https://www.kymenlaaksonjate.fi/jatehaku/muovipakkaukset/
"Huuhtele pakkaukset viileällä vedellä ja valuta kuivaksi."
Eletään aikaa, jolloin roskiakin pestään, kun on jo annettu varoitus puhtaan veden pulasta maailmalla? Shampoo pullot ja pesuainepullot voin huuhtaista, mutta likaisia ainespakkauksia en ala pesemään. Vettä kannattaa säästää, koska jonain päivänä se on kultaa arvokkaampaa.
Montako kymmentä vuotta muovia on ollut olemassa, ja nyt vasta aletaan kierrättää? Ei muuten, mutta pyyntö alkaa pestä roskia kuulostaa naurettavalta. Vuosisadan idea?
Muovipakkausten kierrätys ja huuhtelu?
9
167
Vastaukset
- Anonyymi
Voit olla varma etten ikinä tule tiskaamaan jätteitä. Ihan vaan tiedoksi asiasta päättäville elimille. Eihän ole mitään järkeä pelastaa maailmaa tuhoamalla se.
- Anonyymi
Onko tällä jotain tekemistä pahenevan rottaongelman kanssa?
Nyt kun myrkyt on poistettu kaupan hyllyiltä niin sillä on seurauksia. - Anonyymi
Ei niitä muovipakkauksia tarvitse pestä, senkun huutelee puhtaaksi. Simppeli homma.
- Anonyymi
Pöljä. Sama vesimäärä kuluu kuin pesussa. Vesi on aivan liian arvokas luonnonvara tuhlattavaksi jätteiden tiskaukseen. En siis koskaan, korostan en milloinkaan tule tiskaamaan jätteitä. Ei sellaista pakkoa tule!
- Anonyymi
Ei Suomesta vesi lopu, varma tieto.
- Anonyymi
Sitä se on kun äänestää näitä demareita ja uusavuttonta vihervasemmistoa. Saa tiskata jätteitä ja velatkin muuttuvat sataviksi.
- Anonyymi
Mutta kun en siis koskaan, korostan en milloinkaan tule äänestämään Persuja. Ei sellaista tilannetta tule!
- Anonyymi
Äänestetään Kokoomusta ja Keskustaa niin saadaa lopullinen tuho nopeasti. Tuli vaalit liian nopeaan Sipilä/Orpo hallituksen aikana, jäi homma kesken. Vaikka vielä jatkeeksi tuli koronakin niin ei tule lopullista tuhoa ja se harmitta kepuleita ja kokoomukselaisia.
- Anonyymi
Demareita äänestän mutten tule koskaan tiskaamaan jätteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin812381Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141630Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401172Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä551005- 49993