tupakoitsijat savuttomassa talossa

Anonyymi

En nyt varsinaisesti vihaa, mutta kiukutta kyllä. Miksi tupakoitsijat muuttavat asumaan savuttomaan taloon? Sitten niille pitää olla tupakkapaikka, joka näillä pienillä tonteilla on aina liian lähellä taloa. Se siitä savuttomuudesta. Parvekkeella ei voi olla, ja savu tulee sisällekin. Jättäisivät savuttomat talot meille, jotka emme halua keuhkosyöpää! Ja allergisille ja astmaatikoille.

7

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko tämä totta? Vihaksi pistää jos on totta 😡 Savuton alue pitäisi olla koko tontti noissa savuttomissa taloyhtiöissä. Kovia sanktioita rikkeistä, jollei kiellot toimi?

    • Anonyymi

      Totta on. Tupakointi on kielletty kaikkialla yhtiön alueella muualla paitsi sillä tupakkapaikalla. Mutta ei se savu siellä tupakkakatoksessa pysy.

    • Anonyymi

      Älkää viittikö.
      Jumala lahjoitti maailmaa luodessaan jokaiselle oliolle jonkun lahjan.
      Ihan kuin kissanminttu on kissalle, porkkana hevoselle.
      Ihmiselle Hän lahjoitti tupakan.
      Se on suuri nautinto ja samalla tapa päästä eroon maallisesta maailmasta jos sielusi katsoo että olet täyttänyt tehtäväsi maan päällä.
      Isäni tupakoi koko elämänsä eikä mitään ongelmia, hänen sielu nautti isän olemuksesta.

    • Anonyymi

      Tupakoitsijat pitäkööt nautintonsa, kunhan nauttivat sen jossain, missä eivät pilaa muiden hengitysilmaa.

    • Anonyymi

      Passiivi tupakoivat voivat saada myös keuhkosyövän, ihan vain tiedoksi, kolmet vielä tiennyt sitä? Eli ehkä ymmärrät nyt paremmin, sen miksi kaikki ei hyväksy tupakointia.

      • Anonyymi

        Niin mutta se on sinun sielusi valinta kuoletko siihen vai et.
        Eli oletko jo saanut maanpäälliset tehtäväsi tehtyä, etkä enää tarvitse kehoasi.
        Tupakka on siinä kohtaan yksi vaihtoehto miten kuolet.


    • Anonyymi

      Jos te syöpäkammoiset oikeasti tietäisitte jotain hengitysteille vaarallisista hiukkasista, niin ette vaahtoaisi tupakansavusta (ja se ei ole kuin aavistus tupakansavun hajua, mikä ulkoilmassa nenäänne kulkeutuu).

      Lukekaapa tutkimuksia. Auton renkaista hioutuu pieniä partikkeleita AINA, kun kumipyöräisellä autolla ajetaan. Nämä partikkelit ovat erittäin pieniä (pienempiä kuin tupakansavun molekyylit) ja pienuutensa buoksi ne kulkeutuvat syvälle meidän kaikkien keuhkokudoksiin. Se on sitten enempi geeneistä kiinni, kenelle kehittyy syöpä.

      Näitä asioita on tutkittu yliopistoissa (monikko) ja mittauksia tehty useassa paikassa. Erään tukimuksen sivutuotteena todettiin myös, että korvausilmasuodattimet asunnoissa ovat täysin höpöhöpö-tuotteita eli rahastusta. Ne suodattimet eivät kykene suodattamaan kuin näkyvää pölyä.

      Olen aina ollut vaistomaisesti sitä mieltä, että astmaoireilla on psykologinen alkusyy. Näin on myös monien allergiaoireiden suhteen. Toivon hyviä lukuhetkiä tieteellisten artikkeleiden parissa, mutta ennen muuta toivon vilpittömästi mentaalista valaistumista ja vankempaa terveyttä kaikille, joilta ei hengittäminen oikein onnistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      48
      5324
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      78
      3223
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      23
      3074
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2921
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      34
      2197
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      50
      1755
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1676
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1615
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      418
      1384
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      261
      1338
    Aihe