Muutettiin vastikään ja ollaan aina asuttu omakotitalossa, jossa naapureita useampia lähekkäin. Koskaan ei ole kukaan koiran haukkumisesta valittanut (10v), paitsi nyt. Eräs naapuri valittaa että koiramme haukkuu kokoajan ja jatkuvasti ulkona ollessaan. Itse en ole tälläistä huomannut ja kuuluu kyllä meille sisälle jos haukkuu. Koiralla kova vahtivietti ja jokaisen vieraan joka meillä käy kyllä haukkuu; Pari haukahdusta, kunnes pääsee moikkaamaan. Samoin ohikulkijat haukkuu muutamalla haukahduksella ja kun katoavat haukku loppuu myös heti. Ja ilmeisesti tämän kyseisen naapurin jos joskus harvoin pihalla sattuu häntä näkemään. Olen yrittänyt puhua että tulisi tervehtimään koiraamme, jotta koira tottuisi että on ok. Hän tulee aidan lähelle, muttei tervehtimään koiraa/että koira voisi haistella tms.. Ja kyse ei varmaankaan pelosta ole, koska hänellä on myös oma koira. Mitäs tekisin tämänlaisessa tilanteessa, onko kokemuksia samanlaisesta?
Koiran haukkuminen
5
148
Vastaukset
- Anonyymi
Kouluta koirasi niin ettei se häiritse haukulla pihalla.
Se ylireakoi,jos kaikkea vahtii.Ei ole todellinen uhka,jos joku omalla pihallaan on,tai ohitsenne menee.Pidät jatkossa huolta,ettei koira hauku pihalla.Älä jätä vahtimatta,ja puutut heti,jos alkaa kyttäillä jne.Hommaa sitruunapanta,tai muu apuväline,kunhan lopettaa häiriköinnin.
Pihassa jatkuvasti räyhäävä koira on kauhea rasite naapureille.Ihmiset ei jaksa kuunnella,eikä heidän tarviikkaan.Pihalla haukkuvasta koirasta ei ole hyötyä,pelkkää haittaa.Ja,mullakin on koira,mutta en jätä yksin ulos,niin ei ole pihalla haukkuvaa sorttia.Kehuja on meille paljon tullut,kun muilla räksyjä on,jotka riesa naapurustolle. - Anonyymi
Meilläkin on pikkumaiset naapurit. Ongelmana on, että naapureila ei ole koiraa itellään. Eikä he ymmärrä yhtään koiran käytöstä. Meillä on neljä slovakiancuvacia. Rodun kuuluukin haukkua kaikkea liikettä ja ääntä ympäristössään. Ne ilmoittavat haukulla meille, jos naapuri vaikka istuu pihallaan. Jos naapuri nousee ylös ja kävelee, taas ilmoitus jne. Rodulla on myös erittäin kuuluva ääni. Jopa kahden kilometrin päästä on käyty sanomassa. Kuuntelen kohteliaasti. Jatkan sitten niin kuin ennenkin.
- Anonyymi
Muillakin laumiksia,mutta niitäkään,ei ole pakko haukuttaa pihassa.Sen tilalle,voi tarjota pitkiä kävelylenkkejä luonnossa ja perheen seuraa sisällä.
Hyvin viihtyy,ja ei häiritse ketään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muillakin laumiksia,mutta niitäkään,ei ole pakko haukuttaa pihassa.Sen tilalle,voi tarjota pitkiä kävelylenkkejä luonnossa ja perheen seuraa sisällä.
Hyvin viihtyy,ja ei häiritse ketään.Koirat ovat minulle ennenkaikkea tulonlähde joten en jouda niitä lenkittämään kokoaikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koirat ovat minulle ennenkaikkea tulonlähde joten en jouda niitä lenkittämään kokoaikaa.
Ai,meille ne on perheen lemmikkejä ja lenkkikavereita.2,5h/ pvä lenkkeillää,ja muunajan ovat tyytyväisenä ja hiljaa.Aamuvarhaisella ja iltamyöhään lenkitän nyt kun on kuumaa.Ulkoilevat kokoajan, mutta se on lähinnä loikoilua varjossa,tai perheen touhujen seurailua.Aidattu piha,on tosi hyvä juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000