Kulmunin päätös maksaa itse esiintymiskoulutuksen kulut, joita kaksi ministeriö on maksanut, johtaa siihen ajatukseen, että ei ne ministeriöt sitten saa niistä nauttiakaan. Ero tehtävästä on silloin oikein. Samoin ero puheenjohtajan tehtävästä on oikein, jos puolue ei niitä maksa.
Se, että tällainen normaali ministerien ja korkeiden virkamiesten valmennuskulu on nostettu tikunnokkaan, on ajojahtia. Kuka on sen takana ja mikä on motiivi?
Onko se Rinteen kosto siitä, että Kulmuni erotti hänet. Rinteen synnit olivat paljon pahemmat, mutta kauna ja kosto ovat vanhan ay-pomon syvimmässä. Tämä voi olla Rinteen korpilakko?
Rinne ylitti hallitusneuvotteluissa neuvotteluihin varatun budjetin yli 400.000 eurolla. Ay-tovereita oli kutsuttu kesteihin ennennäkemättömän paljon. Porukalla sitten juhlittiin ja keskusteltiin.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006289512.html
Kulmunille kaikkea hyvää ja jaksamista tässä ristitulessa. Aivan aiheeton ajojahti. Hän pärjäsi hyvin ministerin tehtävässään ja osasi esittää asiat Eduskunnan hallituksen aitiosta mallikkaasti ja selkeästi. Hän oli pääministerin sijainen.
Onko Kulmunin ajojahti Rinteen kosto?
7
141
Vastaukset
- Anonyymi
Viherkommareiden kosto selvästi!
- Anonyymi
Jospa sittenkin vain Kulmunin oma moka.
- Anonyymi
Omat koirat purivat, eli ajattivat Kulmunin miinaan. Kepun rahajengin yritykset hallituksen kaatamiseksi eivä vieläkään onnistuneet.
- Anonyymi
"Kulmunin päätös maksaa itse esiintymiskoulutuksen kulut"
Se maksuhalukkuus olisi pitänyt ilmaista laskuttajalle, ennenkuin laskua oli edes kirjoitettu. Asia joutuu outoon valoon kun maksuhalukkuus löytyi vasta kun käry kävi! - Anonyymi
Kulmuni yritti maksaa valtiolla kepun puheenjohtajakampanjansa kuluja. Kun kärähti tästä, lupasi maksaa koulutuksen omista pusseistaan (jotka ovatkin melkoiset). Moraalitonta meininkiä.
Katrille kävi kuten kepun edellisille naispuheenjohtajille. Taival katkesi alkuvaiheessa. Katrin jyrää turkulainen lyllerö, joka ei ole mikään ihmeiden tekijä. Alas menee kepu.- Anonyymi
Siis mitähän venkoilua tämäkin taas? Erosi, koska oli syy erota. Miten sitä sitten voisi hypätä takaisin ministerihommiin taas hetken päästä? Mikä on muuttunut, vai eikö olisi alun perinkään tullut erota? Tänään kehui Mattia taitavaksi rahaministeriksi, miksi ei heti antanut paikkaa vaan meni itse "harjoittelemaan". Jotkut kertovat, ettei ole matikka oikein vahvoilla, kun on käynyt Eu-lukion (mikä sekin on?). Yhä haikailee ministeriksi, kun hamuaa valtaa. Tyrkky mikä tyrkky!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis mitähän venkoilua tämäkin taas? Erosi, koska oli syy erota. Miten sitä sitten voisi hypätä takaisin ministerihommiin taas hetken päästä? Mikä on muuttunut, vai eikö olisi alun perinkään tullut erota? Tänään kehui Mattia taitavaksi rahaministeriksi, miksi ei heti antanut paikkaa vaan meni itse "harjoittelemaan". Jotkut kertovat, ettei ole matikka oikein vahvoilla, kun on käynyt Eu-lukion (mikä sekin on?). Yhä haikailee ministeriksi, kun hamuaa valtaa. Tyrkky mikä tyrkky!
Kommari pettää aina!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674950Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121529
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211421Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91163Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit42977Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 153827
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747