Sytyskatkoksia

Anonyymi

Sebring 2,7 -06 vika koodi ilmoittaa sytyskatkoksista , joskus ilmoittaa sylinterin 1 mutta ei aina . Joskus tulee myös ilmoitus lambda -arvojen ylityksestä kenttä 2 . Oireet ovat että starttaamisen jälkeen sekä kylmänä että kuumana ja moottori käy hetken epätasaisesti .
Kaikki tulpat vaidettu ykkössylinteriin uusi puola .
Olisiko ajatusta että mikä voisi olla syynä .

8

3645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos sytytyskatkoja, niin palamatonta bensaa putkessa jolloin lambda voi ilmoitella rajojen loukkauksesta.

    • Anonyymi

      Mikä tahansa asia, joka estää polttoaine/ilmaseoksen syttymisen tuossa sylinterissä aikaansaa tuon.

      -vuotava venttiili
      -huono sytytyskipinä
      -väärä polttoaine/ilmaseos (imuilmavuoto)
      -heikot puristukset
      -suuttimessa vikaa

      jne jne

    • Anonyymi

      Näissä ois aina hyvä ihan ensin sanoa onko perushuollot tehty. Aina lähdetään liikenteeseen helpoimmista ja halvimmista. Sytytystulpat, ilmansuodatin, polttoaineensuodatin ja toki erittäin hyvä myös öljy ja öljynsuodatin vaihtaa. Jos nää on kaikki tehtynä niin voidaan alkaa etsiä vika vikaa.

      • Anonyymi

        Mitenköhän ilmansuodatin, polttoainesuodatin, öljy tai öljynsuodatin vaikuttaa vain yhden sylinterin toimintaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitenköhän ilmansuodatin, polttoainesuodatin, öljy tai öljynsuodatin vaikuttaa vain yhden sylinterin toimintaan?

        "joskus ilmoittaa sylinterin 1 mutta ei aina"

        Eli joskus katkoksia on kaikissa sylintereissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "joskus ilmoittaa sylinterin 1 mutta ei aina"

        Eli joskus katkoksia on kaikissa sylintereissä.

        Eiköhän tuo tarkoita sitä, että joskus sylinterissä 1 on sytytyskatkoksia, mutta ei aina.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän tuo tarkoita sitä, että joskus sylinterissä 1 on sytytyskatkoksia, mutta ei aina.

        Vikakoodi on joskus että epämääräisiä sytyskatkoksia , 0300 ja joskus sytyskatkoksia 0301 eli sylinteri yksi .
        Täytynee aloittaa ohivuoto tai puristuspeinemittauksilla .


      • Anonyymi
        100TA kirjoitti:

        Vikakoodi on joskus että epämääräisiä sytyskatkoksia , 0300 ja joskus sytyskatkoksia 0301 eli sylinteri yksi .
        Täytynee aloittaa ohivuoto tai puristuspeinemittauksilla .

        Mulla katkoo -96 Lumina teräviä katkoja käynnissä,ainakin kylmänä, on muuten vitun vaikeaa löytää minkäänlaista tietoa Googlettamalla tuosta autosta, esimerkiksi hain ajovalon korkeus-säätö moottoreita, Motonet kauppasi painepesuria niillä tiedoilla mitä annoin, koetin muutella sanoja miten vaan että kone ymmärtäisi, mutta tuloksetta, sitten hain ajovalo polttimon vaihto, tuloksia tuli takavaloista, ja muistakin auton osista, mutta ei vahingossakaan kyseistä, oli siellä Corolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2711
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2516
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      135
      2114
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2113
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1834
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      156
      1357
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1182
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      92
      1148
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1142
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1098
    Aihe