Onko yleistä tuo rautojen virittely Lieksassa?
Karhu raudoissa
24
119
Vastaukset
- Anonyymi
Ketkä minkkejä pyytää niin hyvinkin yleistä.
- Anonyymi
Sadistista eläinrääkkäystä
- Anonyymi
Ihan ok, saadaan vitosen pizzoihin lihaa! 🦴
- Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Onko minkkipizza lieksalainen erikoisuus? 😅
Liha kuin liha käy! 🦝
Pitäskö näille rautoloille olla lupa vai saapiko niitä viritellä ihan kuka vana minne vaan? Entä jos marjastaja sattuu vaikka kävelemään rautoihin?
- Anonyymi
Saa viritellä jos on sillä alueella pyyntilupa missä raudat on, mutta karhunrautoja ei ole käytetty varmaankaan vuosisataan. Yleensä on minkki tai näädän rautoja, ja marjamies ei jää kiinni ellei työnnä sinne verkonsissään tai lautaputkeen kättään missä raudat on, jalka sinne ei sovi.
Jos joku on niin tyhmä että menee sorkkimaan niitä rautoja niin oma vika jos saa kynsilleen. Anonyymi kirjoitti:
Saa viritellä jos on sillä alueella pyyntilupa missä raudat on, mutta karhunrautoja ei ole käytetty varmaankaan vuosisataan. Yleensä on minkki tai näädän rautoja, ja marjamies ei jää kiinni ellei työnnä sinne verkonsissään tai lautaputkeen kättään missä raudat on, jalka sinne ei sovi.
Jos joku on niin tyhmä että menee sorkkimaan niitä rautoja niin oma vika jos saa kynsilleen.Entä jos menee sorkkimaan lapsi joka ei tajua mistä häkkyrästä on kyse?
- Anonyymi
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Entä jos menee sorkkimaan lapsi joka ei tajua mistä häkkyrästä on kyse?
On sulla hätä lapsista: kehittymättömien maiden ja omista, jotka menevät metsiin ja jäävät loukkuun ansarautoihin.
Olet oikein isukkiainesta. Varmaan omasi ovat onnellisia ja kiitollisia huolehtivasta isukistaan?
- Anonyymi
Koskas lakipykäliä on luettu niin tarkkaan, jos kyseessä on ihmisen ikiaikainen vietti ryhtyä koko luomakunnan Jumalaksi? Metsästetään metsästyskauden ulkopuolella ja vieläpä luvatta. Pyydetään rauhoitettuja järvilohia yön pimeydessä ja saaliista kerskaillaan kaveriporukoissa. Luvattomat haaskat petoeläinten houkuttelemiseksi ihmisasutusten läheisyyteen eivät ole myöskään tuntematon ilmiö. Kovin suurta kiinnijäämisen pelkoa ei ole ja jos kiinni jää niin eipä se sakko kovin suuri nykyisen lainsäädännön mukaan ole. Joten rauhassa voi viritellä jos jonkinmoista ansaa välittämättä niiden eläimille aiheuttamista kärsimyksistä . Ihminen on pedoista pahin, vaikka kuvittelee Jumala olevansa.
- Anonyymi
Se on sama kuin poltiikassakin että toiselle voi aiheuttaa kärsmystä iman sanktioita, ja kuten mielipide kiihkoilussakin ja uskonkiihkossa. Ihminen on tosiaan pahin vaikkei Jumala olekkaan.
- Anonyymi
Oikeassa olet, niin paljon laitonta touhua ja sitten metsästäjät esiintyvät niin rehellisinä ja muka luonnonsuojelijoina ja luonnosta välittävinä. Käytän termiä metsästäjät, koska yksikään itsensä oikeaksi rehelliseksi metsästäjäksi ei sanoudu irti tuosta laittomuudesta. Kalastuspuoleltakjn löytyy tätä irvokkuutta.
”Metsästetään metsästyskauden ulkopuolella ja vieläpä luvatta. Pyydetään rauhoitettuja järvilohia yön pimeydessä ja saaliista kerskaillaan kaveriporukoissa. Luvattomat haaskat petoeläinten houkuttelemiseksi ihmisasutusten läheisyyteen eivät ole myöskään tuntematon ilmiö. ” - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeassa olet, niin paljon laitonta touhua ja sitten metsästäjät esiintyvät niin rehellisinä ja muka luonnonsuojelijoina ja luonnosta välittävinä. Käytän termiä metsästäjät, koska yksikään itsensä oikeaksi rehelliseksi metsästäjäksi ei sanoudu irti tuosta laittomuudesta. Kalastuspuoleltakjn löytyy tätä irvokkuutta.
”Metsästetään metsästyskauden ulkopuolella ja vieläpä luvatta. Pyydetään rauhoitettuja järvilohia yön pimeydessä ja saaliista kerskaillaan kaveriporukoissa. Luvattomat haaskat petoeläinten houkuttelemiseksi ihmisasutusten läheisyyteen eivät ole myöskään tuntematon ilmiö. ”Jos sulla on näyttöä niin ilmoita poliisille ja neuvo ne poliisille ne tekijät, mutta älä viitsi jauhaa olematonta paskaa jos ei ole näyttöä tai jos et pidä metsästysestä tai kalastuksesta.
"markkinat" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos sulla on näyttöä niin ilmoita poliisille ja neuvo ne poliisille ne tekijät, mutta älä viitsi jauhaa olematonta paskaa jos ei ole näyttöä tai jos et pidä metsästysestä tai kalastuksesta.
"markkinat"Nyt kyllä markkina hullu on tipahtanut kärreiltä. Kyllä väittämä on totta joka sana.
Joten sinä et tiedä mitään.
- Anonyymi
Otetaan tuplaminkki pepperonilla sekä minkkikepab ranskalaisilla. Kiitos!
- Anonyymi
Mikäs siinnä minkinlihassa, aikoinaan aurinkorannikon matkaajan ikeneen oli syödessä tarttunut piikki, tarkemmin tutkittua todettiin rotan hampaaksi.
- Anonyymi
Niin, ja toisel puolel suomee tehtiin keturaadoista margariinia! Tämä ei ole vitsi, tämä on tosi. Touhu jatkuu edeleen!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Margariiniskandaali
- Anonyymi
Minkit on kyllä perkeleestä ja varsinaisia tuholaisia. Raudoitus on silti kehno keino.
Jaetaan vaikka lapsille/teineille ilmapistooleja ja ruvetaan maksaa minkeistä tapporahaa. Näin saadaan nuoriso töihin.
Matujakin voisi kiinnostaa, saatasi painettua vitosen pizzan hintaa alas!- Anonyymi
Sataisiko hinta painettua vaikka 3 euroon, jos minkkejä tulisi paljon?
Erinomainen idea!
Lieksalainen minkkipizza tuplasissijuustolla vie Vaskiviikonkin vieraiden kielet mennessään. Tätä herkkua kelpaa mutustella aina hengen ravinnon kuulemisen välillä. 🥂
- Anonyymi
Vingu ituhippi, vingu
- Anonyymi
On todella yleistä.
- Anonyymi
Tekö syötte minkit?
Meillä täällä Nurmeksessa ei sentään mene noin huonosti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2243418Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622084Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt401688Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651613- 1051357
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221245Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva61090Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501053Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan197996Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61957