Minulla on H-moottorilla varustettu Saab 90 vm1985 (otettu käyttöön 1984). Venttiilikannen tiivisteen vaihto tuntuu olevan helppo juttu, mutta kun se virranjakaja (niin se josta lähtee sytytyskaapelit tulppiin) on kiinni venttiilikannessa.
Joutuuko virranjakajan irroittamaan ja säätämään sytytyksia kun vaihdetaan sitä venttiilikannen tiivistettä ?
Joutuuko virranjakajan irroittamaan ja säätämään sytytyksia kun vaihdetaan sitä venttiilikannen tiivistettä ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pyöritä kone 0 merkki kohdalleen eli sieltä vauhtipyörältä.Sitten nousee jakajan kans koppa pois.
Jos haluat samalla vaihtaa pari euroa maksavan jakajan juuren o-renkaan niin ota myös jakaja pois,se vuotaa monesti myös.Saa saabilta.
Jakaja ei mene kuin yhdessä asennossa paikoilleen muista.
Jos et siis halua tehä muuta niin sit vain nolla merkki kohdalleen,(kytkin kopas on merkki viiva ja vauhtipyörältä haet nollan kohallee.)
Jos vaihat jakajan o -renkaan niin ei tarvi sytkää säätää mikäli on toiminu hyvin aiemmin, laitat vain meisselillä "viillon" ventkoppaan ja jakajan kylkeen kohakkain.
kuuluu myös kiittää saamistaan ohjeista.Näin saadaan hyvä mieli ASIALLISTEN vinkkien antajille !
Juu, kiitokset vinkeistä
Juuri eilen keräsin rohkeutta ja vaihdoin venttiilikannentiivisteen.
Mukavaa että Saab palstalla vaalitaan tapoja.
Eli kiitos vielä kerran.