Miten tuon piipun puhdistaa?
Kyseisessä ilmakossa on 10 luodin lipas piipun päällä ja piipun alkupää näyttäisi olevan koko ajan latauskoneiston takana asetta viritettäessä.
En keksi kuinka tuon läpi voisi esim. uittaa bore snaken ja huopatulppia ei paitsi saa ladattua, niin ei myöskään suositella ammuttavaksi äänenvaimentimen takia.
Jättää puhdistamatta tai rassata piipun suun kautta?
Gamo Replay Magnum IGT GEN2 5,5 ilmakiväärin piipun puhdistus?
2
1286
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä ohje:
http://www.riistamaa.fi/ilma-aseisiin-liittyvaa-tietoa/ilma-aseiden-puhdistus/
https://ilmakivaari.fi/index.php/infoa-ilmakivaareista
Eikö aseen mukana ollut ohjeita? Valmistajalta tai maahantuojaltakin löytyy kunhan vähän kooklaat.Kiitos hyvistä linkeistä. Mukana tulleessa ohjeessa sanottiin aika ympäripyöreästi "Puhdistusta varten taita piippu aivan kuin lataisit kivääriä. Käytä kiväärin puhdistamiseen oikean kaliiberista puhdistuspuikkoa, puikon päätä, oikeanlaista puhdistusliinaa, harjaa sekä asianmukaista liuotinta ja öljyä."
Olen vaan tähän asti työntänyt/vetänyt puhdistusliinat tai sillat piekkarissa ja ilmakossa lukosta piipun päähän päin, mutta ilmeisesti tätä mallia pitää jynssätä piipun päästä. Ehdin jo tilaamaan puhdistustulppiakin, mutta niitä ei voi käyttää lataustavan ja äänenvaimentimen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823193
- 922905
- 532152
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201605Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61379- 151369
- 191344
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141317Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351275