löysin tälläiset ohjeet yleisestä keskustelupalstalta mitä olette mieltä? mie tein omaan veneeseen viitisen vuotta sitte vähän isoman remontin. ekana hioin lameli laikalla pohjan auki ja sen jälkeen nauhahiomakoneela eli kun näky gelkot ja otin kaikki halkeemat auki ynnä muut kuplat loivensin reunat timantilla tein gelkotista ja hiontapölystä kitin ja maalia selvitin maalia niin tuli tehtyä teolisuus epoksilla kahestakin syystä hinta ja saatavuus ainut ongelma on ollut kun maali meinaa liituuntua .ps.sopiva paksuus mun tietojen mukaan on noin 700-1000 myytä tos viime viikolla tul haettua tota samaista maqalia niin hintakin oli 10e kilo
onkohan näin
Epäröivä
91900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin ei tarvitse kiusata muita. ;-)
niin millä kiusata muita.?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nehän ovat niin halpoja, että saat uuden tuon remontin hinnalla. Lisäksi saat täysin yksilöllisen purjeveneen, jota ei ihan heti maailman merillä vastaan tule. Arvo se on sekin, haluathan erottua massasta!
maqali on kallista. Pistä enempi sitä pölyä epoxiin suhteessa 50/60. silleen.
Karseata luettavaa !
Kun osaisi hieman jäsentää tekstiä, minäkin olisin
yrittänyt ymmärtää itse asiaa...
Maali on kallista, mutta pisteet ja isot kirjaimet pitäisivät olla ilmaisia...
Gelcoatissa paksuus on valttia ja voihan itsetehdyn mössön päälle vetää viimeisen kerroksen tehdastekoista.
Eli uusitko vain gelcoatin, vai teitkö isompaa remppaa.
Itselläni on pohja auki ja viiltelin puukolla pinnan hajalle www.terpol.fi ohjeiden mukaan.
Köliprofiilit ja samalla sisäprofiilin uudelleenkiinnitys.
Kun olisin laittanut maalia päälle ja myynyt, kukaan ei olisi huomannut, kun itsekään en irtoamista meinannut huomata, ennen rälläköintiä.
Mutta minulle on yhtä tärkeää näpräily kuin sateessa istuminen. Ennemmin tosin vettä niskaan kuin gelcoatin hiomapölyä kärsä täynnä.
En tiedä miten ovat tehneet. Kun tuo oli lainattu tuosta yleiseltä veneilypalstalta. mullakin on omassa veneessä pohja hiottu auki ja olen miettiny halkeamien korjausta. tein koevedoksen noiten ohjeiten mukaan ja nyt ainakin näyttää ihan hyvältä, mutta sen huomasin että tota kyseistä mössöä ei kannata laittoo muualle kun halkeemaan kun on aika tiukkaa hioa pois.Kävin kysymässä epoksia tuosta yhestä maalaamosta missä ovat tehneet isojenki veneitten pohjia asiakaan ja vakuutusyhtiöiten lukuun,Niin ne oli ainakin samaa mieltä asiasta että pitäisi kestää.värivaihtoehdot ovat vaan aika laimeat musta ja harmaa. mut jos jollakin on omakohtasia korjaus näkökulmia niin vois kirjoitella.ps.sorry kirjoitusvirheet pilkunnusiat