Mikä ihme mussa on oikein vikana, kun musta tuntuu siltä, että ihmiset aina tuijottaa mua ja että mä joudun joka paikassa huomion keskipisteeksi. Ulkonäössäni ei omasta mielestä ole mitään erityisen poikkeavaa, paitsi että olen tosi laiha ja vaatteet roikkuvat päälläni. Olen huomannut, että monet ihmiset tuijottavat aina vaatteitani. Ärsyttää niin saatanasti. Ärsyttää ne ihmisten inhottavat ilmeetkin, millä ne mua katsoo. Tuntuu vähän siltä, että ihan kuin se olisi jokin rikos, että vaatteet roikkuu tai että kävelee takki auki kädet taskussa. Ihan kuin mua ei saisi olla olemassakaan. Vai onko tämä vain mun omaa harhaluuloa? Koko mun elämä tuntuu välillä täydeltä farssilta. Mitä mun oikein pitäis tehdä? Auttakaa!!!!
harhaluuloa????
melkein toivoton
5453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuntuu ettet ole ihan sinut itsesi kanssa.
Ihmiset ovat uteliaita, mutta harvoin ne pahaa
tarkoittavat. Sua ehkä painaa joku juttu, ehkä joku syyllisyys, häpeä, epävarmuus ? ja näet ihmiset vähän liian kriittisenä. Olivatko, ovatko sun vanhemmat kriittisiä ?
kyllä se siitä, pysähdy ja mieti
"Sua ehkä painaa joku juttu, ehkä joku syyllisyys, häpeä, epävarmuus?"
Jossain TV-ohjelmassa sanottiin joskus vuosia sitten että ex-vangeilla on tunne että joku koko ajan kyttää heitä, tunne tulee ilmi erityisesti julkisissaa tiloissa kuten busseissa ym. Onko kyseinen TV-ohjelma vain näytelty sepitelmä vai perustuuko se tosiasioihin ja jos niin missä määrin? Luotettavan tiedon saaminen näistä asioista on varsin vaikeaa johtuen runsaasta disinformaatiosta.
Minusta tuntuu että sinua on käytetty kuin tiskirättiä ja olet sen jotenkin hyväksynyt. Hyväksymisellä tarkoitan että pidät itseäsi syyllisenä saamaasi kohteluun ja/tai pidät sitä itsellesi välttämättömänä.
Kyseistä tunnetilaa ilmenee jonkin verran entisillä myös sosiaalilaitosasukeilla.
Jotkut ihmiset ovat niin nyreitä että näkevät laikki muut ihmiset vain "roskina nurkissa" ja viestittävät sen sanattomasti tälle "roskalle".
ettet vain ole niin hyvännäköinen että ihmiset katsoo. Tuli vain mieleen että jos onkin toinen ääripää kysymyksessä, koska kuulemani mukaan myös monet "kauniit" ihmiset kärsivät tuollaisesta; )
Mä en tiedä mitä muut ihmiset ajattelevat tuolla kaduilla ja muualla kulkiessaan, mutta itse kyllä todella harvoin katselen ketään erikoisesti enkä ainakaan pahalla tai ajattelen muista mitään sen kummempaa. Korkeintaan pidän itseäni omituisena otuksena.
ehkä sitten otan sen liian vakavasti. Minua on kylläkin kiusattu koulussa ja selkäni takana naurettu. Tuntuu vaan siltä että esim. jos on jokin rumannäköinen takki päällä niin ihmiset pitävät minua sen takia huonona ja epämääräisenä ihmisenä. Tuntuu siltä, että melkein kaikki vastaantulijat ajattelevat minusta tyyliin: "ton tyypin on pakko olla vähän erikoinen pelle... ". Itsetuntoni ei ole ollut ihan kohdallaan moneen kuukauteen. Itse en kylläkään paheksu ketään, vaikka hän olisi kuinka rumannäköinen tahansa, mutta tuntuu, että minua paheksutaan. Olisiko minussa hieman "narsistista vikaa"????
käyttäisit vain omasta mielestäsi hyvännäköisiä takkeja... Ei se aina ole hinnasta kiinni, alennusmyynneistä saa löytöjä. Toinen vinkki, että tuijota takaisin ja ajattele, että voitat siinä tuijotuskilpailussa.