Ruotsin johtoporras näyttää hylkäävän 70 kansalaisensa valtion tulojen maksimoinnin johdosta.
Vanhemman väestönosan hengissä pitäminen olisi nähtävästi tullut ruotsalaisille liian kalliiksi. Vanhemmat ihmiset, kun pääasiassa vain kuluttaisivat valtion varoja. Eikä niinkään tuottaisi valtiolle lisää rahaa.
Ahneus on heilläkin näköjään jonkun asteen perisynti.
Julmaa menettelyä ainakin ihmisyyttä kohtaan.
Ruotsilla kiire vaurastumiseen.
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Linkki unohtui pois
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006531705.html - Anonyymi
Sama tilanne Suomessa - eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, vähät välittää siitä, että Suomessa on lähes miljoona sairaus-kansaneläkeläistä, syvällä köyhyysrajan alapuolella, ilman aitoa oikeusturvaa.
800€/kk ei ole mikään sairaus-kansaneläke, vaan vakavasti sairaiden vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden törkeää hyväksikäyttöä, ja ihmiskauppaa.
Eronnutta, tai erotettua kepulaisministeriä, kehutaan nyt medioissa, ymmärretään ja silitellään myötäkarvaan, vaikka jätti kaikki lupauksensa äänestäjille lunastamatta:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216235/kulmuni--kepu-valehtelevat-elakekorotuksista---niita-ei-ole-#comment-100667599- Anonyymi
Onneksi kuitenkin tämä eronnut kepu ministeri ei ollut demari. Olisi vetänyt pääministerin puolueenkin huonoon maineeseen.
- Anonyymi
Tässä se nyt vain taas nähdään, kuinka poliitikot unohtavat kansalaisten etujen valvomisen heti kun vain pääsevät virkoihinsa.
Heille näyttää tulevan jonkinlainen vallan käytön sokeus.
Ruvetaan heti kuvittelemaan omaa asemaansa kaikkivaltiaaksi jumalaksi. Joka voi tehdä melkeinpä ihan mitä vain haluaa. Välittämättä kansan hyvinvoinnista tuon taivaallistakaan.
Tämä on ollut jo pitkään tämän nykyisten poliittisten hallintojärjestelmien syöpä. Ikävä kyllä, näyttää myöskin, menevän vain päivä päivältä yhä pahempaan suuntaan.
Julmuus alkaa saamaan entistä kuvottavimpia piirteitä ihmisyyttä kohtaan.
Tähän pitäisi nyt herätä ja ruveta poliitikoita saamaan vastuuseen mielipuolisista vallankäyttö menetelmistään- / kansan etujen unohtamisistaan.
Tarvittaisiin siis niin sanotusti päitä vadille. Muuten tämä tilanne ryöstäytyy todella mielipuoliseksi ihmisten teurastukseksi. Alkaa ilmestymään jo sisällissodan uhkaakin.
Tämähän on jo nähtävissä mm. Donald Trumpin johtamassa yhdysvalloissakin. - Anonyymi
Nythän on todettu ettei Ruotsin koronalinjaus pelastanutkaan taloutta. Kauppa käy aina vaan huonommin ja työttömyyttä on. Ruotsin talous on samalla tasolla kuin Tanskassa. Suuret kuolinluvut Ruotsissa olivat siis turhia.
- Anonyymi
Siinähän he sitten ampuivatkin omaan nilkkaansa. Haaveet olivat mitä ilmeisemmin aivan toisenlaiset.
Nythän sielläkin on onneksi jo kansa herännyt näkemään tosiasioiden kehityssuunnan.
On ruvettu vaatimaan vastuussa olevia henkilöitä vastuuseen oman kansansa tapattamisesta.
Protestointia on alkanut olla jo vähän maailman jokasuunnalla. Esim. Yhdysvalloissakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186057- 855396
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484404- 523951
- 573801
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1803482Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky633217Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse32446- 432289