Touretten oireyhtymästä

Anonyymi

https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000006523404.html

Nähdäkseni eräs parasta hoitoa touretteen on ympäristön ymmärrys että se on todellakin henkilön oman tahdon vastaista eikä sillä ole mitään tekemistä henkilön luonteen kanssa. Kun tourettehenkilö saa tuon ymmärryksen, emotionaalinen paine, stressi ja oireet voivat lievetä. syrjinnällä lisätään oireita. Oireista ei ole hyvä rangaista yhtään. Henkilö haluaa hillitä ne ja rankaisu lisää emotionaalista stressiä, jolloin oiriden hillintä vaikeutuu.
On totta että tourette ei parane, mutta tiedän henkilöitä livenä ja netistä, jotka ovat varsin voimakkaista touretteoireista päässeet lieväoireiseksi ja netissä eräs mies väittää jopa parantuneensa vastoin lääkäreiden ennusteita jonkinlaisilla itseä kehittävillä harjoitteilla jne . Rentoa oloa ja hermoston treenausta tarvitaan arvelen.
Koskettava tuon pojan tarina koska saatuani hermostovaurion lääkeainereaktion seurauksena olen tuntenut outoja "syöksyviä energioita" päässäni, joita parasta aikaa yritän itsekeksimilläni harjoitteilla saada loppumaan. Ne aiheutuvat silloin kun ympäristö aiheittaa minulle voimakkaan emotionaalisen paineen. Esimerkiksi ilkeästi puhuva auttavan puhelimen keskustelija.
Suomessa on julkisuudessa jo useita näitä tourettehenkilöiden tapauksia, joita ei systeemissa osata hoitaa. Tourette voi olla lempein keinoin hillittävissä oleva vaiva. Tourette henkilöt eivät yleensä ole pahoja tai ilkeitä vaan usein lahjakkaita, älykkäitä, hurmaavia ja sydämellisiä.
"poiuhgfdvbnm"

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tourettehenkilöitä toimii tietokirjallisuuden perusteella opettajina, kirurgeina ....
      Vaiva ei ole niin hankala jos vain ympäristö sen oikein ymmärtää. Väärinymmärrys pahentaa oireet. Henkilöt eivät ole sisimmältään mitenkään outoja. Se on fyysisen hermoston oire. Kyseessä oireissa on reaktio kuten aivastus, ei mikään paholaisen riivaus.

      "poijhgfdvbgn"

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Nähtyäni vuosien varrella näitä kohtauksia vaikka tv-kanavien dokumenteissa, ajattelen niitä nimenomaan riivauksina, jotka sähköisinä purkauksina ovat kevyesti tuotettuja näkymättlnältä puolelta. Emme ole täällä yksin. Apukin tulisi sieltä. Auttajien vaan olisi suojauduttava, ne vaihtavat isäntää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      257
      1848
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      39
      1676
    3. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1577
    4. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      63
      1389
    5. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      79
      1264
    6. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1244
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1213
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      55
      1057
    9. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      200
      1051
    10. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      160
      942
    Aihe