontin tarvetta ei ole, on syytä kyseenalaistaa nopeasti koko hanke.
Parhaiten voit vaikuttaa kuitenkin osallistumalla kokoukseen!
Mutta, jos koko talon kylppärit päätetään remontoida, on mielestäni syytä vaatia omaa osuutta rahana.
Jos isännöitsijä on kerran hyväksynyt kylppäriremonttinne, onhan se muidenkin asukkaiden etu, ettei kylppäriä revitä nyt vaan periaatteen vuoksi auki. Tämä kannattaa tuoda esille kyllä yhtiökokouksessakin. Vaikka oma etu olisikin remontin kannalta, ei kai siitä omastakaan kannata maksaa enempää kuin on tarpeen.
Jos kokouksessa ehdotetaan kaikkien kylppäreiden remontoimista, tee vastaehdotus, jonka mukaan kaikki remontoidaan, mutta jo remontoiduille maksetaan saman suuruinen korvaus (tai jos otetaan laina, laina on asuntokohtainen). Jos saat yhdenkin kannatuksen ehdotuksellesi, ehdotuksesi on otettava mukaan äänestykseen. Lopputuloksesta ei voi olla varma, mutta mahdollisuudet ainakin lisääntyvät.
veikkaanpa että tuolla isännöitsijällä on joku firma
jota suosittelee remonttiin.
työllistää siis kaveriaan.
tuollainen isännöitsijä alkaa olla jo yleinen ilmiö,
kusipäitä koko ammattikunta.
meillä esim tehtiin kylppäriremppa puoli vuotta sitten, isännöitsijä sanoi että meidän kylppäristä vuotaa kosteus alakerran kylppäriin.
alakerran naapurin kanssa kun juttelin, hän ei tiennyt asiasta mitään.
näin siis tampereella.
Kovasti tuntuu taloyhtiöiden hallitukset olevan "vietävissä". Ostimme juuri asunnon 1992 rakennetusta talosta ja nyt oli infotilaisuus, jossa käsiteltiin kaikkien kylpyhuoneiden remontoimista nykymääräysten mukaiseksi. Tehdyn kuntokartoituksen mukaan vain muutama kylpyhuone olisi välittömässä korjaustarpeessa ja noin puolessa korjaustarvetta olisi 5-vuoden sisällä. Enne ostopäätöstä isännöitsijän kanssa keskustellessa meille sanottiin, etteivät kylppärit ole yleisesti ottaen huonossa kunnossa ja yhtiökokous päättää mihin toimnepiteisiin kuntokartoituksen perusteella ryhdytään. Isännöitsijä antoi siis ymmärtää, että mitään massiiviremonttia ei olisi tulossa vain muutama viikko ennen infotilaisuutta!!!!
Perusteena kaikkien kylpyhuoneiden korjaamiselle on se, että se tulee halvemmaksi kylpyhuonetta kohti ja sitten kaikki ovat rakenteeltaan samanlaisia. Tarkoituksena on mm. vaihtaa seinien gyproclevyt kiviaineslevyiksi ja laatoittaa kylppärit (nyt alkuperäisissä muovimatto ja tapetti). Kuitenkin niille, joilla kylppäri rempattu todistettavasta (omistajan osoitettava) nykymääräysten mukaiseksi maksettaisiin ehkä pieni kompensaatio, jos osakas ei halua, että kylppäri puretaan. Eli kaikki eivät sitten olisi kuitenkaan samanlaisia.
Tuntuu ihan hölmöläisen hommalta niin taloudellisesti kuin ekologisestikkin. Kustannukset jaettaisiin tasan eli isojen asuntojen omistajat maksavat. Meillä se tekisi noin 8500 euron laskun.
Yhtiökokous on tiettävästi ensiviikolla vaikka kutsua ei ole vielä näkynyt.
Katso yhtiöjärjestyksestä kohta "kokouksen koolle kutsuminen"
Yleensä kokous tulee kutsua koolle kahtaviikkoa ennen kokousta, ja jos kutsuja ei ole lähetetty määräajassa, tai muutoin kokousta kutsuttu koolle sääntöjen mukaan, EI kokous ole päätösvaltainen.
Voihan sitä muuten jutella, mutta päätöksiä, jotka velvoittavat tms. ei voi tehdä.
Olisikohan meillä sama isännöitsijä, kun infotilaisuudessa puhui, että heidän isännöimissä taloissaan on muitakin vastaavia remppoja tulossa/käynnissä?????