Alaraajojen laskimovajaatoiminta - kysymyksiä suonikohjuista

Anonyymi

Haluaisin kuulla muiden kokemuksia suonikohjuista ja elämisestä niiden kanssa.

Ahdistaa tällä hetkellä suunnattomasti, sillä alaraajojen laskimovajaatoimintani on mennyt entistä paskempaan suuntaan ja olen kuitenkin vasta 29v. No en nyt enää sinänsä kovin nuori, mutta suonikohjuista pitäisi kai (ellei ole perinnöllistä alttiutta) kärsiä lähinnä vasta keski-iässä/sen jälkeen. Ensimmäinen pieni suonikohju tuli pohkeeseen jo 18-vuotiaana ja samoihin aikoihin sain ekan (pinnallisen) laskimotukoksen, jonka paraneminen oli yhtä tuskaa.

Pari vuotta sitten toiseen pohkeeseen alkoi muodostua kunnon suonikohjupatti, joka on vaan kasvanut ja muutenkin koko jalka turpoilee, kipuilee ja kuumottaa etenkin iltaa kohti. Vain jalan kohottaminen ylös auttaa hetken aikaa. Pienempiä suonikohjuja on useita. Tämä on itselläni vahvasti perinnöllistä: isälläni on kananmunan kokoisia suonikohjuja molemmat sääret täynnä ja se näky on järkyttävä. Suonikohjuja on myös isän siskolla ja jo edesmenneillä isän vanhemmilla. Myös äidillä on kohjuja, äidin sisaruksilla ja niiden lapsilla ja äidin vanhemmilla. Olen alipainoinen, vegaani ja liikun, joten esim. ylipaino ei ole tässä riskitekijänä.

Kävin juuri tänään lääkärissä ja kuulemma on erittäin paha juttu, että tää sairaus alkoi jo näin nuorena, kun pahenee kovaa vauhtia. Ja mun pitäisi kuulemma alkaa käyttää mittatilaustyönä tehtyjä tukisukkia, jotka jo ajatuksena ahdistaa. En saa istua kuin lyhyitä aikoja, joten lentomatkat ja pidemmät matkat autoilla, busseilla yms on myös kielletty. Samoin pitkäaikainen seisominen. Koska syvän laskimotukoksen (jonka mun sukulaisista on saanut ties kuinka moni) ja keuhkoembolian riski on erittäin korkea.

Tuo isoin suonikohjupatti on aristanut jo parin vuoden ajan, jos sitä painaa. Kuulemma suonikohjut eivät saisi yleensä aristaa, ellei kyseessä ole pinnallinen laskimotukos. Mutta vaikea uskoa, että samassa kohdassa olisi ollut laskimotulehdus näin kauan. Miten teillä on tuon aristuksen laita?

5

2307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sukurasitteena suonikohjut. Itselläni näkynyt pohkeissa suonikohjuja jo teini-ikäisestä lähtien. Joskus kipeytyneet, mutta parantuneet itsestään. Pinnallisia laskimotukoksia ollut muutaman kerran. Kävely tuotti tuskaa. Ultrakuvaukset. Hoidoksi sain verenohennuslääkettä ja kehoituksen liikkua. Yksityisellä puolella asialle ei tehty enempää, joten olen menossa yksityiseen sairaalaan hoidattamaan jalat kuntoon.

    • Anonyymi

      Korjaus edelliseen: julkisessa sairaanhoidossa ei katsottu tarvetta hoitaa suonikohjuja.

    • Anonyymi

      Ultraäänitutkimuksen jälkeen olen menossa yksityiselle suonikohjujen laserhoitoon.

    • Anonyymi

      Toipuminen laserhoidosta ollut kivutonta. Tukisukat, liikunta ja verenohennuslääke hoitomuotona. Myöhemmin tulossa hoitoa tarvitsevien pienten suonten vaahtoruiskutus.

    • Anonyymi

      Nyt tämä laskimo vuotokeskustelu on paikalstunu enimmäkseen alaraaraajojen aluelle olis tarpelkista nähtä vaiva esim oikea olka varsi hauis ,,,kyynärästä kalvoseen laskimo vuto esiintyy myös siellä,,,, siten ,että hauis lihas turpuaa ja menee araksi liikuttaa,, ja myöhemmin punetuu ihonalsen lihaksen ,veren purkaksen saavuttaessa igin,alueen,,,, ja edwlkwwn leven kalvoseen,,, ja aiheuttaen turvotusta pistelevää kipua ,,,, ja voimman käyttö lisää kipuramppeja ,,, että mitwn näitä tapauksia eikomnenteissa näy,,, tän aiheuttaa vajaatominban eri läkkeet sydän läkkeet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2321
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      32
      1897
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1808
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      860
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe