Hei, onko asumisoikeusasunto hyvä vaihtoehto nuorelle ensiasunnoksi? Asumme Kymenlaaksossa, missä omistusasuntojen hinnat putoavat paikasta, kohteesta riippumatta. Vääjäämättä. Siksi ajattelimme tätä vaihtoehtoa, kun vuokra-asuminenkaan ei niin houkuta. Remontti taitoa ja halua löytyy, mutta ei tähän tarkoitukseen sopivaa kohdetta. Mitä asumisoikeusasunto itse asiassa tarkoittaa? Voisiko joku hieman selventää, kiitos!
Asumisoikeusasunnot
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ostat ensin sen asunnon ja sitten vielä maksat siitä täyttä vuokraa, ei mitään järkee. Kymenlaaksossa ja koko suomessakin tuntuu olevan nyt ostajan markkinat, eli jos rahkeet riittää niin mieluummin kokonaan oma. Varsinkin kaupunkien lähikunnista jos työmatkan piteneminen ei haittaa.
Maksat+noin+15%+asunnon+hinnasta+eli+asumisoikeusmaksun.+Sen+lisäksi+sinulle+tulee+kk-+vuokra,+joka+on+riippuen+asunnosta+ja+sijainnista+suhteellisen+korkea+ara-+tuettuihin+vuokra-+asuntoihin+verraten.+
Mutta+onhan+se+silti+hyvä+keino+päästä+omaan+kotiin+jos+ei+muuta++löydy.+Pitää+kuitenkin+olla+se+raha+jotta+siihen+pääsee+kiinni.+Hanki+ensin+asumisoikeusnumero,+sen+kanssa+voi+sitten+hakea+asuntoja+jotka+kiinnostavat.+
'