mopo, mopo, moottoripyörä, mopo !

Anonyymi

Olisiko kesän viettäminen kuitenkin mukavampaa, kun ajotavat olisivat kohtuulliset. Erityisesti nuorilla kuljettajilla kokemus liikenteestä ja ennakoivasta ajotavasta on vasta arastavassa alussa. Mopolla ja moottoripyörällä keulimiseen poliisilla on nollatoleranssi. Liikennesääntöjä noudattamalla välttää parhaiten ajokiellot ja muut seuraamukset kommentoi poliisitoiminnasta vastaava apulaispoliisipäällikkö Kimmo Markkula.

Laitetaanpas korva taakse. Kyllä mopon pörinä ja moottoripyörän karhea kaasuttelu kesään kuuluu siinä missä kärpäsetkin ! 🏍⛈🌤⛅🌩 Vaan kaikkea kohtuuvella ?
Ja sitten menoksi....

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On aivan hirveetä, hirveetä ! Jos on köyhä perhe, että ei ole vara ostaa lapselleen sellaista harrastusvälinettä kuin mopo ! Oppimisväline mopo on !
      On ne sitten köyhät lapset aivan eri asemassa, kun autokoulu alkaa.
      Saa siinä vääntää opettaja mallia rautalangasta, kun ei ole mopoillessa liikennekulttuuria saanut päähänsä.
      Säälittää, kun sitten autokoulu on näille mopottomille taas kalliimpi.
      Ajotunteja tarvitaan enemmän - kalliiksi köyhyys tulee !
      Ostakaa edes käytetty mopo ?

    • Anonyymi

      SITÄ SAA, MITÄ TILAA; MINNEAPOLIS !

      Nuorisojoukko käyttäytyi aggressiivisesti poliisia kohtaan juhannusyönä Hietaniemen uimarannalla Helsingissä. Välikohtausta ennen poliisi oli joutunut puuttumaan useita kertoja häiriökäyttäytymiseen rannalla.

      Tilanne alkoi aamuyöllä 20.6. hieman ennen kahta, kun poliisi meni Hietaniemen rannan koripallokentälle keskeyttämään joukkotappelua. Tuolloin osa nuorista alkoi piirittää poliisipartioita, heittää kiviä ja ampua ilotulitusraketteja kohti poliiseja ja poliisiautoja.

      Poliisin arvion mukaan Hietaniemen uimarannalla oli useita satoja nuoria, joista osa osallistui aggressiiviseen käyttäytymiseen. Paikalle oli lopulta noin 30 poliisipartiota rauhoittamassa tilannetta. Poliisi joutui käyttämään tilanteessa kaasusumutinta (OC) varoitettuaan joukkoa useita kertoja sen käytöstä.

      Tilanne rauhoittui noin klo 3 aamuyöllä. Kukaan välikohtaukseen osallistuneista nuorista ei poliisin tiedon mukaan loukkaantunut tilanteessa. Muutama poliisi loukkaantui lievästi ja useita partioautoja vaurioitui pääasiassa niitä kohti heitetyistä kivistä. Lisäksi paikalle pysäköityjä yksityishenkilöiden autoja vaurioitui tilanteessa.

      Poliisi on ottanut haltuun useita nuoria henkilöitä, joista kaksi on otettu kiinni rikoksesta epäiltynä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      674
      8161
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2392
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2380
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1924
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1515
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1307
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1263
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1059
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      870
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      840
    Aihe