Perustuslakiin nojautuen

Jokaisella Suomen kansalaisella on oikeus matkustaa ulkomaille ja palata sieltä. Jos ei omaa rahaa ole, on tietenkin perustuslain mukaisesti valtion maksettava tuo matka.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luonnollisesti perustuslakihan ei takaa muuta kuin oikeuden poistua ja palata maahan.

Äänestä
  • ... ja perustuslaki maksaa paitsi jos sillä ei ole rahaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jokaisella Suomen kansalaisella on oikeus matkustaa ulkomaille ja palata sieltä. Jos ei omaa rahaa ole, on tietenkin perustuslain mukaisesti valtion maksettava tuo matka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu