Ruotsinsuomalaisilla mamuilla on huomattavasti enemmän koronatartuntoja suhteessa väestöön Ruotsissa.
Mitä persujen pitäisi tehdä, jotta ruotsalaiset ratkaisevat mamuongelman?
Maahamuuttajat suurin koronaongelma Ruotsissa
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Todellisia tartuntamääriä on luonnollisesti vaikea arvioida, koska Ruotsissa testataan niin vähän. Jos taas puhutaan kuolleista, niin vaikka alkuvaiheessa ruotsinsuomalaisilla oli kohonnut riski kantaruotsalaiseen verrattuna, tilanne on viime aikoina käytännössä tasaantunut. Lisäksi on syytä huomioida, kuten ruotsalaiset terveysviranomaiset ovat tuoneet esiin, että ruotsinsuomalaisten väestön ikäjakauma on vinoutunut: suomalaistaustaisissa on paljon vuosikymmenet sitten Ruotsiin muuttanutta eli ikääntynyttä väkeä, jolla on ymmärrettävästi suurempi riski.
Aloituksen kysymys on melko outo. Ruotsissa asuvia ei tietenkään pidä päästää Suomeen levittämään tautia, mutta minkään suomalaisen puolueen tehtävä ei ole saada Ruotsia ratkaisemaan mamuongelmiaan. Se on ihan ruotsalaisten oma asia.Jutun pointtihan on ymmärtää että kun vastustetaan mamuja, niin samalla satoja tuhansia suomalaisia on mamuina ulkomailla. Eli silloin vastustaa myös suomalaisia.
Siinä on riskinsä kun alkaa maalittamaan ihmisryhmiä.landlord kirjoitti:
Jutun pointtihan on ymmärtää että kun vastustetaan mamuja, niin samalla satoja tuhansia suomalaisia on mamuina ulkomailla. Eli silloin vastustaa myös suomalaisia.
Siinä on riskinsä kun alkaa maalittamaan ihmisryhmiä.Perussuomalaiset eivät tyrmää maahanmuuttoa kokonaan. He korostavat, että maahanmuuton tulee olla harkittua ja hillittyä. Ja miksi heidän pitäisi ensin välittää Ruotsin kansalaisista? Eikö oman kansan asiat ole etusijalla kaikilla puolueilla?
landlord kirjoitti:
Jutun pointtihan on ymmärtää että kun vastustetaan mamuja, niin samalla satoja tuhansia suomalaisia on mamuina ulkomailla. Eli silloin vastustaa myös suomalaisia.
Siinä on riskinsä kun alkaa maalittamaan ihmisryhmiä.Suomalaiset mamut, eivät ole islamilaisia rasistiuskovaisia, missä vääräuskosille voi valehdella,huijata,ryöstää, raiskata...
- Anonyymi
landlord kirjoitti:
Jutun pointtihan on ymmärtää että kun vastustetaan mamuja, niin samalla satoja tuhansia suomalaisia on mamuina ulkomailla. Eli silloin vastustaa myös suomalaisia.
Siinä on riskinsä kun alkaa maalittamaan ihmisryhmiä.On aika mielenkiintoista lantalootalta verrata ulkomaille töihin lähteneitä suomalaisia matuihin, työperäiset mamuthan ovat ihan ok! persujenkin mielestä. Miksi lantalootan ymmärrys ei vaan riitä, kymmenistä opettavaisista kommenteista huolimatta, ymmärtämään mamun ja matun eroa ?
- Anonyymi
Jimmie Åkesson kritisoi Tengeliä jotta tämän kuuluisi oikeasti erota on johtanut harhaan
- Anonyymi
Maahanmuuttajilla on yleensä tiiviimmät sosiaaliset kontaktit kuin alkuperäisväestöllä. Täten virksetkin leviävät helpommin.
- Anonyymi
Ruotsissahan on yli puoli miljoonaa suomalaista, siis Ruotsin suomalaisia mamuja!!!
- Anonyymi
Ja kaikki elintasopakolaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kaikki elintasopakolaisia.
Elintasopakolainen on eri kuin oikein ruumiillisiin töihin menneet niin kuin suomalaiset oli (piti olla työsopimus valmiina ei mitään veronmaksajat elättäkää meidät isikset
Anonyymi kirjoitti:
Ja kaikki elintasopakolaisia.
Varmaankin tehneet miljoonia saabeja, volvoja.... eivät pizzoja starttirahoilla tai paikallisen kelan rahoilla eläneet....Siihen aikaan kun suomalaiset menivät Ruotsiin niin siellä oli työvoimapula....Ruotsiin nykyisin saapuvat mamut pääasissa polttavat autoja.....ja harrastavat pomminrakentelua ym....
- Anonyymi
Niin varmaa, se on Ruotsalaisten ongelma.
- Anonyymi
Pitää olla niin isot kartanot, etteivät perheenjäsenet välttämättä joudu tekemisiin toistensa kanssa...
- Anonyymi
Ruotsinsuomalaiset ovat syyllistyneet raiskauksiin. Miksi tästä ei puhuta?
- Anonyymi
Ne papat vanhainkodeisssa???? Linkki?
Jos olen oikein ymmärtänyt,niin nämä ruotsinsuomalaiset ovat vanhuksia,jotka on ollut aikanaan rakentamassa ruotsalaista hyvinvointiyhteiskuntaa.Korona on ollut tuhoissa näissä vanhustehoitolaitoksissa. Eli ei korona ole tappanut kansallisuuden takia, vaan ympäristön.
- Anonyymi
Ostoskeskuksissa hengailu on yksi koronalle altistava tekijä.
Näin ovat perussuomalaiset viisaat meille kertoneet.
Ruotsinsuomalaisten kannattaisi siis lopettaa se ostoskeskuksissa lojuminen ja mennä oikeisiin töihin! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ostoskeskuksissa hengailu on yksi koronalle altistava tekijä.
Näin ovat perussuomalaiset viisaat meille kertoneet.
Ruotsinsuomalaisten kannattaisi siis lopettaa se ostoskeskuksissa lojuminen ja mennä oikeisiin töihin!Ruotsinsuomalaiset on asia erikseen ja näitä ketä menny esim 60-70 l taitteessa sinne
Anonyymi kirjoitti:
Ostoskeskuksissa hengailu on yksi koronalle altistava tekijä.
Näin ovat perussuomalaiset viisaat meille kertoneet.
Ruotsinsuomalaisten kannattaisi siis lopettaa se ostoskeskuksissa lojuminen ja mennä oikeisiin töihin!Varmaankin nämä aikoinaan mennet suomalaiset on jo työnsä tehneet, päin vastoin,kuin loisivat lähi-idän ja afrikan lahjat ruotsalaiselle yhteiskunnalle.
- Anonyymi
Paikallinen PS eli SD tekee jo
Tengel halutaan viralta nitistämästä lisää perus ruotsin suomalaisia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481269Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101199- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57789Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27763