Olen 15 vuotiaasta kerännyt rahaa, käyttänyt vaatteet oikeasti loppuun, raahannut pulloja kauppaan enkä baareja/ravintoloita ole suosinut. Olen asunut yksiössä, eikä siellä ole kuin radio ja ilmaiseksi saatu putki tv ja tämä kannettava (taloyhtiössä on ilmainen netti).
Edes mattoja ei ole...
Ensi vuonna täytän 30 ja jään eläkkeelle aika ison raha kasan kanssa..
I am feeling hot hot hot...
Edes mattoja ei ole...
Ensi vuonna täytän 30 ja jään eläkkeelle aika ison raha kasan kanssa..
I am feeling hot hot hot...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toivottavasti onnellisuus jatkuu eteenpäinkin.
Rasistiset kommentit on kiellettyjä!
Naista et ole nähnyt 15 vuoteen. Viimeksi kun olit äitisi kanssa saunassa.
Kannattaa olla jo olla nuorena luuseri. Menttali paperit saa helpohkosti. Rahaa ja yöpymispaikkoja löytyy, kun ei liana rähääntynyt.. Sirkkulanpuistoon vaan äkkiä. siellä ne muutkin deekut on.
Mitä on "liaana rähääntynyt"?
Tarzan sanoi että "liaani rähjääntynyt" kun putosi maahan kesken puusta-puuhun matkustamisen...
Kolmikymppisenä eläkkeelle, oletko nyt ihan varma että rahasi riittävät koko loppuelämäksesi, 50-70 vuodeksi? Raha kerkeää muuttaa arvoaan siinä ajassa niin paljon että saatat yllättäen ollakin keppikerjäläinen jossain vaiheessa. Lisäksi rahamaailman epävarmuudet, pörssiromahdukset, jos on osakkeita, onko ne firmat enää olemassakaan muutaman vuodenkaan kuluttua?
Sitten ei ole kertynyttä työeläkettäkäkään juuri mitään, liekö silloin edes enää koko eläkejärjestelmää olemassa kun olet ukkorahjus?
Joo, tuo on aika oleellinen pointti, jonka aikaisesta eläköitymisestä haaveilevat monesti unohtavat. Mikään ei todellakaan takaa, että maailman meno jatkuu nykyisenlaisena. 10 vuotta työelämästä pois ollut ei välttämättä ole ihan hoteinta hottia työmarkkinoilla. Itse olen onneksi onnistunut junailemaan asiani niin, että käyn mielelläni töissä vaikkei täysin pakko olisikaan.