Moi kaikille! Aloitan siis yläkoulun ens syksynä ja haluisin kuulla onko kellään mitään vinkkejä, esim jotain koulutarvikkeita tai vaatteita (en siis aio olla mikään semmonen joka pukeutuu samalla tavalla kun muut) tai et onks totta et opettajat leimaa oppilaita alkuvuonna et kuka on kiva ja kuka on huonokäytöksinen. Ja sit saa sanoo jos on joku muu juttu mikä kannattaa muistaa/tietää yläkouluun mennessä. Joo moikka.
Vinkkejä yläkouluun
Anonyymi
1533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No tota kannattaa siis olla kansio esmes. kokeille ja monisteille, tarpeeks iso penaali ja kunnon reppu, eli ei urheilukassi tai muu, koska ne hankaa hartioita yms. Muutama yliviivaustussii kannattaa olla ja lyijykynii tai lyijytayte kynii, ite suosittelen lyijytaytekynii, koska ne on katevampii ja sotkee vahemman.
JA SORI EI SIIS TOIMI MUUTAMAT KIRJAIMET...
Vaatteista voin sanoo, etta muista liikkavaatteet ja suohkukamat liikkapaivina, koska en usko etta haluut haista pahalta. Kannattaa myos kotonakin kayda suihkussa joka paiva ja kauttaa saippuaa ja deodoranttia tai antiperspiranttia. Ja ite kautan koulussa perustrikoopaitoja ja farkkuja, tai huppareita ja legginseja. Lampimina paivina myos teepaidat on jees. Ei kuiteskaa mitaa napapaitoja tai ylipukeutumista, koska meidan koulussa esim. napapaidat on kielletty.
Ja ainaki ite yritan luoda hyvan ensivaikutelman opettajiin. Eli esim. ekat ja vikat viikot kannattaa olla kohtelias ja viitata tunneilla yms. Ite ainakin sain paalle ysin keskiarvon tan ansiosta.
Ja ala stressaa liikaa vaan muista olla myos kavereiden kaa! Kivaa ylakoulua!