Ford 5610 vm 1986 polttoaineongelma

Traktoriin vaihdettiin sähkollätoimiva siirtopumppu heti uutena,joka on toiminut moitteettomasti tähän asti. Nyt pumppu lopetti toimintansa 4300käyttötunninjälkeen,luulin näin tapahtuneen kun traktorissa ilmeni polttoaine ongelma. Ostin Facit merkkisen tarvike pumpun tuotto0,4 paineella noin 100litraa/tunti. Jostain syystä kone käy jonkun aikaa ja sitten sammuu,olen vaihtanut suodattimet ,polttoaineen sekä tarkistanut paluu vastusvettiilin ja polttoaineen pumppasin Facitpumpulla ja hyvin tankki tyhjeni.Suodattimet vajuvat käydessä ja kun vähän aikaa antaa pumpun pyöriä kone käynnityy hyvin. Kysynkin mistä arvelette vian löytyvän, ei kait syöttöpumpussa ole vikaa? Ulkoisia vuotoja ei ole havaittavissa! Asian tuntijat OTTAKAA KANTAA,olisin niin kiitollinen kun vika löytyisi.

4

1054

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisäyksenä Fordin ongelmaan,että polttoainepumppu on Simm minimek rivipumppu ja siitä jo uutena poistettiin mekaaninen pumppu ja paikalle asennettiin peitelevy! 1986 siirryttiin hytin alla olevaan polttoaine säiliöön ja maahantuoja vaihtoi pumpun epäillessään polttoaineen saanti ongelmaa!

    • Anonyymi

      Meillä 6810 pysähtyi ajosta kuin tossu paskaan, ja vika oli sähköpumpun ja suodattimien välillä piilossa ollut peltinen suodatinpatruuna, katso ettei siellä ole sellaista.En ole kuullut että alkuperäinen siirtopumppu olisi poistettu, vaikka siellä sähköinen pumppu olisikin torjumassa imupuolen vuotoja. Jos kerran suodattimet vajenee käydessä, vika on jossain tankin ja suodattimien välillä, eikä ainakaan syöttöpumpussa.

    • Anonyymi

      tarkistanut paluu vastusvettiilin

      Mikä on miksi on ja missä sijaitsee ????

      SIMMS minimekiltä ei ole yleensä paluuta

    • Anonyymi

      Paluu vastusventtiili löytyy tässä mallista koneentakapäässä paikasta mistä lähtee hehkulle ja tankille paluu putki!
      Löysin kuitenkin mahdollisen vian,joka on heti tankista lähtevässä putkessa oleva "vastaiskuventtiili"jonka pitäiei estää polttoaineen takaisin virtaus! En ole pystynyt varmistamaan tilannetta kun en vielä ole saanut kyseistä venttiiliä!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1472
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1189
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      463
      961
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      932
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      663
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      98
      662
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      622
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe