Aurallinen migreeni

Anonyymi

Oon 12- vuotias tyttö. Mulla on aurallisia migreenejä, ollut jo muutaman vuoden. Saan migreenin helposti niska- ja hartiaseudun kivuista ja stressistä. Joskus stressaan, että mitä jos saan migreenin ja sitten saan migreenin koska pelkään saavani migreenin :D.
Aurat mulla on joskus vilkkuvia sahalaitoja ja joskus näkökentän puutteita. Pahimmillaan on hävinnyt yli puolet näkökentästä ja siihen päälle vielä ne sahalaitakuviot. Lievässä migreenissä ainoat oireet on päänsärky ja näköhäiriöt, yleensä myös huimaus. Kovassa migreenissä nuo samat ja lisäksi oksettava ja todella heikko olo ja kädet puutuvat. Joskus myös kasvot puutuu. Vielä pahemmassa migreenissä alan unohdella asioita ja sanojen tai lauseiden muodostaminen on todella vaikeaa.
Viimeksi sain migreenin tänään, nyt on jo vähän helpottanut. Olin siis menossa kaverille yöks muiden kavereiden kanssa. Ehdin olla siellä vaan tunnin, niin iski migreenikohtaus ja piti lähteä.

Siinä oli vähän mun migreenikokemuksia. Ois kiva jos joku muukin kertois vähän omia kokemuksiaan, muistuttaako yhtään noita mun migreenejä vai onko ihan erilaisia ja eri tilanteissa :)

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten sä osaat kirjoittaa noin hyvin :D ite oon 19v ja en olisi ikinä osannut kirjoittaa noin hyvin ja oikein.

      • Anonyymi

        XD oon niin pro

        Ap


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2927
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1206
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe