Alaraajojen laskimovajaatoiminta - kysymyksiä suonikohjuista

Anonyymi

Haluaisin kuulla muiden kokemuksia suonikohjuista ja elämisestä niiden kanssa.

Ahdistaa tällä hetkellä suunnattomasti, sillä alaraajojen laskimovajaatoimintani on mennyt entistä paskempaan suuntaan ja olen kuitenkin vasta 29v. No en nyt enää sinänsä kovin nuori, mutta suonikohjuista pitäisi kai (ellei ole perinnöllistä alttiutta) kärsiä lähinnä vasta keski-iässä/sen jälkeen. Ensimmäinen pieni suonikohju tuli pohkeeseen jo 18-vuotiaana ja samoihin aikoihin sain ekan (pinnallisen) laskimotukoksen, jonka paraneminen oli yhtä tuskaa.

Pari vuotta sitten toiseen pohkeeseen alkoi muodostua kunnon suonikohjupatti, joka on vaan kasvanut ja muutenkin koko jalka turpoilee, kipuilee ja kuumottaa etenkin iltaa kohti. Vain jalan kohottaminen ylös auttaa hetken aikaa. Pienempiä suonikohjuja on useita. Tämä on itselläni vahvasti perinnöllistä: isälläni on kananmunan kokoisia suonikohjuja molemmat sääret täynnä ja se näky on järkyttävä. Suonikohjuja on myös isän siskolla ja jo edesmenneillä isän vanhemmilla. Myös äidillä on kohjuja, äidin sisaruksilla ja niiden lapsilla ja äidin vanhemmilla. Olen alipainoinen, vegaani ja liikun, joten esim. ylipaino ei ole tässä riskitekijänä.

Kävin juuri tänään lääkärissä ja kuulemma on erittäin paha juttu, että tää sairaus alkoi jo näin nuorena, kun pahenee kovaa vauhtia. Ja mun pitäisi kuulemma alkaa käyttää mittatilaustyönä tehtyjä tukisukkia, jotka jo ajatuksena ahdistaa. En saa istua kuin lyhyitä aikoja, joten lentomatkat ja pidemmät matkat autoilla, busseilla yms on myös kielletty. Samoin pitkäaikainen seisominen. Koska syvän laskimotukoksen (jonka mun sukulaisista on saanut ties kuinka moni) ja keuhkoembolian riski on erittäin korkea.

Tuo isoin suonikohjupatti on aristanut jo parin vuoden ajan, jos sitä painaa. Kuulemma suonikohjut eivät saisi yleensä aristaa, ellei kyseessä ole pinnallinen laskimotukos. Mutta vaikea uskoa, että samassa kohdassa olisi ollut laskimotulehdus näin kauan. Miten teillä on tuon aristuksen laita?

5

1862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sukurasitteena suonikohjut. Itselläni näkynyt pohkeissa suonikohjuja jo teini-ikäisestä lähtien. Joskus kipeytyneet, mutta parantuneet itsestään. Pinnallisia laskimotukoksia ollut muutaman kerran. Kävely tuotti tuskaa. Ultrakuvaukset. Hoidoksi sain verenohennuslääkettä ja kehoituksen liikkua. Yksityisellä puolella asialle ei tehty enempää, joten olen menossa yksityiseen sairaalaan hoidattamaan jalat kuntoon.

    • Anonyymi

      Korjaus edelliseen: julkisessa sairaanhoidossa ei katsottu tarvetta hoitaa suonikohjuja.

    • Anonyymi

      Ultraäänitutkimuksen jälkeen olen menossa yksityiselle suonikohjujen laserhoitoon.

    • Anonyymi

      Toipuminen laserhoidosta ollut kivutonta. Tukisukat, liikunta ja verenohennuslääke hoitomuotona. Myöhemmin tulossa hoitoa tarvitsevien pienten suonten vaahtoruiskutus.

    • Anonyymi

      Nyt tämä laskimo vuotokeskustelu on paikalstunu enimmäkseen alaraaraajojen aluelle olis tarpelkista nähtä vaiva esim oikea olka varsi hauis ,,,kyynärästä kalvoseen laskimo vuto esiintyy myös siellä,,,, siten ,että hauis lihas turpuaa ja menee araksi liikuttaa,, ja myöhemmin punetuu ihonalsen lihaksen ,veren purkaksen saavuttaessa igin,alueen,,,, ja edwlkwwn leven kalvoseen,,, ja aiheuttaen turvotusta pistelevää kipua ,,,, ja voimman käyttö lisää kipuramppeja ,,, että mitwn näitä tapauksia eikomnenteissa näy,,, tän aiheuttaa vajaatominban eri läkkeet sydän läkkeet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3860
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      187
      3110
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2966
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      61
      2483
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2260
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      161
      1890
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1585
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1495
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1398
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1372
    Aihe