Bimboista? Kummat viehättää
Tykkäättekö älyköistä vai
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sekä että😂olen itse tuosta välimaastosta.
Kaikki kelpaa.
Bimbot ei viehätä mutta ei tarvitse kuitenkaan mikään huippuälykäs olla.
Tykkään mietteliäistä ja sellaisista joiden määräävin piirre ei ole se että asettaisivat itsensä muiden yläpuolelle. Hassuista. Luovasti ajattelevista. Kilteistä.
Tämä oli kiva ♥
Siitä välimaastossa olevista. En pidä liian tosikoista ihmisistä, joiden seurassa ei uskalla puhua mitään, kun heti suuttuvat, tai sanovat ällöä.
Liität tosikkouden älykkyyteen?
Usein älykkö on huumorintajuinen, koska äly leikkaa arkitilanteissa nopeasti ja huumorille on tilaa. Jos toinen on kovin paljon hitaampi, ei huumoria välttämättä ymmärrä. On kapeakatseinen stereotypia, että kaikki älykkäät viettäisi aikaansa vain yksin kirjojen kanssa ilman sosiaalista elämää.
Minä tykkään semmoisesta kuka ei poukkoile ympäriinsä järjen tai tunteiden mukana, vaan pysyy lujana ja vakaana uskossa Jeesukseen.
Jeesus on tunnetta ei älyä
Eli tykkäät bimbosta
Ei Jeesus ole tunnetta. Ihminen voi olla tunteiden vietävänä se on huono asia. Ihminen voi olla myös järjen vietävänä. Järki perustuu siihen epäluotettavaan tietämykseen mikä jokaisessa ihmisessä on. Se on epävarmaa ja epävakaata ja muuttuu koko ajan.
Ettekö te uskovaiset oo kovinkin tuuliviirejä tunteen viemiä epävakaita tuulispäitä
Siinä missä ateisti harkitsee 3-10 vuoteen avioliittoon astumista niin tuuliviiri uskovainen paukkaaa avioliittoon tuntemattoman kanssa 4 viikossa!
Eikös se aika tuuliviiri tunnemyrskyäjä oo???
Oletpa todella vakaa mieleltäsi. Melkein osaat keskustella asiallisestikin ja hillitä tunteesi.
Älykäs? Taitaa epävakaa nyt tulkita ylitse kirjoittajien tunteita
Onko oma tunne loukkaantunu ja kiihtynyt ja oletat siksi että se tunne on myös toiselle
Älykäs ei kuvaa sua! Olet bimbo
Se että halveksut ei ole mitään. Se että et usko Jeesukseen on se mikä itseäni surettaa. Koska on todella olemassa kadotus enkä tahdo sinunkaan joutuvan sinne. Eikä sitä pääse pakoon kuin uskomalla, että Jeesus on Jumalan Poika.
Okei!
Eli miekalla ja kirveellä käännytystä.
Mites me käännytetään sut ateistiksi?
Polttamalla roviolla noitana?
Eiks oo reilua!
Miekalla ja kirveellä? Jos Jumalaa ei ole (kuten väität uskovasi), miksi itse vastaat mielikuvitus aseeseen oikealla aseella? Kristitty ei ole oikeutettu ketään tuomitsemaan kadotukseen kerromme vain sen tuomion olemassaolosta.
Mutta kun et kerran usko olevasi syntinen ja ansaitsevasi tuomion, niin opetan sinulle miksi olet syntinen. Hyvä ja paha tulee johtaa totuudesta. Kaikki mikä on poispäin totuudesta on pahaa eli syntiä. Jos Kristinusko on totuus sinussa ei ole mitään muuta kuin valhetta eli pahaa. Kaikki tekosi, ajatuksesi, tunteesi, ovat silloin saastaisia ja epäpyhiä. Sama on jokaisen ihmisen tila. Siksi vain uskomalla Jeesukseen voi pelastua koska kaikki muu on lopulta valhetta. Jeesus on tie, totuus ja elämä.
Uskonpuhdistuksessa vuodatettiin verta ja tapettiin vääräuskoisia
On arvioitu, että aitoja uskovia tapettiin vuosien saatossa n. 50 miljoonaa mm. Katolisenkirkon toimesta. Vaino ei kohdistunut ateisteihin, vaan niihin ketkä lukivat itse Raamattua ja elivät todeksi sitä. Kirkko halusi hallita sitä miten Raamattua luettiin ja opetettiin. Yksi syy miksi "noitia" poltettiin oli juurikin se, että he elivät Jeesukselle eivät kirkolle. Tämä selittää myös sen miksi heitä pidettiin tekojensa puolesta noitina. Moni luultavasti teki ihmeitä Jeesuksen nimessä.
Siskot ovat erilaisia, mutta useimmat ovat yksityiseen seikkaan katsomatta kovin suloisia.