Touretten oireyhtymästä

Anonyymi

https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000006523404.html

Nähdäkseni eräs parasta hoitoa touretteen on ympäristön ymmärrys että se on todellakin henkilön oman tahdon vastaista eikä sillä ole mitään tekemistä henkilön luonteen kanssa. Kun tourettehenkilö saa tuon ymmärryksen, emotionaalinen paine, stressi ja oireet voivat lievetä. syrjinnällä lisätään oireita. Oireista ei ole hyvä rangaista yhtään. Henkilö haluaa hillitä ne ja rankaisu lisää emotionaalista stressiä, jolloin oiriden hillintä vaikeutuu.
On totta että tourette ei parane, mutta tiedän henkilöitä livenä ja netistä, jotka ovat varsin voimakkaista touretteoireista päässeet lieväoireiseksi ja netissä eräs mies väittää jopa parantuneensa vastoin lääkäreiden ennusteita jonkinlaisilla itseä kehittävillä harjoitteilla jne . Rentoa oloa ja hermoston treenausta tarvitaan arvelen.
Koskettava tuon pojan tarina koska saatuani hermostovaurion lääkeainereaktion seurauksena olen tuntenut outoja "syöksyviä energioita" päässäni, joita parasta aikaa yritän itsekeksimilläni harjoitteilla saada loppumaan. Ne aiheutuvat silloin kun ympäristö aiheittaa minulle voimakkaan emotionaalisen paineen. Esimerkiksi ilkeästi puhuva auttavan puhelimen keskustelija.
Suomessa on julkisuudessa jo useita näitä tourettehenkilöiden tapauksia, joita ei systeemissa osata hoitaa. Tourette voi olla lempein keinoin hillittävissä oleva vaiva. Tourette henkilöt eivät yleensä ole pahoja tai ilkeitä vaan usein lahjakkaita, älykkäitä, hurmaavia ja sydämellisiä.
"poiuhgfdvbnm"

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tourettehenkilöitä toimii tietokirjallisuuden perusteella opettajina, kirurgeina ....
      Vaiva ei ole niin hankala jos vain ympäristö sen oikein ymmärtää. Väärinymmärrys pahentaa oireet. Henkilöt eivät ole sisimmältään mitenkään outoja. Se on fyysisen hermoston oire. Kyseessä oireissa on reaktio kuten aivastus, ei mikään paholaisen riivaus.

      "poijhgfdvbgn"

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Nähtyäni vuosien varrella näitä kohtauksia vaikka tv-kanavien dokumenteissa, ajattelen niitä nimenomaan riivauksina, jotka sähköisinä purkauksina ovat kevyesti tuotettuja näkymättlnältä puolelta. Emme ole täällä yksin. Apukin tulisi sieltä. Auttajien vaan olisi suojauduttava, ne vaihtavat isäntää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe