Pitäisikö Windowsin olla ilmainen?

Anonyymi

20

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei 2014 syksyllä asennetut W 10 Insiderit mitään maksaneet.

    • Anonyymi

      Enpä näe vaivaa asennella sitä vakoilupesäkettä omaan koneeseeni, Windows ei tarjoa mulle yhtään mitään speciaalia, en pelaa, photaria en tarvi enkä pro toolsia. Koodaan kyllä, Linux on siihen 100% pätevä

      • Anonyymi

        Tunkkaisessa peräkammareissa ei tarvita mitään mitään sellaista, joka ei toimi linuksissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunkkaisessa peräkammareissa ei tarvita mitään mitään sellaista, joka ei toimi linuksissa.

        Dunkkisyksiössä asuva ei ymmärrä että ihmisillä voi olla käytössä useita huoneita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Dunkkisyksiössä asuva ei ymmärrä että ihmisillä voi olla käytössä useita huoneita.

        Siellä linuks periksessä ei ole muita huoneita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä linuks periksessä ei ole muita huoneita.

        Ei voi olla peräkamaria pelkästään vaikka dunkkisyksiössään herrasmiehetkin luulevat mitä sattuu.


    • Anonyymi

      sehän on ilmainen! sen kun lataa mikkisotkun sivuilta. teemaa ja taustakuvaa ei voi vaihtaa, mutta muuten toimii niin hyvin kuin witutin nyt voi toimia

      • Anonyymi

        No mikä siinä kiikastaa ettet osaa vaihtaa teemaa tai taustakuvaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mikä siinä kiikastaa ettet osaa vaihtaa teemaa tai taustakuvaa?

        Tarjottiin varmaan kun aktivoimaton Linuks...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarjottiin varmaan kun aktivoimaton Linuks...

        siis tarkotti...


      • Anonyymi

        Normaalia sekopäisyys höpötystä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mikä siinä kiikastaa ettet osaa vaihtaa teemaa tai taustakuvaa?

        siinä ilmaisessa niitä ei voi vaihtaa. tai voi toki jos osaa nimetä tiedostoja uusiks/säätää vähän asetusfilejä

        ja mä osaan kyllä ne vaihtaa, mutta noin 95 % jengistä ei osaa


    • Anonyymi

      Mikrosoftin olisi kannattanut varmaankin jo paljon aikaisemmin tehdä isoja siirtoja "software-as-a-service" -suuntaan ja alkaa tarjota alustaansa ilmaiseksi. Nyt on jo kilpailua ilmassa kun monissa oppilaitoksissa hurisee käytössä mäkkejä, ipadeja, linuxeja ja raspberry pi -koneita. Eikä muuten rajoitu akateemiselle sektorille. Onhan mm. Saksassa jo tehty kuntien toimesta siirtymistä avoimen lähdekoodin ohjelmistojen suuntaan.

      Henkilökohtaisesti olen joskus hieman vitsillä naureskellut, että en ottaisi omaan koneeseeni windowssia edes vaikka siitä maksettaisiin. Tietokone, tuo nykyajan sulkakynä, on kuitenkin tietynlainen kanava intellektualiseen vapauteen tässä ajassa. Filosofisesti ainoa kestävä positio mielestäni on avoimen lähdekoodin käyttöjärjestelmän käyttäminen. Ilmaisuus ei ole se pointti.

      Itse asiassa, jos en osaisi itse asentaa ja ylläpitää tietokoneitani, maksaisin mielummin Linuxista kuin käyttäisin ilmaista Windowssia (tai muuta suljettua järjestelmää kuten mäkkiä).

    • Anonyymi

      Onko se ilmainen, vai maksaako se 5€ (tori.fi), melko yhdentekevää.

    • Anonyymi

      Ilman muuta. Jos silti sitä tyrkytettäisiin koneen mukana ? On kyllä levyllä pienellä partitiolla koneessa kun tuli koneen mukana Pro versio. Linuxilla pyrin tekemään hommat en Tubuttimella koska monitoimimaton ja vakoilee jne. Ehkä joskus ?

      • Anonyymi

        Toivottavasti Linuxin esimerkki johtaa ilmaiseen Windows:iin ja avoimeen lähdekoodiin. Vaikka en sitä silti käytä...


    • Anonyymi

      Monet ei luovu Windowsista kun on kerran maksanut siitä. Sitten vaan kärsitään.

      • Anonyymi

        Olen ilomielin maksanut Windowsini ja käytän sitä ilomielin ilman kärsimyksen häivääkään.


    • Anonyymi

      En ole kiinnittänyt huomiota siihen, olenko ehkä maksanut Windowsista joskus jotakin. Mitäpä tuolla on väliä! Ei se aina kuitenkaan ole täydellinen ollut. Muistaakseni vuonna 1993 tai 94 oli pieni häiriö. Onneksi se korjaantui helposti.

      Mikä tämä tubutin on, josta jotkut hortoilevat?

      • Anonyymi

        Tubutin=Vindows Linuks Tubutin Andero :) Sellainen epäkäyttöjärjestelmä jos tiedät mistä puhun ?? Vakoilee eikä toimi kunnolla :( Kannattaa välttää !!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      676
      8189
    2. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2418
    3. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2405
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1942
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1548
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1320
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1266
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1090
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      871
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      850
    Aihe