Sininen kerrostalo Kuopiossa

Prismasta puolisen kilometriä keskustaan päin.Eli onko se asuintalo vai toimistorakennus vai molempia?
Todella kaunis rakennus varsinkin ilta/yö-valaistuksessa.
15216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Seuraava kysymys.

Äänestä
  • Miksi sinä vastaat, jos et tiedä?

    Äänestä

Taitaa olla joku yksityinen sairaalarakennus.

Äänestä
  • Onkkoon se se uuvvehko vakkuutusvirman saerraala.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onkkoon se se uuvvehko vakkuutusvirman saerraala.

    Eekös niillä maen ollunna joskus muinoin venetehas joka palo muan tasalle?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eekös niillä maen ollunna joskus muinoin venetehas joka palo muan tasalle?

    Ei ollut. Oli betonitehdas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ollut. Oli betonitehdas.

    Betonitehdas on Siikalahdessa viljasiilon vieressä.

    Sairaala on venetehtaan paikalla.

    "Kuopion Särkiniemen tehdas paloi elokuussa 2006, ja palossa tuhoutui osittain yli tuhat neliömetriä tuotantotilaa."

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Betonitehdas on Siikalahdessa viljasiilon vieressä.

    Sairaala on venetehtaan paikalla.

    "Kuopion Särkiniemen tehdas paloi elokuussa 2006, ja palossa tuhoutui osittain yli tuhat neliömetriä tuotantotilaa."

    Ja ennen venetehdasta siinä oli Shellin paikallisvarasto jossa siis Bella aloitti toimintansa Shellin jälkeen. Sitten Siikalahteen päin mentäessä pitkin radan vartta oli Suomen Petrooli, Esso ja Puolustusministeriön Poltto ja voiteluainevarikko jonka vieressä oli sitten se betonielementtitehdas ja vieressä VALTION viljavarasto (Elintarvikevarikko Nro:2)

    Äänestä

Eli nyt on kaksi yksityistä sairaalaa. Toinen on prismalta särkiniemeen päin sillä tontilla missä ennen oli betonitehdas. Toinen on sitten prismalta kohti keskustaa viestikadun päässä.

Äänestä
  • Moottoritien toisella puolella olevaan rumaan taloon piti tulla Fimea.

    Technopolis investoi yhteensä 23,5 miljoonaa euroa laajennushankkeeseen olemassa olevalla kampuksellaan Kuopion Viestikadulla. Uuden 16-kerroksisen tornitalon valmistumisen jälkeen Viestikadun kampus on valmis. Uuden talon ankkuriasiakkaaksi muuttaa Istekki Oy. Istekki vuokraa uudesta tornitalosta kuusi kerrosta, mikä vastaa reilua 40 prosenttia koko rakennuksesta.

    Äänestä

  • Ei vaan toinen on sillä tontilla missä ennen oli venetehdas.

    Äänestä

Me osaamme Kuopiossa.

Äänestä
  • Minen ossoo aenakaan mittään!

    Äänestä

  • Kuopiossa osataan rakentaa rumia kerrostaloja halvalla. Joku kirjoitti hyvin Savon Samomissa:

    Jos Kuopionlahdelle tulee hotelli, niin voi älkää tehkö siitä yhtä rumaa kuin aseman tilkkutäkkitornit! Riittää, että yksi tuloväylä on pilattu.

    Samanlainen tilkkutäkkitorni on tuo sininen kerrostalo.

    Rautakaupasta on loppunut siniset ulkoverhoilupellit. No laitetaan vaaleansinistä mukaan. Kukaan ei huomaa eroa.

    Ihan kuin lapselle olisi annettu eri värisiä legopalikoita käteen. Tee näistä tornitalo.

    Jos olisin suunitellut tuon talon en ilkeäisi itseäni kutsua arkkitehtiksi. Ala-arvoista nykyinen arkkitehtikoulutus.

    Äänestä

Ylös!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Prismasta puolisen kilometriä keskustaan päin.Eli onko se asuintalo vai toimistorakennus vai molempia?
Todella kaunis rakennus varsinkin ilta/yö-valaistuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu