Kauppakeskus paletin syyllistäminen

Anonyymi

"Iso tekijä Kyyjärven heikkoon taloustilanteeseen on se, että se on omistajana 72 prosentin osuudella Kauppakeskus Paletissa, jonka kohdalla tehtiin 1,7 miljoonan euron alaskirjaus"

Tämän päivän iltalehdessä 3.6.2020

Miten tulee sellainen olo että yritetään syyllistää palettia vaikka kuntaliitokseen johtaneet syyt löytyvät aivan muualta, toki paletilla on osansa mutta siitä yritetään tehdä "syntipukkia". Eikös paletillekin olisi aikoinaan ollut ostaja hyvillä ehdoilla?

Eikö todellinen syy ole kuitulittymän rakentaminen? säälittävää vastuunpakoilua päättäjiltä!

8

786

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin koko olemassa olevalta ajalta vuokratappio on huomattavat , joihin ei ole haluttu puuttua millään tavalla. Pääomistajan taholta. Sopii kysyä miksi?

    • Anonyymi

      Älä sinä paskaa kirjoita, et tunne talousasioita. Kyyjärven turmion syy on kiinteän kuidun rakentaminen ja isojen lainojen takaaminen. Kusessa on kunta ja päättäjät. Kunnanjohtajakin piilotteli ministeriölle todellista syytä. Voikin muuttaa pois.

      • Anonyymi

        Olisko edellisessä valtuustossa olevakin jättäny maksamata ison tukun vuokria , veroja , ynm


      • Anonyymi

        Meidän huonosta taloustilanteesta ei voi syyttää muita kuin kuntajohtajia ja valtuutettuja(khallitus). Huono johto ja huonot valtuuston päätökset, niin tässä sitten on lopputulos. Aikaa seuranneena Pohjoisessa Keski-Suomessa on monia kuntia, joissa tilanne olisi vähintäänkin yhtä heikko kuin Kyyjärvellä jos kaikki valtuutetut olisivat lähteneet mukaan valokuituhankkeisiin, esim. Viitasaarella, mutta siellä jos olette seuranneet niin samaiset valokuituvastuut ja takaukset olisivat tulleet kunnan maksettaviksi ellei kuntapäättäjien joukosta olisi löytynyt kolmea viisasta valtuutettua. Nämä ainoat kolme viisasta miestä lukeutuivat Perussuomalaisten valtuustoryhmään.


      • Anonyymi

        Taidat uskoa satuihin Onnelasta.Kuitu oli viimeinen koriste kakun päällä!


    • Anonyymi

      Mut kiva oli saada halvalla kuituliittymä käyttöön ja kk maksukin pieni. Ja sen hyvä puoli on se , ETTÄ sen voi purkaa ,jos tulee ongelmia ,eikun piuhat pois ja muu liittymä tilalle , eih ol mikhään ongelma. Kunhan liittävät johonkin tän kj. Ei mee sen pahempaan ainakaan. Kivaha tääl on asua.

      • Anonyymi

        Luuletko todella, että noin helposti pääset kuidusta eroon? Luehan tekemäsi sopimus tarkkaan, vrsinkin se pienellä präntätty osuus.


    • Anonyymi

      Onko Paletti julkisesti kaupan ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      77
      1108
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      232
      679
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      522
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      518
    6. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      48
      514
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      75
      501
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      429
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      19
      419
    Aihe