Vinkkejä yläkouluun

Moi kaikille! Aloitan siis yläkoulun ens syksynä ja haluisin kuulla onko kellään mitään vinkkejä, esim jotain koulutarvikkeita tai vaatteita (en siis aio olla mikään semmonen joka pukeutuu samalla tavalla kun muut) tai et onks totta et opettajat leimaa oppilaita alkuvuonna et kuka on kiva ja kuka on huonokäytöksinen. Ja sit saa sanoo jos on joku muu juttu mikä kannattaa muistaa/tietää yläkouluun mennessä. Joo moikka.
1533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No tota kannattaa siis olla kansio esmes. kokeille ja monisteille, tarpeeks iso penaali ja kunnon reppu, eli ei urheilukassi tai muu, koska ne hankaa hartioita yms. Muutama yliviivaustussii kannattaa olla ja lyijykynii tai lyijytayte kynii, ite suosittelen lyijytaytekynii, koska ne on katevampii ja sotkee vahemman.

JA SORI EI SIIS TOIMI MUUTAMAT KIRJAIMET...

Vaatteista voin sanoo, etta muista liikkavaatteet ja suohkukamat liikkapaivina, koska en usko etta haluut haista pahalta. Kannattaa myos kotonakin kayda suihkussa joka paiva ja kauttaa saippuaa ja deodoranttia tai antiperspiranttia. Ja ite kautan koulussa perustrikoopaitoja ja farkkuja, tai huppareita ja legginseja. Lampimina paivina myos teepaidat on jees. Ei kuiteskaa mitaa napapaitoja tai ylipukeutumista, koska meidan koulussa esim. napapaidat on kielletty.

Ja ainaki ite yritan luoda hyvan ensivaikutelman opettajiin. Eli esim. ekat ja vikat viikot kannattaa olla kohtelias ja viitata tunneilla yms. Ite ainakin sain paalle ysin keskiarvon tan ansiosta.

Ja ala stressaa liikaa vaan muista olla myos kavereiden kaa! Kivaa ylakoulua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moi kaikille! Aloitan siis yläkoulun ens syksynä ja haluisin kuulla onko kellään mitään vinkkejä, esim jotain koulutarvikkeita tai vaatteita (en siis aio olla mikään semmonen joka pukeutuu samalla tavalla kun muut) tai et onks totta et opettajat leimaa oppilaita alkuvuonna et kuka on kiva ja kuka on huonokäytöksinen. Ja sit saa sanoo jos on joku muu juttu mikä kannattaa muistaa/tietää yläkouluun mennessä. Joo moikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu